Doğaya ve doğala olan ilginin her geçen gün arttığını artık hepimiz fark ediyoruz. Ben de pek çok kez söyledim ama bir kez daha hatırlatmak istiyorum 2017 yılında doğala, organiğe dönüş popüler olacak. Doğala dönüş; ev yemeği ve tencere yemeklerinin de daha çok tüketilmesine neden olacak. Yani tencerede pişen yemeklerinin bu yıl popülerliği artacak. Bu durum bir beslenme uzmanı olarak beni çok mutlu ediyor. Çünkü yıllardır en iyi diyetin sürdürülebilir ve gerçekçi diyet olduğunun vurgusunu yapıyorum ve ev yemekleride sürdürülebilir diyetin en büyük parçalarından biri.

Neden Tencere Yemeği

Tencere yemeği aslında hepimizin geleneklerinde var. Bir masa ya da yer sofrası etrafında bir tencerenin içinden tabaklara paylaştırılan yemeğin tadı itiraf edeyim ki farklı oluyor. Günümüz şartlarında düşünüldüğünde ev yemeği daha güvenilir ve temiz olmasının yanı sıra aile içi bağları da güçlendiriyor.

Tencere yemeklerini karbonhidrat, protein ve yağ açısından dengeli bir şekilde hazırlamak çok kolay ve geleneklerimize de çok uygun. Kıymalı bir ıspanak yemeği pişirdiğinizde sebze ve proteini birleştirmiş oluyorsunuz. Yemeğin içine koyduğunuz az miktarda yağ ile yağ grubunu, içine serptiğiniz bulgur ile de tahıl grubunu almış oluyorsunuz. Yanında 1 kase yogurt ile yediğinizde sebze, tahıl, yağ ve protein grubundan dengeli bir öğün yaratmış oluyorsunuz.

Ev/ tencere yemekleri yemenin daha sağlıklı olduğu ve obezite riskini azalttığına dair bir çok çalışma var. Ancak dikkat yemek yerken dikkatinizin başka şeylerde olması obezite riskini artırabiliyor. Ben de bu konuda son zamanlarda okuduğum ve ilgi çekici bulduğum bir araştırmayı sizinle paylaşmak istedim.

Yemek Yerken Televizyon Izlemek Obezite Riskini Artiriyor

The Ohio State Üniversitesi’nin yaptığı yeni bir araştırmaya göre, evde pişirilmiş yemek yemek de obezite ihtimalini düşüren faktörlerden bir tanesi. Ama daha çarpıcı olan birşey daha var ki; yemek sırasında televizyonu açmayanların ve ev yemeği tercih edenlerin obezite riski azalıyor.

Araştırmanın bulgularına göre aile yemekleri sırasında hiç televizyon veya video izlemeyenlerin, izleyenlere göre daha az obezite olma ihtimali var. Yani yedikleriniz kadar yerken yaptıklarınız da önemli…

Çocukları da Etkiliyor

Çocuklar ve gençlerde yapılan araştırmalar, sıklıkla yenilen ev yemeklerinin daha iyi diyet sonuçlarına ve çocukların fazla kilolu veya obez olma ihtimalini düşürdüğünü gösterdi. Diğer çalışmalar ise, yemekleri sırasında televizyon izleyen ergenlerin, diğerlerine göre daha az sağlıklı yemek yediğini göstermiştir.

Bir çalışmanın sonuçlarına göre; aileleri ile birlikte yemek yiyen çocuklar daha az yağlı besleniyor, obezite oranları daha düşük oluyor, psikolojileri daha yüksek seyrediyor ve özellikle kız çocuklarında daha az yeme bozukluğu görülüyor. Ayrıca aile ile birlikte yemek yemek çocuğun hem sosyal hayatını hem de fiziksel hayatını olumlu yönde etkiliyor. Çocuk daha sosyal oluyor, besinleri tanımasını ve aile bağlılığı ve aile içi iletişim artıyor.

Yapılan bir diğer çalışmada ise çocuklar ile yemek pişirmenin onun zihinsel ve bedensel eğitimlerinde yardımcı olabildiği yönünde. Kendi başlarına bir şeyler yapabilmek özgüvenlerini gelişimine faydalı olacağından sağlıklı yeme alışkanlıklarını geliştirmede de yardımcı olabilir.

Sınırsız Sebze Çorbası

 

5-6 yaprak lahana
1 orta boy kabak
1 orta boy domates

1 orta boy soğan
1 adet pırasa
1 patates
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
3 bardak su
Hazırlanışı: Sebzeler doğrandıkran sonra 3 bardak su ilavesi ile yumuşayana kadar pişirilir ve blenderdan geçirilip süzme çorba olarak tüketilir.

 

Karabuğdaylı Mantar Sote

 

½ kilo mantar

4 yemek kaşığı karabuğday

1 yemek kaşığı salça

2 diş sarımsak

2 adet domates

1 orta boy soğan

1 adet yeşil biber

1 adet kırmızı biber

Tuz, Karabiber, kekik, kimyon

1 yemek kaşığı zeytinyağı

 

Karabuğdayı ılık suda ıslatıp yarım saat bekletin. Soğan, sarımsak ve halka halka dilimlenmiş biberler zeytinyağı ile kavrulduktan sonra salça ve baharatlar eklenir daha sonra rendelenmiş domates ilave edilir. Mantarlar da eklenerek pişirilir. Ocaktan almadan 5-10 dakika önce karabuğdaylar ve baharatlar eklenir.

Afiyet ve sevgiyle