Ramazan Bayramı denince akla ilk olarak tatlı tüketiminin geldiğini biliyorum. Ee adı üstünde Şeker Bayramı 🙂 Belki evde kendi tatlınızı kendiniz yapacaksınız belki de ziyarete gittiğinizde ikramlarla sınanacaksınız. Ve eminim siz de bu bayram ‘ aman canım bayramda diyet mi olur? 1 dilim tatlıdan ne olur ki?’ gibi cümleleri sık sık duyacaksınız

Evet bayramda diyet yapın ya da bütün tatlılara tamamen kapılarınızı kapayın demeyeceğim. Ama her bayram olduğu gibi bu bayram da bayram tatlılarını tüketirken neler yapmamız gerektiğini ve nasıl dengeleyebileceğimizi sizlere anlatacağım.

Ara öğünde tercih edin

Eğer tatlı yeme gibi bir niyetiniz varsa, tavsiyem tatlınızı hemen yemeğin üzerine değil de bir kaç saat sonra ara öğün niyetine tüketmeniz yönünde.Yemeğin üstüne hemen canınız tatlı bir şeyler yemek istiyor olabilir ama henüz tokluk sinyalleri daha tam salınmadan belki de ihtiyacınız olandan daha fazla tatlı tüketebilirsiniz.

Paylaşın

Tatlı ikramlarına hayır demek çok zor oluyor biliyorum. Böyle zamanlarda beni paylaşmak kurtarıyor eminim size de yardımcı olacaktır. Eğer bir davetteyseniz veya yemeğinizi dışarda yiyorsanız tatlınızı paylaşmayı deneyin.

Hafif seçimler yapın

Her zaman olduğu gibi bayramda da hafif tatlıları seçmeye özen gösterin. Çok ağır, şerbetli tatlılar yerine hafif sütlü tatlılar, meyve tatlıları veya dondurma tercih edebiliriniz. Böylece Ramazan ayı sonrası normale dönmeye çalışan sindirim sisteminize de yardımcı olmuş olursunuz.

Hareketi ihmal etmeyin

Bayram yaklaşık 1 haftalık tatili de beraberinde getiriyor. Bu tatil dönemini en sağlıklı ve en mutlu halde bitirebilmek için gün içinde mutlaka aktif olmaya özen gösterin. Her gün kendinize 30-45 dakika yürüyüş hedefi koymanız bile başlangıç için yeterli. Ve mümkünse özellikle tatlı tükettikten sonra sindirime de yardımcı olmak amacıyla yürüyüşlerinizi yapın.

Dk Dükkan’dan  Bayram Tatlısı  Önerileri

Bu bayramda çikolatanın yerini Badem Ezmesi alıyor! Sevdiklerinize şekersiz, koruyucu ve katkı maddesi içermeyen, sağlıklı bir bayram tatlısı ikram etmek ister misiniz?

Dk Dükkan’ın en sevilenlerinden biri olan Glutensiz Mini Bar‘ı hiç denediniz mi? Bu bayramda favoriniz olmaya hazır!