Meyveler içerdikleri farklı vitamin-mineraller ve lif dolayısıyla vücudumuz için çok değerlidirler. Biz her gün bireyin alması gereken enerjiye bağlı olarak 3-5 porsiyon meyve tüketilmesini önermekteyiz. Ülkemiz de çok çeşitli meyve yetiştiği ve taze meyvelere kolaylıkla ulaşabildiğimiz için çok şanslıyız. Günümüzde ise tropikal meyvelerin tüketimi giderek artmaktadır. Özellikle büyük şehirlerde artan talebe bağlı olarak bu meyveler ülkemizde de ekilip üretimi yapılmaya başlamıştır. Bireyler günlük diyetlerinde besin çeşitliliği yaratmak için tropikal meyvelerden de seçimler yapmaya başlamışlardır. En sık rastladığımız tropikal meyvenin özelliklerine ve besin değerlerine göz atacak olursak;

  • Hindistan Cevizi

Özellikle Sri Lanka, Tayland, Malezya ve Fildişi sahillerinde üretilmektedir. Hindistan cevizinin kabuğu henüz yaş haldeyken yeşil renklidir. Kurutulduğunda ise koyu kahverengi renk almaktadır. Hindistan Cevizi demirden ve liften oldukça zengin bir meyvedir. Yüksek oranda fakat kolayca sindirilebilen yağlar içerir. Kalorisi ve doymuş yağ oranı ise oldukça yüksek bir meyvedir. Doymuş yağların kandaki kolesterolü arttırıcı etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle yüksek kolesterol seviyesine sahip olanlar veya diğer kardiovasküler riske sahip olan bireyler hindistan cevizi yağından yapılmış ürünlerden uzak durmalılardır. Etli olan kısmı yenilebilir ya da suyu çıkartılıp içilebilir. Özellikle sütü ve kreması Tayland ve Hindistan yemeklerinde sıkça kullanılmaktadır. Hindistan cevizi suyunun 100 mlde 19 kalori bulunmaktadır. Sütü 100 mlde 230 kalori ve meyvenin kendisi ise 354 kalori içerir. Hindistan Cevizi bütün amino asitleri içeren yüksek kalitede protein içeriğine sahiptir. Kilo almak isteyen bireylerin tüketmesi gereken bir besindir. Potasyum, fosfor, sodyum ve magnezyum açısından zengin bir besindir. Ayrıca, B grubu vitaminlerini de içerir. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki hazımsızlık, kolit, mide ülseri, ishal, kusma, gaz rahatsızlıklarına karşı oldukça etkilidir. Hindistan cevizi rendelenmiş olarak ağzı sıkıca kapatılmış bir saklama kabında yada streçle kaplanıp buzdolabında 4 güne, buzlukta ise 6 aya kadar saklanabilir.

100 Gr. Yenilebilir Taze Hindistan Cevizinin Besin Değerleri; 354 kalori, 3 gr protein, 33 gr yağ ve 15 gr karbonhidrat içerir.

  • Ananas 

Ananas, tropikal iklim kuşağının meyvelerindendir.  Özellikle Kosta Rica, Honduras, Fildişi Sahili, Gana, Tayland ve Malezya gibi tropikal iklimin görüldüğü bölge ülkelerinde yetiştirilmektedir. C vitaminin iyi bir kaynağı olan ananasın lif oranı da gayet iyidir. Ayrıca az bulunan bir mineral olan manganezin de mükemmel bir kaynağıdır. İçerdiği bromelain enzimi proteinleri sindirici etkiye sahiptir. Bu nedenle özellikle doğal yönden etin yumuşatılması işleminde kullanılır. Sadece sindirime yardımcı olmakla kalmaz, vücutta meydana gelebilecek olan inflamasyon ve ödemi de etkili bir biçimde azaltır. Zedelenmiş dokuların iyileşme süresini kısaltabilir. Antioksidan koruma sağlar ve bağışıklık sistemini destekler. Bromelain dokularda meydana gelen ödem ve inflamasyon sonucu ortaya çıkan artrit, sinüzit, gut hastalığı, bademcik iltihabı ya da yaralanma ve burkulmaların iyileşmesine yardımcı olur. Fakat bazen alerjisi olan kişilerin derilerinde kaşıntılar ve kabarıklıklar meydana getirebilir. Son yapılan çalışmalar gösteriyor ki Bromelainin anti-inflamatuvar özelliği kanın pıhtılaşmasını önleyerek kalp krizi geçirme ve inme riskini azaltıyor. Ayrıca Ananas Ferulic asitin iyi bir kaynağıdır ve kanser oluşumuna neden olan maddeleri önlemeye yardımcı olur. Diyet yapanlar için de çok uygun ve yoğun tatlı tadına sahip lezzetli bir meyvedir. Şekerli bir tada sahip olması onu daha çekici kılar. Ananas çözünür posa içermektedir böylece yüksek kan kolesterolünü dengeler. Ananas seçerken koyu yeşil yaprakları olmasına özen gösterin, bu taze ve iyi kalitede olduğunun belirtisidir. Özellikle küçük, yeşil ve tombul gözüken ananaslar büyüklerine göre daha tatlıdır. Ananas yıl boyunca üretilmektedir fakat yaz ayları ananasın en çok yetiştiği aylardır. Meyvenin kendisini yiyebilir, suyunu çıkartıp içilebilirsiniz. Meyve salatalarına, barbeküye, deniz mahsullerine veya etli yemeklerinize ilave edebilirsiniz. 80 gr taze ananas 41 kalori içerir ve günlük C vitamini ihtiyacının  %25’ini karşılar. Ananas suyunun 80 mlsi ise yaklaşık 38 kalori içerir. Ananası saklama kabında muhafaza edebilir ya da streçle kaplayabilirsiniz böylece kokusunun diğer yiyeceklere sinmesini önlemiş olursunuz. Ananas buzdolabında saklanmalıdır. Dilimlediğiniz ananasları buzdolabında 2-4 gün saklayabilirsiniz.

100 Gr. Yenilebilir Taze Ananas Besin Değerleri; 52 kalori, 85,2 gr su, 0,4 gr protein, 0,2 gr yağ ve 13,6 gr karbonhidrat içerir. 1 porsiyon meyve olarak 1 parmak kalınlığında 3 ince dilim yiyebilirsiniz.

  • Avokado

Avokado kabuğu yeşil, yenen kısımları beyaz ve ortasında iri çekirdeği olan bir meyvedir. Avokado ağaçlardan kesildikten sonra olgunlaşmaya başlamaktadır. Yaklaşık 1-2 gün içinde olgunlaşma tamamlanmaktadır. Avokado timsah armutu olarak ünlenmiştir. Bunun nedeni de şekli ve pürüzlü kabuğudur. Özellikle Meksika, Guetemala ve Güney Amerika’nın kuzey sahillerinde yetişir. Avokado C, E ve B6 vitaminleri ile potasyum, lutein ve lifin iyi bir kaynağıdır. Demir, magnezyum ve folat oranı da gayet iyidir. Yüksek kalori içeren avokadodaki enerjinin %85’i yağdan gelmektedir. Özellikle salata ve sandviçlerde kullanır. Bir orta boy avokadonun yarısı yaklaşık 142 kalori içerir ve birçok meyveye oranla daha fazla kalori ve yağ içermektedir. Büyük bir avokadoyu düşünecek olursak yaklaşık olarak 375 kalori ve 37 gramda yağ içermektedir. Avokado içindeki yağların büyük bir kısmı tekli doymamış yağ asitlerinden oluşmaktadır aynı yağ asitleri zeytinyağında da bulunmaktadır ve bu yağ asitleri kandaki kolesterol seviyesinin yükselmesini önler dolayısıyla Kardiovasküler hastalıklar için en iyi doğal ilaçtır. Ayrıca diğer meyvelere göre çözünebilir lif oranı daha yüksektir. Avokado 2 fitokimyasaldan zengindir. 1)Beta-sitosterol olarak adlandırılan bitkisel steroller, kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur ve 2)glutatyon ise bir antioksidandır birçok kanser oluşumuna karşı koruyucu etki sağlar. Antioksidan vitaminler olan C ve E, vücudu serbest radikallerin tahribatı karşı koruyucu etki gösterirler. Erken yaşlanmaya yol açan zararlı maddeleri yok ederler. İçeriğindeki B6 vitamini katarak ve gözde oluşabilecek maküla dejenerasyonundan korur. Potasyum ise kan basıncının kontrolü ve düzenli kalp atımı ve sağlıklı bir sinir sistemi için önemlidir. Avokado taze olarak servis edilmelidir çünkü pişirildiği anda acı bir tat oluşturmaktadır. Avokadoları soyduktan sonra kararmamalarını önlemek için limon veya sirke eklenmesi önerilir. 6. ayını doldurmuş ek besinlere geçiş yapmış bebekler ve hamile bayanların beslenmelerinde rahatlıkla yer alabilir.

100 Gr. Yenilebilir Taze Avokadonun Besin Değerleri; 167 kalori, 74,0 gr su, 2,1 gr protein, 16,4 gr yağ ve 6,3 gr karbonhidrat içerir.

Önümüzdeki ay diğer tropikal meyveleri tanımaya devam edeceğiz…