Yaz ayları tatil keyif dinlenme hatta biraz da kendini şımartma olarak algılanıyor. Birey bu rahatlık duygusu ile tabi ki biraz, bazen birazdan da çok ipin ucunu kaçırabiliyor. Sizi çok iyi anlıyorum. Tatilde diyet yapmak mümkün değil diyorsunuz ve çok da haklısınız. Tatilde diyet yapmayın ama en azından kilo almadan gelemeye çalışmak hedef olmalı. Eylül ayına geldik büyük ihtimalle tatiller biti ve normal düzene geçiş hazırlıkları başladı. Bu ay iki önemli durum var . Okullar açılıyor diğer taraftan Kurban bayramı geliyor.

Özel günler beslenme düzenimizi etkiliyor ama diğer taraftan da hedef saptamak açısından belirleyici oluyor. Bazı danışanlarım Bayram sonrası sana emanetim veya bayramdan sonra çok sıkı diyete gireceğim gibi mesajlar gönderiyor.

Bence siz diyet yapmak zorunda kalmamak için bayram, seyran, yaz, kış demeyin aynı beslenme disiplini içinde olmak için beslenme davranışınızı değiştirmeyi hedefleyin.

Eğer yılladır kilo kaybetmeye çalışıyor ve başarısız oluyorsanız, sonunda da umudunuzu yitirdiyseniz büyük bir olasılıkla bazı şeyleri, özellikle psikolojik durumları göz ardı ettiniz . İşte başarısızlık sebebi de bu zaten

Eğer beyninizi ve beklentilerinizi doğru hazırlarsanız, kilo kaybetmek 50 kere daha kolay olurdu. Bu size çok basit bir şey gibi gelebilir. Ancak, yirmi senelik deneyimlerim gösteriyor ki, kilo vermeye çalışan birçok insan aç kalması ya da menünün zorlaması nedeniyle değil, psikolojik nedenlerle diyet programlarından vazgeçiyor. Bu işlem defalarca kendini tekrar ediyor. Peki ne yapmalı?

  • Hedeflerinizi listeleyin
  • Her bir hedef için amacınızı yazın
  • En kolayından başlayın
  • Önceki deneyimlerinizi göz ardı etmeyin
  • Olumlu düşünün

Kendinize gerçekçi bir kilo hedefi koymak ve sık sık tartılmamak, kendinizi daha iyi hissetmenize yardım eder. Çünkü, gerçekçi olmayan bir kiloyu gerçekleştirmeyi hedeflemek, kendini kötü hissetme, yanlış beslenme ve düşük yaşam kalitesine davetiye çıkartabilir. Kilo kaybının zaman alacağını kabul edin.

 

Ya hep, ya hiç” düşünce kalıbından kurtulun. Hedefinizden küçük bir sapma, örneğin televizyon seyrederken bir paket çips bitirmek, sizin hep başarısız olacağınız anlamına gelmez. Egzersizlerinize, yürüyüşlerinize, diyet planınıza kaldığınız yerden devam edin. Hedefleriniz ve iyi yaşam plânllarınızı küçük bir sapmanın engellemesine izin vermeyin ve ilerleyin.

Mesela gerçek başarı hikâyeleri okuyun. Bu birçok insanı motive etmektedir. Başkalarının başarı hikâyesini duymak, çok cesaret verici oluyor. Büyük ihtimalle sizinle benzer hatta belki daha imkansız koşullarda bile başarılı olan insanlar olduğunu göreceksiniz.

 

Tenis oynamak kilo vermeye benzetilebilir. Şöyle düşünün tenis dersi almaya karar verdiniz. Hemen bir raket alıp, oyun kazanmayı beklemezsiniz. Ne yapmanız gerektiğini öğreten bir koç bulursunuz. Tenis becerilerinizi geliştirmenizin zaman alacağını, enerji ve çaba gerektirdiğini, tekrar tekrar pratik yaparak, oynamanın zamanla daha kolay hale geleceğini bilirsiniz… İyi bir oyuncu olsanız bile, hata yapacağınız günler olacağını bilir, her oyunu kazanmayı beklemezsiniz. Bunu önceden realize ettiğiniz için, oyunu kaybettiğiniz zaman hayal kırıklığınızı daha kolay atlatacaksınızdır.

 

Gerçekçi olmayan beklentileriniz olsaydı ne olacağını düşünün. Nasıl oynayacağınızı kendi kendinize çözebilseydiniz, bilgi ve pratik yapmanın önemsiz olduğunu düşünseydiniz ve her gün harika oynamayı bekleseydiniz ve bir zorlukla karşılaştığınızda sizde bir eksiklik olduğunu düşünseydiniz ne olurdu? Kızar ve “tenis oynayabileceğime inanıyordum. Galiba hata yapmışım, oynayamam…” diye düşünür ve bu noktada tenisi tamamıyla bırakırdınız.

 

Aynı prensipler diyet için de geçerlidir. Beslenme alışkanlıklarınızın defalarca pratik yaparak ve bir zaman sürecinde gelişeceğini, yeni alışkanlık edinmenin enerji ve çaba gerektirdiğini bilmenizde fayda var. Diyet yapan herkes gibi siz de arada bir diyet planınızda olmayan yiyecekleri tüketebilirsiniz. Bunu önceden kabul ettiğiniz zaman, zaman “iradem zayıf… Ben diyet yapmayı başaramayacağım… Kilo veremeyeceğim” gibi olumsuz düşüncelerle kendinizi suçlamak ya da günün devamında “battı balık” demek yerine, diyet plânınıza geri dönersiniz. Neden kilo vermek ve korumak istediğinizi   çok net bir şekilde bildiğiniz zaman vazgeçmez, hedeflerinize ulaşmak için doğru yola tekrar geri dönersiniz.