Tempolu yürüyüş temponuzu ve kilo vermenizi hızlandırır. Bu aktivite kiloları vermenize, sıkılaşmanıza ve daha sağlıklı olmanıza yardımcı olduğu gibi daha mutlu olmanızı da sağlar. Ama bitmedi araştırmalar şimdi de bağışıklık sistemi ile ilgili verileri de açıkladılar

 

Sadece yürüyüş yaparak da kilo verebileceğinizi biliyor musunuz? Üstelik bu egzersiz özel bir salon veya üyelik de gerektirmez. Tek yapmanız gereken şey yürümek.

Yürümek birçok diğer komplike egzersizin yerini tutabilecek bir zindeleştirme alternatifidir. Bedava, keyifli ve zaten günlük hayatın bir parçası. Yapmanız gereken tekniğinizi düzeltmek, daha hızlı ve daha uzun yürümek…

Yürümenin daha birçok faydası var. Pittsburgh Üniversitesi’nde bilim adamlarının son zamanlarda yaptığı bir araştırmaya göre, günde 30-60 dakika tempolu yürüyen aşırı kilolu insanlar, diğer hiçbir yaşam tarzı alışkanlığını değiştirmedikleri halde, kilo kaybettiler.

Diğer bir çalışma da, haftada minimum dört saat yürüyen insanların yaşları ilerledikçe hareket etmeyenlerden ortalama 4,5 kilo daha az kilo aldığını gösteriyor. Geçen sene Colorado Üniversitesi araştırmacıları düzenli yürüyüşün periferik arter hastalığını (yaşlıların beşte birinde görülen ve bacaklarda kan akışını bozarak bacak ağrılarına neden olan hastalık) önlemeye yardım ettiğini gördüler.

 

TEMPOLU YÜRÜYÜŞ SOĞUK ALGINLIĞINI DA ÖNLEYEBİLİR

Çalışmalar her gün yürüyen insanların, hareketsiz insanlardan %25 daha az soğuk aldığını göstermekte. Ağırlık kaldırarak yürümek aynı zamanda kemik erimesini de önleyebilir. Kemikler de kaslar gibidir, makul ölçüde onları zorladığımız zaman güçlenirler.

Yürümek, halk arasında mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin hormonunun salgılanmasına yardımcı olarak daha mutlu olmanızı sağlar. Yapılan çalışmalar depresyon geçiren kişilerin haftada dört gün 30 dakika yürümelerinin, ruh hallerini geliştirdiğini gösteriyor.

Yağ Yakma Nabzınızı Ölçün

Egzersizin yararlı etki gösterebilmesi için kalp atım hızını doğru şekilde ayarlamak gerekir, böylece yağ yakım hızını da arttırmış olursunuz. Yağ yakma nabzını App Store veya Google Play Store’dan ücretsiz indirebileceğiniz Dilara Koçak mobil uygulamasının ‘önce ölçün’ bölümünden hızlıca hesaplayabilirsiniz. Yağ yakımı uygun nabzı yakaladıktan 18 – 22 dakika sonra gerçekleşmeye başlar ve en verimli süre 40 – 45 dakikadır.

Eğer insülin veya açlığa farklı bir hassasiyetiniz yoksa sabahları aç  karnına yapılan yürüyüşlerle daha fazla yağ yakımı sağlayabilirsiniz. Çünkü sabahın erken saatlerinde yağlar kanımızda daha küçük parçacıklar, yani yağ asidi şeklinde kullanıma hazır bir şekilde bulunur. Gün içinde farklı saatlerde yürüyüş yapılacak ise, aç karnına değil, hafif bir öğünden 1 saat sonra yapılmalıdır.