LMF20151025turchia251

 

Expo 2015 Milano Türkiye Pavyonu Konuşmacı olarak katıldığım kapanış programında Birleşmiş Milletlere ‘’Bulgur Yılı’’ ilan edellim diye çağrıda bulundum. Bu sağlıklı zenginliği tüm dünyaya tanıtalım istiyorum. Teması “Feeding the Planet, Energy for Life/ Gezegeni beslemek, Yaşam için enerji “ olan EXPO Milano 1 Mayıs tarihinden bu yana 5.000.000 dan fazla ziyaret etmiş ülkemizin geçmişinden aldığı mirası nasıl geleceğe taşıdığını topraklarımızın bereketi kültürümüzün çeşitliliği insanımızın hoşgörüsü ve yardımseverliğimizin en büyük zenginliğimiz.

EXPO2015’’Milano Türkiye kapanış programına davet edilmek ve ülkemi temsil etmek benim için çok büyük bir onur ve gurur. Ülkemizin her bölgesinin yemek kültürü ayrı birer hazine, sağlık faydaları yönünden geleneklerimize sahip çıkmak ve dünyaya anlatmanın hepimizin önemli sorumluluğu. Yoğurt, tarhana, bulgur, fındık, badem, mercimek, kefir, ayran hepsi çok sağlıklı ve lezzetli ve tüm dünyaya daha fazla anlatmamız gerektiğinden. Her gün artan obeziteye çare bulmak için çok uzaklara gitmenin gerek olmadığını kendi topraklarımızın tohumu bereketi ve geleneksel yeme alışkanlıklarına dönmenin ve hareketi arttırmanın bizim için en iyi çözüm yolu olacağını anlattım.

Birleşmiş Milletler’in 2013 yılını Güney Amerika’ya ait bir tahıl olan “quınoa” yılı ilan etmesi ve 2016 yılında ise “kurubaklagil” seçiminin ardından bulgurun hak ettiği değeri görmesi ve en yakın zamanda “ uluslararası bulgur yılı” olarak ilan edilişini görmek en büyük hayalim.

Sunumumda kendi bulgur tariflerini ve ülkemiz mutfağındaki önemli baharatlar ile mezelerin özelliklerini ve sağlık faydalarını da tüm detayları ile anlattım.

 

EXPO Milano Türkiye kapanış programı 25 Ekim 2015 Pazar günü EXPO Milano Türkiye Komiseri Sayın Tarık Sönmez, YARDICISI Burak Yılmaz. Milano başkonsolosumuz Hami Aksoy ve Ekonomi Bakanlığı yetkilileri basın mensupları ve Beslenme Diyet Uzmanı Dilara Koçak’ın “ sağlıklı ve lezzetli zenginlik” sunumuyla gün boyu kapsamlı ve görülmeye değer bir ilgi ile gerçekleşti.

 

“Milano EXPO 2015 Türkiye pavyonunda 10.000 bardak nar şerbeti, 50.000 Türk kahvesi, 25.000 tabak bulgurlu lezzetler, 500.000 bardak Türk çayı ikramı ile tanışanlar çok şanslı Türkiye’yi temsil etmiş olmanın mutluluğu ve gururu ile TC Ekonomi Bakanlığı ve proje/sorumluları Ddf/dream firmasına teşekkürlerimi iletiyorum.