#geleceğibesle

GELECEĞİ BESLE HAREKETİ

Geleceği Besle; Birleşmiş Milletler SKA 2030 ortak amaçları doğrultusunda gelecek nesillere daha yaşanır bir dünya bırakmak için, kimseyi geride bırakmadan gezegen ve insan sağlığını iyileştirmeyi ve beslemeyi hedef alan bir sosyal harekettir.

Tarım için kullanılabilir toprak alanlarının daralması, sera gazları salınımının artması, biyoçeşitliliğin azalması ve su kaynaklarının nitrat kirliliğine maruz kalması, toprağa aşırı pestisit uygulanması, ekosisteminin dengesini kaybetmesine yol açıyor. Bir anlamda gezegeni hasta ediyor. Toprak, su, hava yani gezegen hasta olunca insanların da sağlıklı olması mümkün olmuyor. Gezegeni beslemek gezegeni iyileştirmek bireyleri ve gelecek nesilleri iyileştirmek ve beslemek ile aynı amaca hizmet ediyor. Bunun sonucunda dünyadaki açlık, gıda güvensizliğine maruz kalan bireyler, besleyici ve yeterli gıdaya ulaşamayan dezavantajlı gruplar doğrudan etkileniyor.

Mesela Türkiye Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı İsraf Raporu’nda tüketicilerin %5,4’ünün kalan yemekleri attığı, satın alınan gıdanın %23’ünün ise tüketilmeden çöpe atıldığı belirtilmekte. Aynı çalışmaya göre alışverişe liste yaparak gidenlerin oranı ise %31. Tüketicilerin %35’i tüketeceğinden daha fazla yemek yapıyor. Bunu %30’un altına  çekmek hedefleniyor. Tüketiciler görüntüsü kötü diye sebze ve meyve almıyor. Diğer taraftan dünya nüfusu dakikada 1 milyon plastik su şişesi tüketiyor. Tüm bunlara seyirci kalamazsın!

‘Geleceği Besle’ sosyal hareketine sen de katıl !

10 madde ile  #gelecegibesle

Yerel üretimi ve yereli destekleyin. Bir besin, bir kıyafet ne kadar uzaktan geliyorsa, karbon ayak izi ve su ayak izi  o kadar yüksektir, yani doğaya maliyeti fazladır.

Hayvansal kaynaklı ürünlerin tüketimini sınırlayın, yerine bitkisel kaynaklı besinleri koymayı deneyin.

Tek kullanımlık plastikten uzaklaşın.

İsraf etmeyin, dönüştürün, yeniden kullanın, bağışlayın.

Çöplerinizi ayrıştırın ve mümkün olduğunca az atık çıkarmaya çalışın.

Alışveriş çılgınlığından vazgeçin, ihtiyacınız olduğu kadar alın, paylaşın.

Daha az fosil yakıt kullanın, eğer mümkün değilse toplu taşıma kullanmaya özen gösterin, yürüyün, bisiklete binin.

Çevre dostu ve sürdürülebilir moda konusunda bilinçlenin.

Sürdürülebilir tarım, sürdürülebilir hayvancılık, sürdürülebilir balıkçılık konularında farkındalığınızı artırın.

Gıda okuryazarlığı konusunda kendinizi ve etrafınızı geliştirin, örnek olun.