Hedefe giden her yol mübah değildir

Başarılı olmanın göstergesi, ne kadar kilo verdiğiniz ne kadar sürede zayıfladığınız veya gittiğiniz uzmanın popülerliği değildir unutmayın. Asıl önemli olan yaşam biçiminize uygunluk, sağlığınıza yarattığı fayda, sizi tatmin etmesi, mutluluk seviyeniz ve verdiğiniz kiloyu ömür boyu koruyabilmenizdir.

Tavşan ile kaplumbağa yarışa başladığında tavşanın kendine güvenen ve kaplumbağayı küçük gören hali hikayenin sonunda nasıl bitiyor isterseniz hatırlayalım

Tavşan bu ormanda benden hızlı koşan yoktur, varsa gelsin yarışalım diye söyleyip geziyormuş. Kaplumbağa bir gün:
– O kadar böbürlenme kendine de o kadar güvenme. Ben senden daha hızlı koşarım. İstersen yarışalım, demiş.
Tavşan kaplumbağanın bu sözlerine kahkahalarla gülerek:
– Sen mi benimle yarışacaksın? diyerek alay etmiş. Ama yine de yarışı kabul etmiş.
Yarışın başlangıç ve bitiş yerlerini belirlemişler, yarış başlamış.
Tavşan çok hızlı başlamış ama biraz ileriye gidince geri dönüp bakmış ki kaplumbağa hiç görünmüyor. Yatmış bir ağacın dibine uyumuş. Uyandığında bakmış ki kaplumbağa yarışı bitirmek üzere.
Tavşan koşmuş ama artı yetişmesi mümkün olmamış ve kaplumbağa varış yerine ondan önce ulaşmış.
Kaplumbağa tavşana:
“ Hiçbir zaman kendini başkalarından üstün görme.
Sen, uyudun, Ben çalışarak seni geçtim” demiş …

TAVSANBu hikaye amaca ulaşırken hızlı olmanın değil stratejik düşünmek ve hedefe gitme arzusundaki kararlı tutumun daha önemli olduğunu bize açıkça gösterir.

Kilo verme hedefinizde de kısa sürede hızlı kilo vermeyi hedeflerseniz aynı tavşan gibi yarı yolda kalırsınız çünkü uzun soluklu ve kararlı ne istediğini bilen ve alışkanlıklarını bu yönde değiştirmeye hazırlanan birey gerçek sonuca ulaşır ve bir daha kilo almaz. Kilo vermek ve korumak kısa süreli bir yarış değil uzun bir maratondur