Mutfağa girince hayallere dalabilirim, içimden gelir anında korsan ve pratik tarifler üretirim. İşte onlardan birisi 🙂 Yulaf ve chia ile pratik tatlı yapıyoruz:  1 çay bardağı süt ile 2 yemek kaşığı chia ve 1 yemek kaşığı yulafı 2 saat buzdolabında bekletin, jel kıvamına geldiğini göreceksiniz. Daha sonra 2 kuru hurmanın çekirdeğini çıkarın, 5 badem, 1 yemek kaşığı kakao, 1 tatlı kaşığı bal ve vanilya ile tüm malzemeyi robottan geçirip nar taneleri ile süsleyebilirsiniz. Afiyet olsun…

Peki bu güzel tarifi süsleyen Chia’nın sırrı nedir? Bir de isterseniz ona göz atalım…

Bir Aztek mirası: Chia Tohumu

Son günlerde tanınmaya başlayan ve yükselen bir besin ögesi chia tohumu. Azteklerin en önemli besin ögesi olan chia, eski Maya dilinde “güç” anlamına gelmektedir, kökeni Meksika ve Guetemala’nın bereketli topraklarında yetişen bir  adaçayı türünün tohumudur.  Her türlü yiyecek ve içeceğe eklenebilen chia tohumu geniş bir kullanım yelpazesine sahip fakat onu asıl önemli kılan konu içerdiği yüksek besin değeri. Bazı kaynaklarda kilo vermeye yardımcı olduğu hakkında da bilgiler var.

Neden kıymetli?

Chia tohumları bitkisel omega-3 bakımından son derece zengindir, örnek verecek olursak omega-3 deposu olarak kabul edilen somon balığından daha yüksek miktarlarda omega-3 içermektedir ayrıca keten tohumu dahil olmak üzere tüm bitkilerden daha zengin bir omega-3 kaynağıdır.

Nasıl tüketilir?

Chia tohumları her türlü yiyecek ve içecekler kullanılabilir, en yaygın kullanımı tahıllara, soslara, içeceklere karıştırabilir , sebze yemekleri ve yoğurda serpilip tüketilebilir. Aynı zamanda su ile karıştırıp jel halinde de tüketilebilir, bu şekilde hazırlanmış olan pudingler, çorbalar ve içecekler hem sağlıklı hem de lezzetli besinler haline gelecektir.

Chia tohumu kilo vermeye yardımcı mı?

Chia tohumu su ile temas ettiğinde oluşan jel yapının  tok kalmaya yardımcı olduğu dolayısıyla kilo vermeye yardım ettiği düşünülüyor.  Amerika’da yapılan araştırmalarda normal diyet listesine  12 hafta boyunca günde 50gr chia tohumu eklenen  deneklerde belirgin bir kilo azalımı veya kan lipit değerlerinde düşüş gözlenmediği bildiriliyor. Fakat içerdiği yüksek besin değerleri, tok tutmaya yardımcı olması ve içerdiği lif, kalsiyum, protein, antioksidanlar ve omega-3 sebebiyle diyete eklenmesi söz konusu olabilir.  Büyük bir kilo kaybı yarattığını söylemek için daha fazla araştırma sonucuna ihtiyaç var.