KİLOM FAZLA MI?

 

SPOT: Pek çok  insan kilosundan memnun değil peki ya siz? Aslında bu memnuniyetsizlik doğru ölçüm ve değerlendirme yapılmamasından kaynaklanıyor olabilir.

 

Önemli olan bu konuda bilgilenerek farkındalık kazanmanız, hangi grupta olduğunuzu saptadıktan sonra ölçülü ve dengeli beslenmenizdir. Zaten sağlıklı beslenmek de, kiloyu korumak veya istenen kiloya ulaşmakla sonuçlanır. Fazla kilolu veya şişman olmak birbirinden farklıdır. O nedenle, kendiniz hakkında karar vermeden önce aşağıdaki çok basit yöntemler ile kendinizi değerlendirbilirsiniz.

 

BKİ Hesaplamak 

Beden Kitle İndeksi (BKI)  zayıflık ve şişmanlık durumunun saptanması amacıyla tüm yaş gruplarında kullanılan pratik bir yöntemdir. Boy uzunluğunuza göre vücut ağırlığınızın durumu, sizin Beden Kitle İndeksinizi ( BKI)  gösterir.

BKI = Ağırlık (kg) / (Boy uzunluğu(m)²

Çıkan sonucu aşağıdaki sınıflamaya göre değerlendirin

 

 

 

BKI

 

18.5 ve altı Zayıf

18.6 -24.9 Normal

25 -29.9 Fazla kilolu

30 -39.9 Şişman

40 ve üzeri Aşırı şişman

 

 

Örneğin 75 kg ağırlığında ve 1.60 m boyunda iseniz BKI =  75 kg / (1.6m) ² = 29.2 Fazla Kilolu  sınıfındasınız.

 

Vücut Yağı Analizi

 

Bazı bireyler normal BKİ sınırları içinde olsalar da, kendilerini fazla kilolu hissedebiliyorlar. BKİ, vücut yağ oranını hesaba katmadığı için özellikle kas oranı yüksek bireyleri şişman ya da obez sınıfında değerlendirip, hatalı sonuçlar verebileceği için  “vücut yağ analizi” yaptırmanız faydalı olacaktır.

İnsanın hayati fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için gerekli yağ miktarı cinsiyete, yaşa göre değişir. Yağ oranı yüksek kişilerin metabolizması yavaş çalışırken, kaslı bir vücuda sahip olanların ise metabolizması daha hızlıdır. Kasları vücudunuzun fabrikaları gibi düşünebilirsiniz. Fabrikada çalışan işçi, yani kas oranınız, ne kadar fazla olursa yedikleriniz o kadar kolay yakılır. Doğru hazırlanan bir beslenme programı egzersizle birlikte uygulandığında yağ kütlesini azaltır,  suyu dengede tutarak kas oranını artırır. Bilinçsiz yapılan birçok yanlış diyet kas ve su kaybına ve sonra da verilen kiloların hızla geri alınmasına yol açar.

 

Örneğin; 1 gram kas kaybı vücuttan 2,7 gram su atılmasına sebep olur. Bu nedenle karbonhidrat içermeyen protein ağırlıklı diyetlerde hızlı kilo gider ama giden genelde kas dokusudur. Bu sebeple yüzünüz küçücük kalır ama kalçalarınız istediğiniz gibi küçülmez.

 

Bel Çevresini Ölçmek

 

Diğer önemli bir nokta da bel çevresi olduğu için bel çevresinin ölçümü de gereklidir.

Kadınlarda 88 cm, erkeklerde 102 cm üzeri bel çevresi kalp-damar hastalıkları, insülin direnci, diyabet gibi birçok kronik hastalık açısından riski arttırır.

Kadınlar için sağlık sınırı 80 cm erkekler için ise 94 cm olmalıdır