Yumurta kahvaltının yıldızı besinlerden. Protein içeriğiyle uzun süre tok kalmaya yardımcı oluyor. Peki tükettiğiniz yumurtaların tazeliğinden nasıl emin oluyorsunuz?

İtiraf edeyim ben yumurtanın her halini seviyorum. Üstelik sadece kahvaltıda değil, günün farklı öğünlerinde de tüketebiliyorum. Bazen salatalarıma haşlanmış yumurta ekliyorum, bazı akşamlar ise menemen olarak tüketmeyi çok seviyorum. Yumurta doğanın bize kabuğuyla sunduğu adeta paketlenmiş besinlerden. Ama onu da tüketirken tazeliğinden emin olmamız gerekiyor. Aslında yumurtalar uygun saklama koşulları sağlandığında uzun süre tazeliğini koruyan besinlerdir. Ancak bu yoğun hayat temposunda buzdolabına ne zaman yerleştirdiğimizi hatırlayamamak birçoğumuzun başına geliyor. İşte yumurtanızın tazeliğini test edebileceğiniz 5 yöntem;

  1. IŞIK TESTİ

Tavuk yumurtladığında, yumurtanın içerisindeki hava boşluğu azdır, yumurta bayatladıkça üst kısımdaki hava boşluğu artar. Taze yumurtaya dikey olarak bakıldığında içerisinde hava boşluğu 4-5 mm. iken, bayatlamış bir yumurtada bu hava boşluğu 10-12 mm. kadar ölçülebilir. Bu nedenle yumurtayı ışığa tutarak içerisindeki hava boşluğunun uzunluğunu kontrol etmek, ne kadar bayatlamış olduğunu anlamak için iyi bir yöntemdir. Yumurta ışığa tutulduğunda hava boşluğu ışığı geçireceğinden, bu bölüm 4 milimetreden ne kadar daha uzunsa yumurtanın o kadar bayatlamış olduğunu anlamanızı sağlar.

  1. DAĞILIYOR MU?

Yumurtayı kırdığınız kaseyi elinize alıp hafifçe salladığınızda eğer yumurtanın sarısı akından bağımsız bir şekilde hareket ediyor veya çabucak sağılıyorsa yumurta bayatlamış demektir.  Yani sarısı dağılmayan yumurta tazedir.

 

  1. TARTIN

Yumurtalar bayatladıkça içerisindeki su azalmakta ve doğal olarak ağırlıkları da azalmaktadır. Çünkü bayatlayan yumurtalar ciddi miktarda su kaybeder ve bunun sonucunda da içerisindeki sarı ve beyaz büzüşür. Elinize alp salladığınızda fark edilir derecede hafifse yumurtanız bayat demektir.

  1. SU DENEYİ

Yumurta bayatladıkça içerisindeki hava boşluğu genişlemesi, içerisindeki gazların artması, su yüzeyine çıkmasına neden olur.  Yumurta bayatlığını ölçmek için yapacağınız su testi için 1 bardak suyun içerisine yumurtayı attığınızda eğer yumurta batmak yerine, suyun üstüne çıkıyorsa bayatlamış demektir.

  1. NASIL KOKUYOR?

Bayatlayan yumurtalarda ortaya çıkan bazı bileşikler ortaya kötü kokular çıkarabilmektedir. Bu sebeple kokusundan şüphelendiğiniz yumurtaların bayat olma ihtimali yüksektir.

 

DİKKAT! Salmonella gibi gıda kaynaklı hastalıklara neden olan bakterilerin en sevdiği konaklardan biri de yumurtalardır. Bu nedenle yumurtanız tüm tazelik testlerini geçmiş olsa bile, kullanmadan önce kabuğunu yıkayın ve güvenli bir sıcaklığa erişene kadar pişirmeyi unutmayın.