Mutluluk çeşitli hallerde gelebilir ve bazen tanımlamak zor olabilir. Ben genellikle iyi yaşam ve sağlıkla birleştiriyorum. Sağlıklı olmanın, hem fiziksel hem de ruhsal olarak iyilik hali olduğunu düşünürsek sağlıklı olabilmek için de mutlu olmak gerektiğini tahmin ederiz. Peki günlük hayatınızda siz ne kadar mutlusunuz veya mutlu olmak için neler yapıyorsunuz?

Sizler için mutlu insanların 5 özelliğini özetledim

 

  • Hayatın küçük zevklerini kaçırmıyorlar ve acele etmiyorlar: Hayat hepimiz için dönem önem monotonlaşır. Bir bakıma bir bazı rutinlerin olması iyidir, bizleri ek efordan kurtarır ama bu hayatın küçük zevklerini kaçırmamız anlamına gelmez. Mutlu insanlar küçük şeylerle mutlu olmayı bilirler ve hayatı aceleye getirmezler. Bunu kilo verme serüveninizde de kendinize uyarlayabilirsiniz. Eğer acele edip, hızlı kilo vermeye çalışırsanız ve kendinize ulaşması imkansız hedefler koyarsanız kısa süre sonra başarısız ve sonrasında mutsuz olabilirsiniz. Daha mutlu olmak için emin ve yavaş adımlarla ilerleyin ve küçük şeylerin değerini bilin. Baharda çiçekleri koklamak, dostlarla güzel bir sohbet, lezzetli bir yemeğin tadına vararak yemek…Küçük ama mutlu eden anlardır.

 

  • Çevrelerinde olumlu insanlara yer veriyorlar: Aslında bu durumu ben sosyal detoks olarak tanımlıyorum ve genelde etrafımdaki herkese öneriyorum. Bazı insanlar gün içinde enerjinize enerji katarken bazıları da olan enerjinizi sizde alır ve sizi olumsuzluklarla yükler. Sürekli şikayet eden negatif kişilerle ilişkinizi en azda tutup, neşeli, olumlu insanlarla görüştükçe daha iyi hissettiğinizi ve gülümsediğinizi ve etrafınıza mutluluk saçtığınızı fark edeceksiniz. Güneş sıcaktır ve etrafını ısıtır, mutlu olmak için mutlu insanları etarfınızda biriktirin. Unutmayın  gülümseme bulaşıcıdır.

 

  • Yeteri kadar uyuyorlar: Uyku ve iyi hissetme ile ilgili yapılmış yüzlerce çalışmaya var. Kaliteli ve iyi uyuyan insanlar daha iyi hissederler. Üstelik düzenli uykunun kilo kaybı sürecindeki olumlu etkileri de biliniyor. Araştırmalar düzensiz uykunun özellikle bel çevresinde yağlanmaya sebep olabileceğini söylüyor. Günde 6 saatten az uyuyanların beden kitle indeksinin de diğerlerine oranla daha yüksek olduğunu gösteren çalışmalar var. Fiziksel ve ruhsal olarak daha mutlu olabilmek için günde en az 6 saat uyumanız gerekiyor.

 

  • Egzersiz yapıyorlar: Egzersizin ruh haliyle, mutlulukla ve depresyonla olan ilişkisini bilmeyen yok. Egzersiz doğal bir mutluluk hormonu salgılatan makine. Gün içindeki fiziksel ve ruhsal stresi atmak için kendinizi daha mutlu hissedebilmek için sevdiğiniz bir egzersize yönelmeniz önemli. Egzersiz yapmak için profesyonel bir atlet olmanız gerekmiyor, kendinize en uygun ve sürdürülebilir alternatifi bulmaya çalışın. Yoga, pilates, meditasyon, grup dersleri, yürüyüş, yüzme, teniz… Mutlaka birini seveceksiniz.

 

  • İyiye Odaklanıyorlar: Hem mutlu hem de başarılı bireyler olumsuz bir durumun içinde bulunsalar da iyiye odaklanırlar. Herkes hata yapabilir ve her hata tecrübedir. O anın karamsarlığına kapılmak yerine ‘şimdi neyi daha iyi yapabilirim’ diye düşünmek daha mutlu hissetmenize yardımcı olabilir. İnsan beyni geleceği kurgulama, hayal kurma, plan yapma özellikleri ile çoğu canlıdan ayrılmaktadır. Kuracağınız olumlu ve güzel hayaller şimdiki zamanını da olumlu etkilemektedir unutmayın.

 

 

 

Mutlu olmak için besinlerin gücünden yararlanmak ister misiniz? Besin seçimleri de duygu durumunu etkileyebiliyor ve sizi daha mutlu ya da stresli hissettirebiliyor.  Gün içinde kendinizi daha mutlu ve daha az stresli hissetmeniz için beslenmenizde yer vermeniz gereken  bazı besinler

Probiyotik besinler ; Probiyotikten zengin fermente ürün tüketimi sosyal anksiyete ve diğer duygu durumu bozukluğu olasılıklarını düşürmeye yardımcı oluyor.

Bitter Çikolata; bitter çikolata tüketiminin serotonin seviyesini artırıp, stres düzeylerinde azalmaya yardımcı olabilir.

Badem; Badem, stresi kontrol altında tutmaya yardımcı olabilecek bir mineral olan magnezyum ve ayrıca E vitamini içerir.

Muz; Vücutta serotonine yani mutluluk hormonuna dönüştürülebilen, stresin azalmasına ve

gevşemeye yardımcı olabilen triptofan adlı bir aminoasit içerir.

Avokado;  İçerdiği magnezyum minerali sayesinde stresin azalmasına da yardımcı olabilir. Salatalara zeytinyağı yerine avokado ekleyebilir veya kahvaltılarda yumurta ile birlikte tüketebilirsiniz.

Somon; . Omega-3 yağ asitleri ve D vitamini stresin azalmasına yardımcı olurlar.