Ramazan ayı geldi bile… Bu seneki gibi yaz aylarına denk gelen Ramazanlarda yaklaşık 16 – 17 saat açlıkla karşı karşıya kalıyoruz. Doğal olarak aklımıza da hep “Sahurda ne yesem de gün içinde çok acıkmasam? “ sorusu oluyor. Ben de bu hafta sizlere, sizi gün içinde tok tutacak 5 favori besinimi yazmak istedim. Afiyet olsun tok tutsun J

Yumurta

Yumurtanın anne sütünden sonraki en kaliteli protein olduğunu bilmeyen yoktur. Mucizevi özellikteki bu besin içerdiği dengeli protein ve yağ sayesinde uzun süre tok kalmanızı sağlayacak. Pennington Biyomedikal Araştırma Merkezi’nde yapılan bir çalışmada kahvaltıda yumurta tüketenlerin tüketmeyenlere oranla çok daha uzun süre tok kaldığı gözlenmiştir. Yapılan araştırmalar yumurta içeren kahvaltının iştah artırıcı bir hormon olan ghrelinin azalmasını sağladığını ve daha uzun süre tokluk sağladığını söylüyor.

Tam buğday/ tam çavdar ekmeği

Sıcak Ramazan pidesinin çok çekici geldiğini biliyorum. İftarda avuç içi büyüklüğündeki pidenin 1 dilim ekmek olduğunu hatırlayarak gönül rahatlığıyla ramazanın simgelerinden biri olan pideyi tüketebilirsiniz. Ama sahurda tercihiniz sizi daha uzun süre tok tutacak ve bağırsaklarınıza da iyi gelecek tam buğday/tam çavdardan olsun. İçeriğindeki kompleks karbonhidratlar sayesinde kan şekerini dengede tutarak ve uzun süre tokluk sağlayacaklardır.

Yoğurt

Muhtemelen çoğunuz probiyotik bakterilerin yararları hakkında birçok şey duymuşsunuzdur. Antibiyotik ya da seyahat sebebiyle oluşan ishallerin tedavisinden, bağırsak hastalıklarının yönetimine, şişkinliğin azaltılmasına, sindirim sağlığına kadar birçok yararlı etkisi olan probiyotikler “bağırsak dostu bakteriler” olarak adlandırılıyorlar. Ramazan ayında öğün sayısı ve hareket azaldığı için bağırsak problemleri yaşayanların sayısı artıyor. Yoğurt içerdiği dost bakterilerle bağırsak sağlığının korunmasını sağlarken aynı zamanda dengeli protein yağ ve karbonhidrat içeriğiyle uzun süre tok kalmanızı sağlayabilir.

Yağlı Tohumlar

Fındık, badem, ceviz gibi yağlı tohumlar  içerdikleri faydalı yağ asitleri ve dengeli protein yapıları ile tok tutucu özelliğe sahiplerdir. Enerji ve besin ögesi değerleri oldukça yüksek olan badem; karbonhidrat, protein, doymamış yağ, lif, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, çinko, A, B, C ve E vitamini içerir. Omega 3 açısından zengin olan ceviz ise kalp sağlığında ve stresi önlemede etkilidir.

Fitdipnot: Yağlı tohumların kavrulmamış olanlarını tercih etmeye özen gösterin. Kavrulmuş yağlı tohumlar içerdikleri tuz sebebiyle gün içinde susuzluğun artmasına sebep olabilir.

Meyveler

Özellikle yaz aylarına denk gelen oruçlarda iftar saati akşam geç saatlere kaydığı için, iftardan sonra yapılan ara öğün sayısı azalabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü günde toplam 5 porsiyon sebze ve meyve tüketimi öneriyor. Gün içindeki meyve hakkınızın bir kısmını sahurda rahatlıkla tüketebilirsiniz. Sahurda tükettiğiniz meyveler lif içeriğiyle tok kalmanızı sağlarken içerdiği antioksidanlarla birçok hastalığa karşı da koruyucu etki gösterecektir. Ayrıca yüksek su içerikleriyle gün içindeki susuzluk hissinin de azalmasına yardımcı olurlar.