Son günlerin popüler oyunu Pokemon GO’yu artık hepiniz duymuşsunuzdur eminim. Sokaklarda ellerinde telefonlar Pokemon avlayan insanları görmek artık her köşede mümkün. Hatta bazı ülkelerde Pokemon GO oynayanlara özel sağlık sigortası bile yapılıyor artık. Kontrollü oynanırsa harekete özendirici olabilir. Ama bağımlılık, gerçek algısı ve çocuklara dikkat!

22 yıldır danışanlarıma “İyi Yaşam” için beslenme kadar hareketin de önemini anlatıp hareket etmeyi ihmal etmemelerini söylüyorum, ama bu oyun biranda dünyayı sardı. Günde kilometrelerce yolu Pokemon avlamak için yürüyorsunuz belki!. Her zaman söylüyorum Welness kavramı bir bütündür, “İyi Yaşam” yolunda sağlığınızı korurken aynı zamanda fiziksel ve ruhsal tatmini aynı anda yaşamanız gerekiyor, her gün 40 dk yürümek sıkıcı gelebilir ama bu tür oyunlarla egzersizin çekici hale gelebilir. Ben Pokemon GO’ya bu açıdan baktığımda, bilinçli veya bilinçsiz şekilde bu yönde geliştirilmiş olabilir ama dünyadaki obezite sorununa çözüm bulurken riskleri ve ülkemizde hala yasal olmaması da düşünülmeli…

Eğer egzersiz yapmak size sıkıcı geliyorsa zevkli hale getirin, örneğin yanınıza bir yürüyüş arkadaşı edinin, sevdiğiniz hareketli müziklerinizi dinleyin, en sevdiğiniz caddede yürüyün vs vs.

Umarım bilgisayar başına kilitleyen oyunlardan, ekran karşısında basketbol ve futbol oynayan çocuklardan bizim büyüdüğümüz parklar bahçeler ve sokaklarda oynadığımız güzel oyunlar unutulmaz. Çünkü iyi yaşam ve sağlık sadece yediklerimiz ile ilgili değil çocukların doğru oyunlar ile gerçek  ortamda sosyalleşmesi, egzersiz alışkanlığı ve mutfak bilinci yeni nesiller için çok önemli.

 

Ayrıca bir de bu konuyla ilgili mecrea.com da okuduğum fayda ve zararlarını ele alan bir makaleyi de sizinle paylaşmak istiyorum;

 


Hadi gelin bu gerçeklik oyununun yararlarını ve zararlarını birlikte inceleyelim..
.
1. Pokemon Go’nun anksiyete ve depresyona iyi geldiği belirtiliyor. Sadece oyun oynamak amacı ile dışarıya çıkma fikri sana ilk bakışta saçma gelebilir; ama depresyon ve anksiyete ile başı dertte olan insanlar için önemli bir adım.
2. Fakat resmi kuruluş tarafından yayınlanmayan bu apk dosyaları, güvenilir kaynaklardan indirilmemişse bilgilerinizi ele geçirmeye çalışabilir. Bunu göze almalısınız.3. Pokemon yakalamak, günlerini hareketsiz geçiren birçok insanın evlerinden dışarıya çıkmalarını sağlıyor. Daha fazla Pokemon yakalayabilmek için yürümenin şart olduğu düşünülürse, yürüyüş yapmak da oyunun sağladığı avantajlar listesine ekleniyor.4. Oyunda can sıkan bir sorun da pili adeta emmesi. Pilin hızla tükenmesinin günümüz oyunlarının tümünde bir sorun olduğunu düşünebilirsiniz ancak Pokemon GO da pil en kaliteli grafiklere sahip bir mobil oyundan bile çok daha fazla pil tüketiyor.5. Pokemon GO sayesinde insanlar birbirleriyle iletişim kurarak sosyalleşme, yeni kişilerle tanışma imkanı bulabiliyor.

6. 
Uzmanlar oyunun en büyük zararlarından birinin ”bağımlılık” olduğunu söylüyor. Bağımlılık derecesindeki oyuncular bu oyunu araç kullanırken de oynayabilecekleri için kazalara sebebiyet verebileceği ortada.

7. 
Bu tür oyunlar nedeniyle çocukların sanal ile gerçek arasındaki farkı ayırt edemediğini söyleyen uzmanlar şunları söylüyor; “Çocuk, kendisini bu oyunun bir parçasını sanarak bir süper kahraman olduğunu hissedebilir ve ciddi risklere girebilir’’.