Eğer uzun süredir kilo vermeye çalışıyor, diyet yapıyor ama hala istediğiniz pantolona ya da elbiseye giremiyorsanız popüler diyet hatalarından birini yapıyor olabilirsiniz.

 

1 kilo yağ kaybedebilmek için ortalama 7.000 kalori daha az almanız ya da egzersizle bunu yakmanız gerekir. Kilo kaybı temelde sadece matematiksel ve kolay bir işlem gibi görünse de aslında sağlıklı kilo kaybetmenin kuralları vardır ve sanıldığı kadar kolay değildir. Herkesin parmak izi gibi metabolizması da farklıdır ve kişiye özel diyet planlanması, sağlıklı kilo kaybı için çok önemlidir. Her şeyi denedim ama yine de kilo veremedim, uzun süredir diyet yapıyorum ama tartıda bir fark göremiyorum diyenlerdenseniz belki de bir yerlerde küçük hatalar yapıyorsunuzdur.

  1. Popüler Diyetlerden Uzak Durun

Az önce de söylediğim gibi herkesin metabolizması aynı parmak izi gibi farklıdır. Popüler diyetler olağanüstü sonuçlar vadeden ve çoğu zaman temel besin gruplarından birinin veya daha fazlasının tamamen beslenme düzeninden çıkarıldığı tek yönlü beslenmeye yönelik diyetler oluyor. Kalıcı olmayan ve geçici çözümler vadeden bu diyet listeleri vücudun ihtiyaç duyduğu birçok besinden yoksun kalmasına ve sağlıkta ciddi hasarlara sebep olabiliyor. Yavaşlayan metabolizma ve sağlık sorunları ile sonrasında ideal kiloya gelmek daha da zorlaşıyor.

  1. Sağlıklı Besinleri Aşırı Tüketmeyin

Bazı besinler sağlığımız için çok faydalı olsa da, ihtiyacımızdan fazla aldığımız her kalorinin yağa dönüştüğünü unutmayın. Yağsız kraker, ihtiyaçtan fazla meyve, organik tahıllar veya taze sıkılmış meyve suyu sağlıklı gibi görünse de fazla tüketimi kilo almanızın basit ama tek sebebi olabilir. Size tavsiyem yediklerinizi kaydedin ve miktarlarınızı gözden geçirin.

  1. Kendinize Yasaklar Koymayın

Diyet deyince akla ilk olarak yasaklar ve kısıtlı beslenme gelse de; diyet aslında sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmek demek. Yani belirli bir zaman aralığında yapılacak bir şey değil bir yaşam biçimidir. Hiçbir besini kendinize yasaklamayın ama fazla kalori içerenleri sınırlayın ve belirli günlerde tüketeceğinize dair kendinize söz verin. Aksi takdirde hedef kilonuza indiğinizde ve yasakları kaldırdığınızda verdiğinizden daha fazla kilo alma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

  1. İçtiklerinizi Göz Ardı Etmeyin

Bir bardak konsantre meyve suyu, limonata, şekerli çay veya kremalı kahve masum bir içecek gibi görünse de kalori dünyasında hiç de masum değil. Örneğin 1 bardak mocha kahveyi tam yağlı süt ve krema ile içtiğinizde 300 -400 kalori almış oluyorsunuz. Kahveye ve çikolata aromasına “Beyaz” kelimesini eklemek daha da fazla kalori demek. Beyaz çikolatalı mocha için 100 kalori daha ekleyin yani 500 kalori neredeyse 1 öğünlük yemek kalorisidir.

 

  1. Öğün Atlamayın

Metabolizmanızı canlı tutmak ve yağ yakımını hızlandırmak için 3 ana öğün yapmak çok önemli. Ara öğün tercihi ise bireysel özellikler, kişinin yaşam şekli ve alışkanlıklarına göre değişebiliyor. Uzun saatler çalışan bireye veya hipoglisemisi olan kişiye daha sık öğün vermek gerekebiliyor. Üstelik ara öğün yaparak bir sonraki öğünde açlığınızı daha kolay kontrol edebiliyorsunuz. Fakat hızlı zayıflamak için atladığınız ana öğünler metabolziman