Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir ?

Yüksek tansiyon en sık karşılaşılan hastalıklardan biri hatta öyle ki;  ülkemizde hipertansiyon  %11-43 oranları arasında görülüyor. Peki tansiyon hastalığının  gerçekte ne olduğunu biliyor musunuz gelin birlikte bakalım.

Yüksek Tansiyon Nedir?

Tansiyon ya da kan basıncı, kalbin kanı pompalarken damar duvarında oluşturduğu basınçtır. Bu basıncın istenilen değerlerin üzerinde olması durumu ise hipertansiyon yani yüksek tansiyon olarak tanımlanır. Hipertansiyon çoğunlukla 40 yaş üstünde görülür. Genetik yatkınlık önemli rol oynasa da çevresel faktörler ve bazı yaşam tarzı alışkanlıkları hastalığın gelişmesinde etkili olabilir. Fazla tuz tüketimi, sağlıksız beslenmek, stres, sigara ve alkol kullanımı, hareketsiz yaşam tarzı hipertansiyon riskini etkileyebilen faktörlerdendir.

Yüksek tansiyon tanısı doktor tarafından farklı tarihlerde ölçülen kan basıncının 140/90 mmHg değerinin üzerinde olması ile tespit edilir. Yüksek tansiyonun tedavisinde yaşam tarzı değişiklikleri, düzenli egzersiz ,sağlıklı kiloyu koruma veya ideal kiloya ulaşma, alkol tüketiminin sınırlanması gibi değişiklikler önemlidir. Yaşam tarzı değişiklikleri yeterli gelmezse doktor tarafından hipertansiyon ilaçları da verilir.

Yüksek Tansiyon Belirtileri

Gün içerisinde baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik, yorgunluk, kulak çınlaması, sık idrara çıkma, bacaklarda şişlik, çarpıntı ve terleme yaşıyorsanız hipertansiyon hastalığına yakalanmış olabilirsiniz. Yüksek tansiyon felç, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları ve göz hastalıkları için risk faktörüdür. Kan basıncındaki her 6mmHg’lik artış kalp krizi geçirme riskini %15 oranında arttırır.

Yüksek Tansiyonda Gözlere Dikkat

Gözlerde kızarıklık, bulanık görme, görüntüde yüzen lekeler , koyu çizgiler veya  dalgalı görme gibi belirtileriniz varsa dikkat. Yüksek tansiyon ile kan basıncındaki yükseliş gözün retina damarlarında da yüksek basınç oluşturur  bu duruma ‘hipertansif retinopati’ denir. Tansiyon ne kadar yüksek ve uzun süreliyse göze verebileceği zarar da o kadar fazladır. Düzenli göz muayeneleri, kan şekeri ve kan basıncınızın takibi ile gözlerinizi koruyabilirsiniz.

Stres Tansiyonu Etkiler mi?

Strese Bağlı Tansiyon

Stresli bir durumla karşılaşıldığında hissettiğiniz duygusal rahatsızlıkla birlikte vücudunuz kana stres hormonları salarak tepki oluşturmaktadır. Bu hormonlar kalp atış hızını arttırarak kan basıncında da artışa neden olmaktadır. Günlük hayatta stres kaçınılmaz bunu farkındayız ancak bu durum yüksek tansiyonu tetikleyebilir. Bu nedenle stresli zamanlarda nefes egzersizleri, küçük yürüyüşler ,sevdiklerinizle vakit geçirmek ve meditasyon gibi stres seviyenizi azaltacak aktiviteler tercih edebilirsiniz.

Yüksek Tansiyon İçin En İyi Gıdalar

Kurubaklagiller; Baklagiller yüksek lif ve protein içerikleriyle beslenme programlarının olmazsa olmazı. Yüksek potasyum ve  magnezyum içerikleri sayesinde kan basıncının düşürülmesine de katkı sağlarlar. Haftada en az 2 kez kuru fasulye, nohut, barbunya gibi baklagillere beslenmenizde yer vermeye özen gösterin.

Somon ve Yağlı Balıklar; Omega 3 zengini yağlı balıklar kalp ve damar sağlığına olumlu etki sağlar. American Heart Association (AHA) kalp ve damar sağlığının korunması için en az haftada iki kez balık tüketimi öneriyor. Yeni bir çalışma günde yaklaşık 3 gram omega-3 yağ asidi alımının kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Kabak Çekirdeği; Magnezyum, potasyum ve arjinin aminoasidi içeriği ile kan basıncının kontrolü için önemli besin kaynaklarındandır. Sadece kabak çekirdeği değil diğer yağlı tohumlarında kalp damar sağlığını destekleyici faydaları olduğunu biliyoruz. Porsiyon kontrolüne dikkat ederek ve işlenmemiş, tuzsuz alternatiflerini seçerek tüketmeye özen gösterin.

Meyveler; Lif kaynağı, antioksidan zengini meyveler hem kan basıncının düzenlenmesinde hem de tokluk sağlayarak kilonun korunmasına katkı sağlar. Meyveler ve kan basıncına olan etkileri üzerine bir çok çalışma var. Hatta yeni yayınlanan bir çalışmada günde 1,6 porsiyon çilek yemek (bir porsiyon 80 gram yaklaşık) sistolik kan basıncı seviyelerinde ortalama 4,1 mm Hg azalma ile ilişkilendirilmiş.

Narenciye; Greyfurt, portakal, limon gibi meyvelerin güçlü kan basıncı düşürücü etkileri mevcuttur. Aynı zamanda lif, vitamin ve mineral içerikleri ile de kalp dostudur. Ancak tansiyon düşürücü ilaçlar ile alımında ilacın etkinliğini azaltabilir. Bu nedenle bu meyveleri diyetinize eklerken bir sağlık uzmanına danışmanızda fayda var.

TANSİYONUNUZU DENGELEYECEK 6 DEĞİŞİKLİK

  • Tansiyon ile ilgili sorun yaşıyorsanız günlük tuz tüketimine dikkat! Günlük tuz tüketiminizin 5 gramı geçmemesi gerektiğini biliyorsunuz. Tuz tüketimini azaltmak için masaya tuzluğu getirmeyin, yemeklere ilave tuz eklemeyin ve tuz yerine baharatlar kullanın. Ambalajlı ürünler, salam, sosis gibi şarküteri ürünleri, salamura yiyeceklerin (turşu, zeytin gibi) tüketimine de dikkat edilmeli.
  • Dengeli bir diyet ve düzenli egzersiz kan basıncının dengesi için önemli. Düzenli beslenme ideal ağırlığınızı gelmenize yardımcı olurken egzersiz hem stresi azaltır hem de kilo yönetimine destek olur.
  • Alkol tüketimini sınırlayın! İçecek olarak sodyumu düşük maden suları, ayran gibi daha sağlıklı alternatiflere yönelebilirsiniz.
  • Potasyumdan zengin yeşil yapraklı sebzeler diyetinizde olsun. Yeşil yapraklı sebzelerin yanı sıra , limon suyu , soğan , sarımsak da tansiyon dengeleyici etkilerinden dolayı günlük diyete eklenebilir.
  • Hazır paketli yiyeceklerden, şeker ve yağ oranı yüksek gıdalardan uzak durun (pasta, dondurma, meşrubatlar, şerbetli tatlılar..). Evde kendiniz sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayabilir veya DK Dükkan’da sizin için hazırladığımız, koruyucu katkı maddesi ve eklenmiş şeker içermeyen sağlıklı atıştırmalıklarımıza göz atabilirsiniz.

Yüksek Tansiyonu Olanların Tüketebileceği DK Dükkan Ürünleri!

DK Dükkan ürünlerinin hiç biri katkı koruyucu madde içermiyor. Tamamen doğal içeriklerle hazırladığımız ürünlerin hepsinde tuz konusunda da hassasiyet gösterdik ve lezzetten ödün vermeden minimuma indirdik! 

Çorba sevenler için Vicdan Çorbalarımız No:1 No:2 No:3! ; Düşük tuz, yüksek protein ve lif içeriğiyle formunuzu korumaya ve tuz tüketiminizi azaltmaya yardımcı olur.

Farklı bir kahvaltı alternatifi arıyorsanız; tuz içeriği düşük olan granolalarımızı deneyebilirsiniz. Çilekli çikolatalı, karışık meyveli ve glütensiz alternatifleriyle!

No45 Mini Bar’ımızı ve No41 Glutensiz Badem ezmemizi de gönül rahatlığıyla ara öğünlerinize eklemeyi unutmayın!