Havalar soğudukça ve kar yağdıkça soğuk algınlığı ve grip sezonu açıldı diyebiliriz. Peki siz griple nasıl savaşıyorsunuz?

 

Grip burun, boğaz ve akciğeri yani solunum sistemini etkileyen virütik bir enfeksiyondur. Hapşırık, öksürük ile veya enfeksiyonlu hastaya dokunmayla son derecede kolay bulaşır.  Aslında yatıp dinlenmek en başta gelen tedavi yönüdür. Ayrıca doktorunuz da antivirütik bir ilaç ile de hastalığınızı hafifletmeye çalışabilir. Yıpratıcı olması nedeni bir an önce atlatmak isteriz.

Grip mevsimi ile birlikte benim bazı şeyleri abartmaya başladığımı itiraf etmeliyim. Örneğin ellerimi daha fazla yıkamaya, bağışıklık sistemimi geliştiren besinleri daha fazla tüketmeye başlarım.

İster şifalı bitki, ister eskilerin deyimiyle yapılmış bir ilaç deyin, gribi çabuk atlatmaya ve bağışıklık sistemini geliştirmeye en iyi da gelenlerden biri de zencefil, bal, karabiber ve limon karışımı. Bugün sizinle bu besinler ile ilgili bazı bilgiler paylaşmak istiyorum.

 

Zencefil ve Bağışıklık Sistemi

Zencefil sadece soğuk bir günde ısıtmakla kalmaz sadece baş dönmesi, mide bulantısı, kusma ve soğuk terleme gibi gribe bağlı tüm semptomları azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda soğuk algınlığı ve grip sırasında da yararlı olan sağlıklı terleme ile virüsün ve toksinlerin doğal bir yolla vücuttan atılmasına yardım eder.

Vücudumuz aslında hastalıklarla doğal yollardan savaşır. Örneğin ter bezlerimiz hastalıklara karşı savaşan, antimikrobiyal bir madde olan dermcidn üreticisidirler.  Dermicidin vücudun ter bezlerinde üretilir, ter içine salınır ve cildin yüzeyine taşınır. Burada cilt enfeksiyonlarının ortak bir nedeni gibi bakteriler ve mantarların bulunduğu istilacı mikroorganizmalara karşı koruma sağlar. Zencefil vücudu ısıtarak ve bu üretimin artmasını sağlar ve bağışıklık sistemini destekler.

Bal ve Grip

Bal doğal ve etkili bir öksürük kesici olması nedeniyle, boğaz ağrısını yatıştırır. Bu vücudun enfeksiyonla savaşma gücünü artırır, ateş çıkması riskini azaltır. Balın doğal şekerli tadı aynı zamanda limonun mayhoşluğunu, zencefilin baharatını ve karabiberin acılığını dengeler ve karışım çayını rahatlatıcı bir tat haline getirir. 

Balın tedavi edici özelliği, enfeksiyona karşı mücadele yeteneğinden kaynaklanır. İçerisindeki yüksek antioksidan bileşikler bağışıklık sisteminin desteklenmesine yardımcı olur. Elbette balın bileşimi ve antioksidan kapasitesi, elde edildiği bölgeye, çiçek örtüsüne ve elde edilme tekniğine göre değişebilir.  

 

Zencefil-Bal-Karabiber-Limon Karışımı

Mikroplar yayılmaya başladığı zaman zencefil, karabiber ve bal karışımını hazırlayıp buzdolabına koyun. Gün içinde ılık suyunuzun, ıhlamur ya da adaçayınızın içine 1 kaşık karışım ve limon ilave ederek rahatlıkla tüketebilirsiniz.

  • 2 tane taze zencefil (fındık büyüklüğünde)
  • 3-4 yemek kaşığı bal
  • 1 çay kaşığı karabiber