BEĞENMEYEN BAKMASIN

  • Tartıyla hiç işim olmaz zira tek yalan söylemeyen eski pantolonlar! gerisi boş
  • Hayatta ki en büyük mottom anneannemin öğretisi ’’ Beğenmeyen Bakmasın’’
  •  Mühim olan göz dönene kadar aç kalmamaya çalışmak.
  •  Gerçekçi bir insanım, dünü bile zor hatırlayan bir yapıdayım.

Bundan böyle Cumartesi günleri beslenme ağırlıklı sohbet röportajlarımla sizinle buluşuyorum. Sevgili yayın yönetmenimiz Çınar Oskay Caddemizi yeni fikirleriyle sürekli renklendiriyor. Ben hep bana sor sorulmasına alışığım ama bu defa yerim değişti soruları ben sordum,  Benim için ilk olan bu röportajımı umarım keyifle okuyacaksınız

 Leyla Alaton zoru başaran bir iş kadını. Şirketleri yönetirken annelik görevlerini aksatmıyor, sanata olan ilgisinden ödün vermiyor sivil toplum örgütlerine zaman ayırıyor. Bütün bunların üstüne spor ve beslenmesini de kontrol altında tutabiliyor. Hep neşeli, açık sözlü ve enerjik olan Leyla Alaton ile bu tempoda başarılı olmanın sırlarını, beslenmeye bakış açısını ve alışkanlıklarını konuştuk. Bu arada beslenme bilgisini de kısaca test ettik, tabi Leyla her zaman ki gibi başarılıydı. 

leyla_alaton_ropD.K Leylacım beni görünce aklına ne geliyor?

L.A Öz disiplin vede beslenme konusunda bilinçli olmak.

 D.K Ne güzel cevap bu gerçekten de benimle karşılaşınca birçok kişi önce mesleğime odaklanıyor. Hatta göbeğini içine çekip bana “nasılsın?” demeden “Dilara nasıl görünüyorum” diye soruyla başlanılıyor muhabbete. Peki en sevdiğin yemek desem?

 L.A Hiç bir yemeğe özel bir takıntım yok. Ancak gittiğim ülkeye göre tercihlerim oluyor mesela Fransa da tercihim hemen steak tartare olur, pate olur, deniz mahsulleri olur. ayrıca yöresel yemek tatmayı severim, gidip de Hindistanda Fransız yemeği aramam.

 D.K Böyle bir seyahat sonrası hiç vicdan azabı duyduğun oluyor mu?

 L.A Genelde olmaz, zira fazla yediğimi bilsem dahi bunu zevk almak için yaptığımın bilincinde olur yemek yediğim için bilinçsizce vicdan azabı çekmem.

 D.K Bilinçli yemek seçimi bile olsa yeme duygusu birçok şeyden etkilenebiliyor. Sence yemek yemek sadece açlık sonucu mu oluyor yoksa sosyallik mi yoksa psikolojik mi yoksa bir görev mi?

 L.A Hepsinin bir nebze daha ağır bastığı zamanlar var, mühim olan göz dönene kadar aç kalmamaya çalışmak. Beynimiz, vücudumuz o kadar alışmış ki belli aralıklarla yemeğe neredeyse  bir öğünü atlamak bile zor olabiliyor.

D.K Aç kalmadan az ve sık yemeğe alışınca gerçekten bir öğünü bile atlamak zor oluyor çok haklısın bu yüzden bende seyahat, spor, alışveriş nereye gitsem hep yanımda ufak ve kolay şeyler taşıyorum. Birçok insanın hayal ettiği vücut tipi ve kilosu vardır sen kendini hangi zamanda hangi fotoğrafınla hatırlarsın ve mutlu olursun?

L.A Ben gerçekçi bir insanım, üstüne üstlük dünü bile zor hatırlayan bir yapıdayım. Dolayısıyle en zayıf halimi bile hatırlayıp hayıflanmayı yersiz görürüm zira o kilo o gün geçerliydi vede hayatımda da bir değişikliğe neden olmadı diye düşünürüm. Ben kadın olarak geçirdiğim evrimleri kolay kabullenip üstüne üstlük zevkine varmaya çalışıyorum. Ayrıca genetik yapım sayesinde beni mutsuz edecek kadar büyük bir değişikliği en azından henüz yaşamadım. İtiraf edeyim ki bazen kendimi eskisinden   daha hoş vede alımlı bulduğum oluyor.

D.K Senin harika davet ve partilerinde vazgeçilmez olan somon vardır ve ben de bayılırım biliyorsun hatta en son sende yediğim somonlu çiğköftenin tadı hala damağımda nedir somona ilgin güzelliğin sırrı bu mu diye düşünüyor insan?

 L.A Şirket olarak 20 yıla yakın bir somon maceramız var. Ancak annemin ve babamın İsveç geçmişinden dolayı zaten somon çocukluğumdan beri hayatımızın içinde. Somonun Türkiye deki tanıtımını yaptığımdan beri somonu  daha da yakından tanıyıp sayısız faydalarını ilk ağızlardan  duydum. Ayrıca Türk damak tadına uygun 100 adet tarif olan bir kitap bile çıkardık. Sonuç olarak sağlıklı vede yaratıcı yeni tatlar sevdiğimden somon bu özelliklere fazlasıyle sahip. Son ev davetimde senin de şahit olduğun gibi 50 ye yakın somon yemeğini misafirlerimle paylaşma zevkine vardım. Kalorisi az, besin değeri yüksek, tadı muhteşem büfeye özellikle hanımlar bayıldı tabii…

D.K Somonu çok sevme sebebini okuyucularımız öğrenecekler peki en sevdiğin öğün hangisidir ve bu öğünde özellikle seni en mutlu eden yemekler veya içecekler var mıdır?

 L.A Kahvaltıya bayılırım, ne yazık ki peyniri pek severim, güne erken başlayan bir yapıda olduğumdan özellikle seyahatlerde vakit elverdiğince güne güzel bir kahvaltı ile başlamadan edemem.

 D.K Sen beni görünce öz disiplin ve beslenme bilincini hatırladığını söyledin. Ben de seni görünce aklıma hep güçlü,açık sözlü ve kendine güvenen kadın figürü geliyor bu özellikler sence doğuştan mı geliyor yoksa bireyler davranışlarını sonradan da  değiştirebilir mi?

 L.A Beni güçlü buluyorsan eğer bu “sahici” olmam ve koşulsuz insan sevgim yüzündendir. İleriye bakan ve geçmişle alışverişim olmayıp geleceğe yönelik yaşayan bir yapım var. Düşündüğünü direkt ve net olarak söylemek, şeffaf olmak, karşılık beklemeden verici olabilmek vede bilgiyi ve güzellikleri paylaşmada cömert olmak eğer insanı güçlü kılıyorsa evet çok hem de çok güçlüyüm. Devamlı öğrenmek ve erme yolunda ilerlemek neredeyse bir ihtiras benim için. Her olayda;  burada benim için öğreti nedir diye bakmak ve neredeyse kendimi yaşarken seyreder hale gelmiş olmak çok heyecan verici. Her geçen gün kendimi daha da önyargısız hale getirmek için çaba sarf etmek vede olan bitenlere gittikçe daha az şaşırır olmak da insanı olgunlaştırıyor ve özgürleştiriyor bence. Asıl en önemlisi hiç birşeyden vede kimseden kormamak asıl bağımsızlık. Soruna cevap evet daha iyiye ulaşmak için çalışıp çabalıyıp bireyler değişebilirler hatta değişmeliler, bitki ve hayvanlardan farklı değil miyiz biz?

 D.K Değişime karşı direnci yenmek ve gerçekten davranışı değiştirmek kolay değil sen bunu başarıyorsun pek çok noktada Peki yeme davranışını değiştirmek ile ilgili bize örnek verebilir misin?

 L.A Örneğin;  Eskiden çok daha fazla peynir yerdim şimdi ise çok azalttım.Şiş olmamak için, daha kolay hazmetmek için vede daha az kalori almak için.

D.K Sağlığın ile ilgili veya beslenme düzeninde özellikle neye dikkat ediyorsun?

 L.A Sen bana öğün atlamamayı hatta gözüm dönmesin diye arada atıştırmayı öğrettin- bence çok önemliydi.Kuru yemişlerin gerekliliğini ve de faydasını hatırlattın. Ayrıca yemeklerin kalorisi az da olsa ne kadar çekici , renkli , sağlıklı ve de en önemlisi lezzetli olabileceğini…..

D.K Egzersiz senin için ne kadar önemli?

L.A Çok çok önemli , haftada en az 3 kere Hillside da spor benim için hem ruh kem kafa hem de beden sağlığım için elzem.

D.K Tartıda yazan rakam mı önemli yoksa aynaya baktığındaki görüntü mü?

L.A Tartıyla hiç işim olmaz zira tek yalan söylemeyen eski pantolonlar !- gerisi boş- tartılmayalı herhalde yıllar oldu.Aynada ki görüntü o günkü ruh halime o kadar bağlı ki bütün mesele o gün dünyaya pembe mi yoksa gri gözlükle mi baktığımda! Ayrıca hayatta ki en büyük mottom anneannemin öğretisi ’’ Beğenmeyen Bakmasın’’ !

D.K Eros ve Atlas harika çocuklar, akıllı ve özgüvenleri çok yüksek yemek konusunda seni dinliyorlar mı yoksa artık kendi seçimleri oluştu mu? Evde yemek düzeniniz nasıl?

L.A Çocukluk günlerin çok arıyorum zira bütün meyve ve sebzeleri ağızlarından burundan sokuşturarak bir şekilde yedirirdim, şu andaki kemik yapıların güçlülüğünü de zaten iyi beslenmelerine da buna bağlıyorum. Yaşları sebebiyle pizza ve hamburgeri de seviyorlar. Evde gazlı ve şekerli içecekler bulundurmuyoruz her gün sebze pişiyor yoğurt yemelerine çok özen gösteriyorum. Beslenmenin hem vücut, hem kafa ve de ruh sağlığı için ne kadar önemli olduğunu her fırsatta anlatıyorum. Seyahatlerde etnik yemekleri tatmalarını ve damak tatlarının gelişimini destekliyorum. Son zamanlarda Çin ve japon mutfağını da sevmeye başladılar.

D.A Leylacım tüm sorulara doğru cevap vereceğini düşündüğüm mini bir testimiz var şimdi de: 

Aşağıdaki soruları doğru veya yanlış olarak değerlendirmeni rica ediyorum

  • Bir simit 4 dilim ekmeğe eşittir

L.A Doğru zira simitte susam var-bu arada sokak simidine bayılırım.

  • Yumurta beyazı kolesterol içermez

L.A Doğru içermez- ama ben yumurtayı beyazıyle sarısıyle  bayıla bayıla yerim. Bu arada yumurtaya alerjim olduğunu zannedip 20 yıl kadar yemedim.

  • Kepek ekmek beyaz ekmek ile aynı kaloridir ama besin değeri daha iyidir

L.A Doğru her zaman çavdar ekmeğini veya kepekliyi tercih ederim .En azından vicdanen rahatlıyorum. Beyaz ekmek tatlı vede pastamsı geliyor.

  • Sıcak su karın yağlarını eritmeye yardım eder

L.A Yanlış İnanmıyorum- ben de hiç yağ kalmaması gerekirdi, bütün gün ofiste sıcak şeyler içiyorum!

D.K HARİKASIN LEYLACIM 100 üzerinden 100 puan tüm sorulara doğru cevap verdin kendime de azıcık pay çıkarabilirim sanıyorum

 L.A  Kesinlikle….