photo_07062012170207_3515Tüm dünyada obez çocuk sayısının, 2015 yılında 750 milyona ulaşması bekleniyor. Araştırmacılar, “4-12 yaş aralığının”, obezitenin ileriki yıllarda da görülmesi açısından en önemli ve dikkat edilmesi gereken kritik dönem olduğunu belirtiyorlar. Araştırmalara göre 6 yaşında şişman olan çocukların yüzde 25’i, yetişkin dönemde de şişman oluyor. 12 yaşında şişman olanlar için ise bu oran hızla yüzde 75’e kadar yükseliyor.

Çocukluk döneminde kilolu olmayı sadece görsel olarak değerlendirmemek gerekir.  Bu dönemde yağ hücrelerinde artış yaşandığı için sağlık riskleri de doğurmaktadır. Aynı zamanda psikolojik etkileri de bir hayli yüksektir.

Çocuklukta ideal ağırlık?

İdeal ağırlığını bulmak için artık tek başına vücut ağırlığına ve boy uzunluğuna bakarak beden kitle endeksindeki büyüme grafiğini kullanmak yeterli değil. İdeal kilosu belirlenirken vücut ağırlığı kadar vücutta yağ dağılımına da bakmak gerekir. Ek olarak bel çevresi, bel kalça oranı gibi antropometrik ölçümler hatta doğum ağırlığı da bize ideal kilo ile ilgili bilgi verir.

Çocuğunuzun boyunu ölçerken bel çevresini de ölçün

Eskiden bel çevresinin sadece yetişkinlerde yapılan bir ölçüm iken artık çocuklarında bel çevresi ölçümlerine önem verilmektedir.

Yaş                  Erkek (cm)       Kız(cm)

8- 11                70,9                 70,4

12- 14               84,5                 81,9

15- 16               94,4                 89,8

17                    101,0               97,0

Çocuklarda bel çevresi ile ilgili araştırmalar yapılmaya devam ediyor çünkü bel çevresinin kalınlaşması yani abdominal obezite oranı ile trigliserit seviyelerinde önemli bir ilişki vardır ayrıca bel çevresi insülin direnci ve kan basıncı için önemli bir risk faktörüdür.

Bel çevresi, beden kitle indeksine göre daha belirleyici

Araştırmalara göre 90’lı yılların başından beri çocukların bel çevrelerinde yüzde 65’den fazla artış söz konusudur. 1988’den 2004 yılına kadar erkek çocuklarında bel çevresindeki yağlanmaya bağlı obezite yüzde 65, kız çocuklarında ise yaklaşık yüzde 70 oranında artış göstermiştir ve bu oran günümüzde de hızla artmaya devam etmektedir. Yani sadece boy ve kiloya bakmak yerine bel çevresini de ölçmek önemli bir gösterge haline gelmiştir.

İyi haber şu ki, çocuklar kilo aldıkları zaman sağlıklarında oluşan bozulmanın geriye dönme şansı yetişkinlere oranla daha fazladır. Örneğin, kilo alımı sonucunda kalp damar sisteminde sorun çıkan bir çocuk çok geç olmadan kilo verdiği zaman tekrar sağlıklı bir sisteme kavuşabilir.

Çocukluk döneminde gittikçe artan obeziteyi engellemek için anne ve babalara eğitim verilmelidir. Unutulmaması gereken, “Yasaklanmış” yemek yoktur. Bu tutum, çocukların yasakları daha çok istemesine ve hatta gizli gizli yemesine neden olabilir. Her türlü yiyecek-içecek çocukların sağlıklı beslenme planın bir parçası olabilir bunun yanında egzersize de gereken önem gösterilmeli ve çocuklar teşvik edilmelidir. Çocuğunuzun kilosundan endişe ediyorsanız, doğru beslenmesi ve sağlıklı büyümesine destek olmak için mutlaka beslenme uzmanından yardım alınız.