Çocuklarımız bizim geleceğimiz. Peki onların geleceği? Çocuğunuzun daha sağlıklı bir yetişkin olması için neler yapıyorsunuz?

 

Çocuklarda aşırı kilo ve obezite oranı gün geçtikçe artıyor.  BM Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ),  1990 yılında 32 milyon fazla kilolu ya da obez çocuk sayısının 2013’de 43 milyona ulaştığı ve mevcut eğilim sürerse bu rakamın 2025 yılında 70 milyon olabileceğini söylüyor…

Bu halk sağlığı ile ilgili gerçekten çok büyük bir tehlike. Tüm bu çocuklar kalp hastalıkları, diyabet, yüksek tansiyon ve yüksek tansiyon gibi birçok sağlık sorunu riski taşıyor. Ayrıca bu sağlık sorunları riski ile aynı oranda önlem taşıyan bir başka risk de, sosyal ayrımcılığın sonucu olarak düşük özgüven ve depresyon riski.

Çocuklarda aşırı kilonun bu kadar hızlı yayılması bir alarm. O nedenle gençlerimizin yaşam tarzlarını değiştirmeleri konusu üzerinde daha fazla durmalı, sağlıklı beslenmeleri ve daha hareketli yaşamaları için onları teşvik etmeliyiz.

Sağlıklı Çocuk Sağlıklı Yetişkin

Çocuk obezitesindeki yükselişin nedeni kısmen gittikçe artan sedanter (hareketsiz) yaşam kısmen de kötü beslenme.

Televizyon seyretmek, bilgisayarda oynamak çocuklarda çoğu zaman enerjik oyunların yerini alan sedanter davranışlar. Çocuklarımızın ve gençlerimizin aktivite eksikliği ve kötü beslenme seçimleri herkes tarafından ele alınmalıdır. Ancak o zaman bu önemli halk sağlığı ikilemi ile mücadele edebiliriz.

Anne ve babalar…

Sevgili ebeveynler; çocuklarımızın daha sağlıklı ve ideal kilosunda olmasını beklerken, kendimize de dikkat etmemiz gerekiyor. Anne veya babadan birisinin obez olması durumunda çocuğun obez olma ihtimali %40, eğer ikisi de obez ise %80 oluyor. Bu durumda kalan %20 çevresel faktörleri çok iyi değerlendirmek gerekiyor…

Ailelerin, öğretmenlerin ve toplum liderlerinin bu salgınla mücadele etmesi ve çocukluk obezitesini önlemesi için birçok yol var. Artık neredeyse her çocuğun elinde elektronik bir cihaz var ve saatlerce onunla oynayabiliyor. Bu sebeple en önemlisi çocukların günlük yaşamına her gün yeterince ya da en azından olabildiğince fiziksel aktivite, her hafta da daha enerjik sporlar katılması. Unutmayın ki; üç saatten fazla TV karşısında olmak, kilo alma riskini % 45 oranında artırıyor. 

 Bilgisayar oyunlarına veya televizyon seyretmeye ayrılan zamanı kısıtlamanın yanında,  bu önerilere uygun açık hava aile aktivitelerini olumlu bir tavırla teşvik edilebilir. 

Obez Çocuklara Öneriler…

  • Çocuklarınıza, sağlıklı ara ve ana öğünler hazırlayın.
  • Bir oturuşta tüm yemeği bitirmesi için onları zorlamayın.
  • Tek başına, televizyon karşısında veya oyunla değil, aile masasında yediğinin farkında olarak yemek yemesini sağlayın.
  • Ana öğünlerinin düzenli olmasını sağlayın,
  • Yüksek kalori, yüksek yağ alımı ve şekerli atıştırmalıklar yasaklanmamalı ancak sınırlandırılmalı veya sağlıklı alternatifler geliştirilmeli.
  • Çocuklar mutfağa girip yardım etmekten hoşlanırlar. Çocuklarınızdan ara ve ana öğünleri hazırlamak için yardım isteyebilirsiniz.
  • Yeni besinleri denemeleri için cesaretlendirin. Çocuklarınızın en az sevdiği besinden başlayarak yemek yemesini sağlayın.
  • Çocuklarınızı besinlerle ödüllendirme veya cezalandırmaktan kaçının