Karpuza, domatese, böğürtlene, bibere rengini verir kırmızı… Kırmızı sadece renk olarak kalmaz, kırmızıyı kırmızı yapan maddeler, insan vücudu için çok faydalıdır.

 

Kırmızı, mor gibi canlı renkler yaz mevsiminin renkleridir bana göre. Sıcak havalar, yaz akşamları, tatil, yazı yaz yapan her şey rengarenktir.. Yaban mersini, böğürtlen, ahududu, çilek gibi kırmızı-mor renkteki meyveler minik, lezzetli ve renkli aynı zamanda genel olarak içerdikleri anti-oksidanlarla sağlığı koruyucu etki gösterir. Peki nedir bu yararlı etkileri, hep birlikte bir kez daha hatırlayalım;

 

Kalp sağlığını korur

Ahududu, böğürtlen, yaban mersini, frambuaz gibi kırmızı meyveler, quercetin adlı madde içeriler. Bu antioksidan özellikteki madde hem kansere karşı savaşır hem de kalp sağlığına faydalıdır. Kalp rahatsızlığı riskiniz varsa, meyve (özellikle kırmızı meyveler), ve sebze tüketimi önem taşır.

 

Beyni destekler

Ortalama yaşları 70 olan 16 bin kadın üzerinde yapılan araştırmalar, haftada 2 porsiyon çilek veya 1 porsiyon yaban mersini tüketmenin beyni desteklediğini gösteriyor. İçeriklerinde bulunan antosiyaninler öğrenme ve hafızayı da etkiliyor.

 

Kilo kontrolünde rol alır

Lif ve su içerikleriyle kırmızı meyveler, yendikleri zaman doygunluk hissi sağlar ve diyet programlarında başarılı olmak için tatmin olmuşluk-doygunluk hissi oldukça önemlidir. Kırmızı meyveleri mutfağınızda salata, tatlı, sos, içecek gibi farklı tariflerde kullanabilirsiniz.

 

Kanser hücreleriyle savaşır

Kanserden korunma stratejileri arasında kırmızı meyveler en başta yer alabilir. Yapılan çalışmalar, kırmızı meyvelerde bulunan anti-oksidan öğelerin özellikle kolon kanseri üzerinde oldukça etkili olduğunu gösteriyor. İçeriklerindeki ellagic asit ve polifenoller, tümör hücrelerinin büyümesini yavaşlatıcı etki gösterir Bu nedenle diyette tek bir besine bağlı kalmadan renkli ve çeşitli beslenme önemlidir.

 

 

Bazı kronik hastalıkları önleyebilir

 Nöroloji Dergisi’nde yayımlanan bir çalışmaya göre, haftada en az 2 porsiyon kırmızı meyve tüketen bireylerin parkinson hastalığına yakalanma oranı yüzde 25 daha azdır. Aynı araştırmada bol miktarda yüksek oranda flavonoid içeren kırmızı meyve tüketen erkeklerin, parkinson hastalığı riskinin yüzde 40 oranında azaldığı görülmüştür.

 

Amerikan Klinik Derneği’ne göre, kırmızı meyvelerinde bulunan polifenoller, zarara uğramış hücreleri yenileyerek Alzheimer’dan koruyucu etki gösterir.

 

İdrar yolu enfeksiyonunu önleyici etki gösterir

İdrar yolları enfeksiyonlarında kızılcık sıklıkla kullanılır. İçeriğinde bulunan proantosiyanidin adlı bileşenler,  bakterilerin idrar yollarında tutunmasına engel olur.

 

Antioksidan Smoothie

1 bardak süt

20 gram yaban mersini

40 gram böğürtlen

40 gram ahududu

 

Bütün malzemeler blenderdan geçirilir, dilerseniz Hindistan cevizi ekleyebilir ve bol buzla tüketebilirsiniz. Afiyet ve sevgiyle…