shutterstock_67945030Yaz mevsimi, saç ve cildimiz için zor bir dönem. Gerek güneş ışınlarından gerekse deniz ve havuz suyundan olumsuz etkilenir. Saç nemini kaybedebilir ve kolayca elektriklenebilir. Güneşin zararlı ışınları, eğer gereken korumayı ve bakımı yapmazsanız cildin erken yaşlanmasına neden olabilir. Ayrıca havuz ve deniz suyu da cildin nemini kaybetmesine yol açabilir.
Cildinizi vitaminlerle besleyin

Saç ve cilt bakımı için birçok önlem alabilirsiniz. Güneşe çıkma saatlerini kontrol edebilir, koruyucular kullanabilir ve bakım uygulayabilirsiniz. Yaz başında bu konuda cilt sağlığı uzmanları oldukça önemli bilgilendirmelerde bulunuyor. Benim paylaşmak istediklerim tabii ki, beslenmeyle ilgili. Saç ve cilt bakımı için besinlerin gücüne yakından bakalım… Güzel bir cilt için önemli vitaminlerin başında C vitamini geliyor. Çünkü C vitamini, vücudumuzdaki bağ doku denen ve cilde sıkılık kazandıran bir protein olan kalojenin oluşmasında rol oynuyor. Ayrıca cildi sıkılaştırıyor. E vitaminiyse  anti-oksidan etkisi sayesinde kırışıklıklar üzerinde etkili. Tüm yağlı tohumlar (fındık, badem, ceviz), zeytinyağı ve ayçiçek, E vitamini bakımından zengindir, cildin en üst tabakasını güneşten koruyucu etki gösterir. Kolajen üretimini harekete geçirir. Yıllar içinde, cildimizdeki kolajen düzeyi azalır, bu yüzden cildin doğal besleyici sistemini etkinleştirmek çok önemli. Günlük beslenmede kontrollü olarak E vitamini kaynağı olan yağlı besinleri tüketmek gerekir. Örneğin 4-5 tatlı kaşığı zeytinyağı veya 1 avuç ay çekirdeği ya da 10-15 badem ya da fındık gibi…
Ceviz tüketin

Omega-3 de cilt ve saç sağlığı için önemli. Cilt hücrelerini güçlü ve nemli tutma     etkisine sahip, daha genç görünmeyi  sağlayıp, kırışıklıkları önlemeye yardım eder. Ayrıca kan dolaşımını destekleyerek cilde daha fazla oksijen taşınmasında ve cildin beslenmesinde de önemli görev alır. Ceviz, cildin elastikiyetinin gelişmesini sağlayan, omega-3 yağ asitleri içerir. Kuruyemişler, içerdikleri bakırla da kalojen yapımını destekler. Her gün ara öğün olarak 2-3 tam ceviz tüketmek, cildinize iyi gelebilir. Araştırmalar, yeşil ve sarı renkli sebzeleri düzenli tüketen bireylerin özellikle göz çevresinde daha az kırışıklık olduğunu ortaya koyuyor. Üstelik yeşil ve turuncu sebzelerde bulunan karotenlerin, cildin güneşe karşı hassasiyetini azalttığı da biliniyor.
Saçınızı besleyin

UV ışınları, saçın keratin yapısına zarar verir. Böylece saçlı derinin beslenmesi azalır. Saç bakımıyla ilgili sürekli öneriler paylaşılıyor. Ancak sağlıklı ve parlak saçlara ulaşmak için dengeli ve sağlıklı beslenmek unutulmamalı. Çünkü saç kökünden beslenir. Mevsiminde meyve ve sebze tüketimi, saçlarımızın beslenmesine büyük fayda sağlar.  Daha sağlıklı saçlar için beslenmemizde B vitaminleri özellikle B6, biotin, inositol, folik asit, magnezyum, kükürt ve çinko alın. UV ışınlarıyla mücadelede çok önemli yeri olan, hücresel yenilenmeyi sağlayan A vitamininden zengin domates, karpuz, havuç beslenme listenizde mutlaka olmalı. Biotin, sağlıklı cilt ve saçlar için için de önemli rol oynar, bunun için süt, yumurta, domates, greyfurt, badem, marul ve karnabahar tüketmenizi öneririm. Kırmızı ette bulunan demir ve çinko da saç, tırnak ve cilt sağlığı için vazgeçilmez. Demir eksikliği olanlarda saç kökleri yeterince beslenmediği için dökülme yaşanabilir, tırnaklarda kırılma görülebilir. Özetlersek; sağlıklı beslenmek, güneşten korunmak, bol su içmek, cilt sağlığı için yapılması gereken en temel davranışlar.