Özellikle havaların ısınmaya başladığı bahar ayları kilo vermek ve yaza daha fit girmek isteyenler için son çıkış kapısı gibi görünür.

Her sene kış aylarında alınan kilolar yaza doğru verilmeye çalışılır. Kilo vermek ve ideal kiloda olmak sadece güzel görünmek için değil, daha sağlıklı olmak için de çok büyük önem taşıyor.

Obezite dünyanın en büyük sağlık sorunlarından birisi ve her gün yüzlerce insan obezite ve onun sebep olduğu sağlık sorunları sebebiyle hayatını kaybediyor. Kalp hastalıkları, Metabolik sendrom, diyabet gibi bir çok kronik hastalığın temelinde ne yazık ki obezite yatıyor ve bu hastalıklar uzun vadeli etkilere sahipler.

 

Kilo vermek isteyenlerde en sık gördüğüm hatalardan birisi de yanlış hedef belirlemek. Yanlış hedef, kişinin ulaşmasını zorlaştırdıkça vazgeçmesini de kolaylaştırıyor.

 

Tek Başına Vücut Ağırlığı Yeterli Bir Gösterge Değil

Kendinize kilo olarak hedef koymadan önce son 5 yılda gördüğünüz en yüksek ve en düşük kiloyu da göz önünde bulundurmanız gerekir. Menopoz dönemindeyseniz ve en son gelinlik giydiğinizdeki kiloyu hedefliyorsanız bu hem zorlayıcı hem de gerçekçi olmayan bir hedef olabilir.

Ayrıca tek başına vücut ağrılığı her zaman iyi bir gösterge olmayabilir. Vücut ağırlığı ve beden kitle indeksi, bölgesel fazlalıkları ve yağ oranını göz ardı ederek yapılan genel ölçümlerdir.

Aynı kilo ve boyda olan bireylerin beden kitle indeksleri aynı olmasına rağmen, bel çevresinde yağlanması olan diğerine göre kalp hastalıkları yönünden daha fazla risk taşıyabilir. Bu sebeple hedef kilonuzu belirlemeden önce mutlaka yağ ve kas oranınızı öğrenin, bel çevrenizi ölçün.

 

Tartıdaki Rakamlara Takılmayın

Tartıdaki rakamların sizi mutlu etmesi gerektiği bir gerçek, ama öncelikle bu konuda düşünce yapınızı değiştirmenizi istiyorum. Tartıda sizi mutlu eden rakamlar sizin için gerçekten sağlıklı olan ideal kilonuz olmayabilir. Öncelikle bir uzmanla birlikte sizin için en uygun ağırlık ve yağ oranının belirlenmesi gerekir, belki de kendinizi mutlu hissedeceğiniz ve sağlıklı olacağınız kilo tahmininizden çok daha yakındır. Eğer hala sağlıklı aralıklardaysanız birkaç kilo fazlalığa takılmadan daha mutlu olmaya çalışmanızı tavsiye ederim. Sık sık kilo alıp vermenin, birkaç kilo fazlalıktan daha büyük sağlık sorunlarına sebep olabileceğini unutmayın.

Hafif Kilolular Daha Uzun Yaşıyor

Hafif kilolu olmak sağlıksız olmak demek değildir. JAMA (Journal of the American Medical Association) dergisinde yayımlanan ve yaklaşık üç milyon kişiyi kapsayan bir çalışmada, fazla kilolu bireylerin normal kilolu insanlara göre herhangi bir sebepten ölme olasılığının yüzde 6 daha az olduğunu bulmuştur. Başka şekilde ifade etmek gerekirse araştırma sonucu diyor ki fazla kilosu olan bireyler normal vücut ağırlığındakinden daha uzun yaşıyor. Ancak “fazla kilolu” ile “obez (şişman)” aynı şey değil bu farkı unutmayalım. Çünkü gerçekten de, orta ve ileri seviye obez (sırasıyla, BKI 30 ve  üzeri) kişiler için ölüm riski normal ağırlıktaki bir kişiye göre  yüzde 29 daha  yüksek bulunmuş.