Çevresel faktörlerin, kilo alımımıza olan etkisini artık hepimiz biliyoruz. Bu çevresel faktörlerden birisi de , “arkadaş”larımız olabilir. Örneğin; arkadaşınızla randevulaştınız ve dışarıya çıkıp yemek yiyeceksiniz. İşte tam da burada çok dikkatli olmak gerekiyor; çünkü arkadaşlarımız yemek düzenimizi ya alt üst edebilir ya da tam tersi, kuvvetlendirebilir veya etkilemeyebilir.

Son yapılan araştırmalar gösteriyor ki, kimle birlikte yediğiniz, ne yiyeceğinizin seçimi konusunda oldukça etkili oluyor. Yemek yediğiniz kişi eğer büyük bir porsiyon yemek ısmarlıyorsa, sizin de etkilenip aynı büyüklükte yemek ısmarlama ihtimaliniz oldukça yüksek. İnce ama çok yemek yiyen biriyle yemeğe gitmek ise, sizin de aşırı yemek yemenize neden olabiliyor.Bu konuda yapılan çalışmalardan birinde film izleyen 210 kolej öğrencisi kilolu arkadaşlarıyla yan yana (partner olarak kabul ediliyor) oturtulmuşlardır. Araştırma sonuçlarına göre, öğrencilerin arkadaşlarının aldığı büyüklüğe çok benzer yiyecek aldıkları görülmüştür. Bununla birlikte araştırmacılar, yemek yerken arkadaşların yemek seçimlerinin önem taşıdığını bulmuşlardır.Diğer bir çalışmada da, araştırmacılar 32 yıl boyunca on binin üzerinde kişiyi gözlemlemişler. Fazla kilolu arkadaşlarının bu kişilerin beslenme tarzı üzerinde çok etkili olduğunu ve sonuçta kendilerinin de kilolarının arttığı tespit etmişler. Obez bir arkadaşa sahip olmak kişinin obez olma riskini %57 arttırdığı, karşılıklı iki obez olma durumunda ise bu riskin %171’e yükseldiği bulunmuş, bu etkinin 2 -4 yıl arasında gerçekleştiği düşünülüyor.

Bir başka açıdan bakacak olursak, yemek yerken en tehlikeli insan modeli fazla kilolular değil, tehlikeli olan ince olup çok fazla yemek yiyen kişilerle yemek yemektir. Çünkü onlarla birlikte farkında olmadan çok fazla yemeği tüketebiliriz. Bu kişiler hızlı bir metabolizmaya sahip olduğu için, büyük miktarda yemek tüketmelerine rağmen kilo almayacaklardır. Ancak yanındaki bir kişi yavaş metabolik hıza sahipse, aynı şey o kişi için geçerli olamayacaktır. Bu nedenle farkındalık önemli bir çözüm olabilir. Ne yiyeceğinizi önceden planlayarak ya da tercihlerinizi arkadaşınızın ne yiyeceğine odaklanarak yapmak yerine önce siz sipariş vererek kendinize fayda yaratabilirsiniz.