Bir yıl daha bitti bile. 2016 hepimiz için biraz zor geçti biliyorum ama 2017 den dileğim nar gibi bereketli bir yıl olması…

 

Kış aylarının en sevilen meyvelerinden biri de şüphesiz ki nar. Sert görüntüsünün ardında bereketli ve sağlık için faydalı taneleri yatıyor.

Nar potasyum, lif, C, A vitamini ve niasin içermektedir. Vitamin, mineral deposu olduğu gibi antioksidan açısından da oldukça zengin. Ayrıca nar kış aylarında bağışıklık sistemini de güçlendirdiği için gribe karşı koruyucu olarak tüketilmesi gerekli olan bir meyvedir. İçeriğinde bulunan besin öğeleri ile kolesterolü düşürür, kalp sağlığını korur ve antioksidan içeriğinin gücü ile de kansere karşı koruyucu etki yaratır. Yapılan araştırmalar cilt ve prostat kanserine karşı narın koruyucu etki yarattığını belirtiliyor.

100 mL nar suyu 100 mL kırmızı şaraba veya 100 mL yeşil çaya göre 2- 3 kat daha fazla antioksidan kapasite gösterir. Bu narın sahip olduğu yüksek polifenol içeriğinden kaynaklanmaktadır.

 

Nar Çekirdeği Yağını Duydunuz mu?

 

Nar Çekirdeği yağı yapısında, antioksidan özellikteki polifenoller, yüksek oranda da E vitamini bulunmaktadır.

Yapılan araştırmalar nar çekirdeği yağının antioksidan içeriğiyle meme kanserinde kanserli hücrelerin kendi kendini yok etmesini (apoptosis) teşvik ettiği söylüyor.

Tansiyonun dengelenmesine de yardımcı oluyor. Yüksek tansiyon hastalarında (iki hafta boyunca günlük

120 mg nar çekirdeği ekstraktı tüketildiğinde) sistolik kan basınçlarında %5 ‘lik düşüş gözlemlenmiş.

Nar çekirdeği yağı ayrıca kilo vermeye yardıcmı olan conjuge linoleik asit (CLA) ‘dan da zengindir.

 

Ben bu yağları seçerken özellikle Süperkritik Karbondioksit (SC-CO2) Ekstraksiyonu Yöntemi ile üretilenleri tercih ediyorum. Bu yöntemle elde edilen ürünler saflık, kalite, görüntü, renk ve kıvam açısından daha kaliteli oluyor.

Eğer hamilelik ya da emziklilik gibi özel bir durumunuz varsa veya herhangi bir hastalık sebebiyle ilaç kullanıyorsanız, nar çekirdeği yağını kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışın.

 

İşkolik Nar

Ben her meyvenin bir karakteri olduğuna inanıyorum. Geçtiğimiz haftalarda Sosyal medyada ve web sitemizde kış meyveleriyle ilgili bir yazı dizisi yayınladık ve bütün meyvelerin içini döktük.  Ben kendimi en çok nar gibi hissettim. Siz de hangi meyve olduğunuzu merak ediyorsanız web sitemizden veya instagramdan #senhangimeyvesin hastagi ile bütün meyvelere ulaşabilirsiniz. İşte bugünün konusu işkolik nar;

Baştan söyleyeyim ben galiba bir narım, işine bu kadar bağlı olan bir meyve daha tanımıyorum, bin parçaya bölünüp birden çok aktiviteyi aynı anda yürüten kurtarıcımız nar. Kurtarıcı diyorsam espri değil, içindeki likopenler, antioksidanlar hain kanser hücrelerine karşı koruyor bizi. Serbest radikallerle cesurca çarpışmak iş tanımının içinde var. Ay canım nar ben seni çok seviyorum peki siz, işine bağlı, herkesin yardımına koşan kırmızı bir nar olabilir misiniz?