Başmüzakereci Egemen Bağış kimseyi kıramamaktan şikayetçi: “Urfa milletvekili ‘Çiğköfte yaptık bakanım, hadi gel’ der kıramazsın. Gaziantep milletvekili baklava getirir. Hatır kırılmaz ama diyet kırılmış, bozulmuş olur”

Brüksel’deki AB Parlamentosu’nda düzenlenen ‘Türk Kadınının AB Yolunda Temsili’ paneline ben de katıldım. Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, akşam yemeği konuşmasında Avrupa Birliği’ni Türkiye’nin diyetisyenine benzetti:
“Diyetisyenler daha sağlıklı, daha uzun ve mutlu yaşamamız için tavsiyelerde bulunur yaşam biçimi konusunda öneriler verir. Bu bizim iyiliğimiz içindir, bunu tek başınıza yapmak yerine diyetisyenin rehberliği yol göstericiliği süre koyması, motivasyon ve itici güçtür. AB bize bu konuda yol göstericidir. Bazen diyet yapmak ve kurallar sıkıntı verir, aynen AB uyum sürecinde de sıkıntılar yaşanabileceği gibi. Evet, hepimiz diyet yapmanın kurallarını, mesela kibrit kutusu kadar peyniri biliriz, ama bunun bilimselliğini ve kalıcılığını sağlamak için uzman reçeteye ihtiyacımız var. Uzmanın desteği doğru bir başlangıç olup yaşam biçimi süreklilik ve içselleştirmek açısından kritik noktadır. AB yolunda fitili biz yaktık, alevlenmesi ve devamı için her bireyin aynı arzuyla ve iradeyle katılımcı olması gerekir” dedi.
Bence bu diyete başlayan kişinin psikolojik, sosyal, çevresel ve fizik koşulları aynı arzu ve irade ile değiştirmesi ve istekle yapması gerekliliği ile çok örtüşüyor. İşte Egemen Bağış ile yaptığımız özel görüşmeden notlar:

 

ebagis_roportaj

 

AB Türkiye’nin diyetisyeni benzetmenizi biraz daha açıklar mısınız?  

27 AB üyesi ülke, Kopenhag ve Maastricht Kriterleri’ni uygulayarak adeta diyet reçetesini yerine getirir gibi daha demokratik, daha zengin, çağdaş, şeffaf ve daha saygın ülkeler oldu. Önemli olan Türkiye’nin standardını yükseltmek. AB reçetesini uygularken insanlarımızının daha güzel bir ülkede yaşamasını sağlıyoruz. AB süreci, aslında sonucundan daha önemli.
Süreci tam olarak anlayıp uygulamayan ve yaşam biçimini değiştirmeyen kişiler, diyeti bırakıp tüm kiloyu alır. O zaman verdiğinizin kaç kilogram olduğunun hiç önemi yok. Ama sağlıklı beslenmeyi öğrenirseniz ve yavaş yavaş öğrenerek kilo verirseniz gerçek değişim asıl o zaman olur.

Yoğun tempoda siz nasıl besleniyorsunuz? 
Benim için en büyük sorun zamansızlık ve uykusuzluk. Bu durumlarda en kolay zaman yaratma formülü, spordan vazgeçmek oluyor, bir de ara öğünü atlamak durumunda kalıyorum ve biliyorum ki bu iyi değil, ara öğün önemli.
Ben daha önce Ankara Güven Hastanesi’nde bir meslektaşınızın yardımıyla sekiz ayda 19 kilo verdim, ancak bakan olalı sekiz kilo geri aldım. Şimdi yeniden dikkat etmeye başladım ve bir haftada iki kilogram verdim. Hesap ettim ortalama olarak geçen sene haftada bir buçuk gün İstanbul, bir buçuk gün Ankara, bir buçuk gün Anadolu, bir buçuk gün Avrupa, bir günümse uçakta geçiyor.

Diyetinizi en çok ne bozar?
Diyetimi en çok hatır bozar. Urfa milletvekili “Çiğköfte yaptık bakanım, hadi gel” der, kıramazsın. Ardından Gaziantep milletvekili baklava getirir. Hatır kırılmaz, ama diyet kırılmış.

Kahvaltı seçimleriniz nasıldır mesela?
Sabah tahıl gevreği ve süt veya peynir, ekmek zeytin yani klasik Türk kahvaltısı yaparım.   Haftada bir gün yumurta yerim, bir de sucuk çok severim, ama onu da az yemeye çalışıyorum. Bakanlıkta masamda hep su bulunur, unutmamak için özen gösteririm.

BRÜKSEL’DE ÖĞLE YEMEĞİ

Egemen Bağış’la bu sohbeti öğle yemeğinde yaptık, mönüde yeşil salata, midye, biftek ile patates kızartma ve elmalı turta vardı. Bağış, salatanın tamamını yedi, midyenin sadece 10 kalori olduğunu duyunca onu da “Gönül rahatlığıyla yiyelim o zaman” diyerek bitirdi. Bifteğin yarısını yedi, patatese dokunmadı, tatlının ise masaya konmasına bile izin vermedi. Ben de kendisine çok yediği günlerin ertesinde yapması için ‘vicdan çorbası’ tarifimi verdim. Tabii bakanımızın da bana bırçok sorusu oldu, düşük kalorili öneriler istedi.

Vicdan çorbası

Malzemeler
2 adet kabak,
2 adet soğan,
2 adet domates,
2YK bulgur,
1 TK zeytinyağı, 2-3 diş sarmısak, az tuz, limon, 1 demet nane, bir demet maydanoz,
1 demet dereotu, pul biber, kimyon, karabiber.

HAZIRLANIŞI
Blender’dan geçirilen tüm malzemeler
2 bardak suyla
pişirilir.