Yerkabuğunun çeşitli derinliklerinde, uygun jeolojik şartlarda doğal olarak oluşan, bir veya daha fazla kaynaktan yeryüzüne kendiliğinden veya teknik usullerle çıkartılan, mineral içeriği ve diğer bileşenleri ile tanımlanan, her türlü kirlenme risklerine karşı korunmuş ve 1 litresinde 1000 miligramın üzerinde eriyik mineral ve 250 miligramın üzerinde doğal karbondioksit gazı içeren doğal mineralli sulara doğal maden suyu ismi verilir. Bu mineralli suları diğer sulardan ayıran özellik, kaynağından elde edildiği anda özel miktar ve oranlarda mineraller ve iz elementler içermeleridir. Unutmamak gerekir ki; her maden suyu, mineral içeriği ve seviyesi açısından birbirinden ayrışır.

 

Avrupa Birliği ülkelerinde kişi başına ortalama yıllık 150 litre maden suyu tüketimi varken maalesef bizim ülkemizde bu oran sadece 4 litre. Ülkemiz maden suyu bakımından son derece zengin ama ne yazık ki bu yüksek mineralli suyun çok büyük bir bölümü boşa akıyor. Maden suyunun birçok faydası var:

  1. Maden suları kalsiyum, bikarbonat, klor, magnezyum, sodyum, potasyum ve florür gibi vücut için önemli birçok mineral içerir.
  2. Terle sıvı ve elektrolit kaybının arttığı yaz aylarında, spor yapanlarda ve sık seyahat edenler için iyi bir kaynaktır.
  3. İçeriğindeki bikarbonat sayesinde böbrekleri, idrar yollarını ve mideyi korur. Safra kesesi ve pankreas fonksiyonlarını destekler, kabızlığa da iyi gelir.
  4. Kalsiyum; kemik, kalp-damar sağlığı ve sinir uyarı iletimi, magnezyum; kalp, kas ve sinir sağlığı ve enerji üretimi, sodyum; su-elektrolit ve asit – baz dengesi, sindirim desteği ve uyarı iletimi ve florür de; diş ve kemik sağlığında yaşamsal işlevler görür.
  5. Özellikle kadınlara osteoporozun önlenmesi ve tedavisi, ergenlik döneminde ise kemik sağlının korunmasında faydalıdır.
  6. İçindeki magnezyum kalp, kas ve sinir sağlığı için gereklidir ve enerji üretiminde görev alır.
  7. Cilt sağlığı ve özel dönemlerde oluşan ödem ile baş etmek için maden suyu tercih edilebilir. Temiz bir pamuk yardımı ile yüzü temizlemek veya yüzü maden suyu ile yıkamak cilt için de iyi bir seçimdir.
  8. İçerdiği sodyum ile su – elektrolit dengesi, sindirim desteği, asit-baz dengesi, uyarı iletimi gibi fonksiyonlara destek olur.

Zencefil Aşkı

1 orta boy pancar, 1 avuç ıspanak, 1 çay kaşığı rende taze zencefil, 1 kivi, 1 tatlı kaşığı elma sirkesi, 2 şişe maden suyu

Tüm sebze ve meyve malzemeyi katı meyve /sebze suyu makinesinden geçirin2 bardağa eşit şekilde porsiyonlara bölün, daha sonra her bardağın üzerine 1 şişe maden suyu ekleyip dilerseniz bol buz ile servis edebilirsiniz.