11 ayın sultanı Ramazan geldi. Ramazan denince benim aklıma hep geniş ve çeşitli sofralar, kaynayan tencereler ve güzel sohbetler gelir.

 

Geçmişten günümüze bir çok şey değişse de, bazı geleneklerin hala devam ediyor olmasını görmek beni çok mutlu ediyor. Özellikle Ramazanın gelişiyle birlikte bir kez daha hatırladığımız aile ve dost sofraları geleneklerimizin en güzel alışkanlıklarından. Şehir karmaşası, iş yoğunluğu derken eskisi kadar birbirmize, ailemize vakit ayıramıyoruz. İşte ben Ramazan’ın en çok bu birleştirici gücünü ve etkisini seviyorum. Çünkü sevdiklerimizle birlikte yemek yemek, sadece bedenimizi değil duygularımızı da besliyor.

Ramazanda da Tencere Yemeği Tercih Edin

Tencere yemeği aslında hepimizin geleneklerinde var. Bir masa ya da yer sofrası etrafında bir tencerenin içinden tabaklara paylaştırılan yemeğin tadı itiraf edeyim ki farklı oluyor. Güvenilir ve temiz olmasının yanı sıra aile içi bağları da güçlendiriyor. Aynı zamanda ev/ tencere yemekleri yemenin daha sağlıklı olduğu ve obezite riskini azalttığına dair bir çok çalışma var.

Tencere yemeklerini karbonhidrat, protein ve yağ açısından dengeli bir şekilde hazırlamak çok kolay ve geleneklerimize de çok uygun. Kıymalı bir ıspanak yemeği pişirdiğinizde sebze ve proteini birleştirmiş oluyorsunuz. Yemeğin içine koyduğunuz az miktarda yağ ile yağ grubunu, içine serptiğiniz bulgur ile de tahıl grubunu almış oluyorsunuz. Yanında 1 kase yogurt ile yediğinizde sebze, tahıl, yağ ve protein grubundan dengeli bir öğün yaratmış oluyorsunuz.

Bu sebeple Ramazanda da tencere yemeği tercih etmek en sağlıklısı.  Örneğin sahurda kahvaltı yapmayı sevenlerdenseniz, genel olarak tok kalmamızı sağlayacak protein açısından zengin olan süt, yoğurt, peynir gibi gıdalar , kan şekerinin düşmesini engellemek amacıyla da yanına tam tahıllı ekmek ekleyebilirsiniz. Yemek tercih edecekseniz az çorba, zeytinyağlı tencere yemekler, yogurt ve tam buğday/tam çavdar gibi tam tane tahıllı ekmekler tecih edilebilir.  Sahurda susuzluğu tetikleyecek aşırı yağlı ve tuzlu besinlerden uzak durmakta ve bol su içmekte fayda var.

 

İftarda ise aniden yüklenmek yerine yavaş olmanızı tavsiye ediyorum. Bunun için orucunuzu önce birkaç hurma veya zeytin ve 1-2 bardak suyla açtıktan sonra 10-15 dakika bekleyin. Daha sonra ılık bir çorba ile devam edebilirsiniz.

Ramazan ayında, mideyi rahatsız etmemek ve kalori alımını kontrol etmek için en doğru pişirme yöntemleri ızgara, fırınlama, haşlama veya buğulamadır. Fazla yağ alımına sebep olacak kızartma ve kavurma yöntemlerini uygulamamaya özen göstermelisiniz.

 

Ramazanın simgelerinden birisi de Ramazan pidesi. Elbette pide yasak değil, ama miktarına dikkat ederek ve diğer karbonhidrat grubu besinlerle dengeleyerek tüketmekte fayda var. 1 avuç içi büyüklüğünde Ramazan pidesi ( yaklaşık 25-30 gram ), 1 dilim ekmeğin kalorisine eşit.

 

1 ince dilim ekmek= 1 avuç içi kadar pideye eşit olan bazı  tahıl değişimleri

3 yemek kaşığı bulgur

3 yemek kaşığı makarna  

¼ yufka

1 orta boy patates

1 kase çorba