merhaba sonbahar

 Yaz bitimi biraz hüzün verir, tatiller biter, çocuklar okula döner, kışlık hazırlıklar tamamlanır ve mutfak değişmeye başlar. Kendiniz, çocuklarınız, aile ve mutfak için sonbahara hazır mısınız?

Egzersiz planı yapın Yaz aylarından sonra havaların erken kararması fiziksel aktivite de azalma tatil sonrası işlerin yoğunlaşması, halsizlik, isteksizlik, mutsuzluk ile sonuçlanabiliyor. Sonbaharın depresyonuna girmeyin en iyi çözüm hareketi arttırmak. Üstelik sonbaharda sıcaklık ve nemin azalmasıyla daha rahat spor yapılır. Bir yandan kas kitlesini artırırken diğer yandan artan metabolizma hızı ile yağ yakımı artar. Egzersiz, bağışıklık ve dolaşım sisteminizi destekler. Doğal antidepresan olan spor, vücuttan endorfin salgılanarak depresyonu azaltır.

Alışverişi gözden geçirin Sonbaharda enerjinizin düşmemesi ve stresi kontrol etmek için B grubu vitaminlerinden zengin beslenilmeli. Tam tahıllı ekmekler, kurubaklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, et ve süt ürünleri. Aynı zamanda omega yağ asitlerinin, özellikle de DHA’nın (Dokosohekzanoikasit) eksik olması, kişiyi depresyona karşı korumasız hale getirebilir. Antidepresan etkili bir beslenme planı, bol miktarda balık ve omega-3 yağ asitlerinden zengin diğer besinleri (ceviz, keten tohumu, semizotu) içermelidir.

Diyet tuzaklarına düşmeyin. Yaz kilolarından kurtulmak için telaş içinde olabilirsiniz. Ama size zarar verecek program uzak durmalısınız, metabolizmanızda kalıcı bir hasar, ömür boyu kilo problemi yaşamanıza sebep olabilir. . Haftada 3 kg zayıflamak ayda 8 – 10 kg kilo kaybını hedefleyen popüler ama yanlış diyetler sağlığınızı, kaslarınızı, organlarınızı ve yaşam kalitenizi zayıflatır, sakın bunu yapmayın. Çok düşük kalorili diyetler veya protein ağırlıklı ve karbonhidratı olmayan listeler kas ve su kaybı yaratır. Kasın azalması metabolizmanın yavaşlaması demektir. Yeterli ve dengeli beslenme sağlıklı bir yaşamın en iyi ilacıdır.

Çocukları beslenmesi okul başarısını etkiliyor. Sabah kahvaltısı çocuk için en önemli öğün kahvaltı yapan çocuklar daha dikkatli ve başarılı. Tecrübelerime göre çocuklar okuldaki öğle yemeğinden her zaman mutlu olmuyor ve eve aç geliyorlar işte bu noktada ders çalışmaya yeniden hazır olması için ve akşam yemeğinden önce de mide kapasitesini dengeli tutmak için seçimler çok önemli. Ben çocukların sevdiği besinlerin kontrollü olarak yedirilmesi yasak veya ceza olarak kullanılmaması gerektiğini düşünüyorum. Çocukları mutlu eden seçimler bulmak hiç de zor değil. Örneğin dondurma gibi Dikkat etmeniz gereken tüm besin gruplarını çocuğunuza dengeli olarak vermek. Süt ürünleri bu noktada çok iyi çünkü aynı anda karbonhidrat, protein ve yağ içeriyorlar. Bu anlamda çocuğunuza sunabileceğiniz dengeli alternatifler

-dondurma

– yulaflı kurabiye ve süt

-çok tahıllı kraker ve ayran

-meyve, badem ve yoğurt

-ton balıklı sandwich

-sebzeli krep ve kefir

-meyveli süt ve fındık olabilir

Dondurma Her mevsim büyükler ve çocuklar için mutluluk veren bir seçimdir. Süt ve süt ürünleri grubunda yer alan dondurma, içerdiği protein, karbonhidrat, yağ, A, D, E, grubu vitaminleri ve Kalsiyum, Fosfor, Magnezyum gibi mineraller ile yeterli ve dengeli beslenme düzeninde tercih edilebilir. Çocukların daha iyi beslenebilmesi için doymuş yağ, tuz, seker tüketiminin azaltılması ve ana öğünlerin arasında günde 1-2 kez besleyici atıştırmalıklar yenilmesi önerilmektedir. Bu noktada çocuklara özel bilinen markalı paketli dondurmalar, hem porsiyon kontrolü sağlanması hem de içerik anlamında doğru tercihin yapılabilmesine yardımcı olur.