Çocuklar Duymasın dizisindeki Haluk’un lakabıydı Taşfırın Erkeği. Dizi yıllarca sürdü, çocuklar büyüdü, evlendi, hayatlar değişti ama Taşfırın Erkeği değişmedi. Taşfırın Erkeği Haluk’a göre erkek adam diyet yapmaz, erkek adam az kalorili yiyecekler yemez, erkek adam light süt içmezdi.
Hepimize çok tanıdık gelmiyor mu? Çoğu erkeğin fazla kilo ve yiyecekler konusundaki tavrı da aynı Taş Fırın Erkeği Haluk’u andırıyor. Bu nedenle de kiloya bağlı sağlık sorunları ile sıklıkla karşılaşılıyor. Karaciğer yağlanması, gut hastalığı prostat, kolon akciğer kanseri ve kalp hastalıkları erkeklerin dikkatli olması gereken sağlık problemlerinin başında geliyor. Şişmanlık, tüm bu problemleri tetikliyor. Bu yüzden Taş Fırın Erkeklerinin hoşuna gitmese de yeterli ve dengeli beslenme sağlık için çok önemli. Ayrıca doymuş yağ ve kolesterolü diyette azaltmak, kansere koruyuculuk için bol sebze ve meyve yemek süt yoğurt ürünlerini yağsız tercih etmek, posa için tam tahıl ürünlerini tercih etmek özellikle orta yaş erkeğinin temel beslenme biçimi olmalıdır.

TAŞ FIRIN ERKEĞİNİN 4 BÜYÜK HATASI
Her zaman yemeğe hazır olmak. Gece geç saatlerde yemek, öğün saatlerine dikkat etmemek , yediğinizin miktar ve çeşidinden bağımsız olarak size büyük zarar verir. Pek çok erkek yemekten yeni kalkmış olsa da grup arkadaşlarının motivasyonu sonucunda yemek tekliflerine genelde hayır diyemez. Garip saatlerde yeme davranışı acıktığınızı ve doyduğunuzu size söyleyen beyin sinyallerinizi yanıltabilir. Diğer taraftan metabolizmanız doğal olarak, yaşlandıkça yavaşlar. Her ne kadar bununla ilgili bir şey yapamıyor olsak da, düzenli beslenerek metabolizmanızı olabildiğince aktif tutabilirsiniz.
Büyük porsiyonları tercih etmek. Kocaman porsiyonlar yemek de erkeklerin tipik davranışlarından birisidir Siz hiç “hadi bakalım hamburger yeme yarışı “ veya “tatlı yeme yarışı yapıyoruz ” diyen kadınlara rastladınız mı? Tabii ki hayır. Oysa porsiyon büyüklüğünü kontrol etmek midenizin büyüklüğünü kontrol etmek için anahtar rolü oynar. Porsiyonları kontrol etmenin en kolay yolu mideyi çok boş bırakmamaktır. Çünkü çok fazla açlığı, genelde çok fazla ve hızlıca yemek yemek takip eder. Erkeklerin her bir ana öğünde 700 -750 kaloriden daha fazla yemesini istemeyiz.
Strese bağlı yemek yemek. Kalp hastalıkları ve depresyon gibi sağlık sorunları riskini arttıran stres, aynı zamanda kilo almanıza da sebep olabiliyor. Stres, nasıl düşündüğünüzü etkiliyor. Eğer patronunuzla yapacağınız bir toplantıyı düşünerek yiyorsanız ya da ev kredinizi nasıl ödeyeceğinizi dair endişeleriniz varsa, kendiniz için her gün sağlıklı beslenme şeklini düşünecek ve düzenleyecek zihinsel enerjinizin azalmış olacağı öngörülebilir. Bunun yerine, kendinizi kaygılı hissettiğinizde, daha çok tatlı ve şeker, kurabiye gibi yağlı yemeklere yöneldiğinizi görürsünüz. Stres büyük bir sorun. Sadece büyük bir stres değil, aynı zamanda geç kalmalar bile her günün stresini oluşturuyor. O nedenle, eğer belinizi inceltmek istiyorsanız, stresinizi kontrollü düzeylerde tutmak için adımlar atmanız gerekecek. Ve bu da sadece tabağınızda neler yediğinizle sınırlı kalmayacak. Stresli olduğunuzda, bazı basit rahatlama egzersizleri yapabilirsiniz. Günde 2 kere, uzun ve derin nefesler alarak birkaç dakikanızı geçirebilir ya da yoga yapabilirsiniz. Belki bu durum Taş Fırın erkeği diğer arkadaşlarınızın hoşuna gitmez ☺ önce kendinize saklayın anlatmayın sonra iyi olan deneyimlerinizi aktarın
Kalorili içecekler içmek. Bir bira daha almadan ya da kendinize bir bardak meyve suyu koymadan önce, üzerindeki etikete bakın ve ne kadar kalori tükettiğinizi görün. 1 bardak sıvıdan ne kadar fazla kalori almış olabileceğinizi görüp, epeyce şaşırabilirsiniz. Susama hissettiğinizde, başka herhangi bir sıvıdan ziyade su içmeniz daha doğru olur. Eğer süt içerseniz de, yağsız ya da az yağlı olanları seçin. Ayrıca alkolle de aranızın biraz sınırlı olması çok önemli. Fazla alkol tüketmenin sebep olabileceği sağlık sorunlarından bağımsız olarak, alkol mideniz için de pek sağlıklı değil daha kaloriden bahsetmedik bile. 1 gram yağ 9 kalori enerji verir 1 gram alkol ise 7 kalori yani içtiğiniz içecekteki alkol oranına bakıp neredeyse yağ içiyor gibi düşünebilirsiniz. Üstelik alkol içtiğinizde beraberinde gelen rahatlama ile çok daha fazla yemek yenilebiliyor.
Yaşam tarzını değiştirmek ilk adım
Beden Kitle İndeksinize bakın… Kilolu ve özellikle de göbekli iseniz önce yaşam şeklinizi gözden geçirin. Düzeltilmesi gereken alanları belirleyin, vazgeçemeyeceklerinizi ne kadar sınırlayabileceğiniz konusunda mantıklı ve kabul edilebilir hedeflere geçin. Bunun için günlüğün ilk sayfalarındaki tüm ölçüm ve hesaplamaları yaptığınızdan emin olun ve kendinizi lütfen hedefler konusunda yeniden değerlendirin.
Yediklerinizi yazmaya başlamak iyi bir adım. Her gün neyi, ne zaman, ne kadar yediğinizi yazarken duygularınızı da kayıt altına almak niçin yediğinizi bulmanız, duygusal açlık ile fizyolojik açlığı ayırabilmeniz de çok önemlidir.
Günlük tükettiğiniz sıvıları da kaydettiğinizden emin olun böylece haftalar geçtikçe beslenmenizin güçlü ve zayıf yönlerini ortaya çıkarmak daha kolay olacaktır.
Her gün ne kadar hareket ettiğinizi izleyin eğer düzenli bir egzersiz yapmıyorsanız bir adım ölçer satın alarak her gün kaç adım attığınızı ölçmek biliyorsunuz ki artık çok kolay
Günlük aldığınız ortalama kaloriyi hesaplamak için iyi yaşam rehberinizin son sayfalarında bulunan “aldığınız kaloriler “ bölümü size yardımcı olabilir.