photo_01012012222650_4528Hangisi doğru kilo ? İdeal Kilo Nasıl Hesaplanmalı?

Sadece boy uzunluğuna bakarak ideal kilo hesaplamak yeterli olmayabilir.

Önemli olan vücut ağılığınızın ne kadarının yağ olduğudur. Bu sebeple de en doğrusu vücut yağ analizi yapıldıktan sonra vücut tipinize göre ideal kilonun belirlenmesidir. Ölçüm sonucunda sadece vücuttaki toplam yağ miktarını değil bu yağın hangi bölgelerde dağılım gösterdiğini de öğrenmek önemlidir.Vücudunuzdaki kas ve su miktarı ideal kiloyu belirler. Aynı kiloda iki insana baktığınızda vücut şekillerinde büyük fark görebilirsiniz biri 38 beden diğeri 40 beden kıyafet giyiyor olabilir bunun sebebi vücutlarındaki yağ-kas miktarının farklı oranıdır.Kas kütlesi bizim için çok önemlidir. Kaslar Bazal metabolizma hızını direkt belirler vücudunuzda kas miktarı iyiyse yediklerinizi daha kolay yakarsınız. Bir anlamda “kaslar yağı yakan fabrikalar” olarak düşünülebilir. Bunun tersi olduğunda yani kas kütlesi kaybında metabolik hız yavaşlar. 1 gr kas kaybı 2.7 gr su kaybı yaratır ve istenmeyen şekil bozuklukları oluşur ve kişi istediği fit görüntüyü elde edemez.

Ayrıca daha önce yapılan yanlış diyetler, son 5 yıl içindeki en düşük ve en yüksek ağırlık, ailedeki bireylerin geçmişi dahi ideal kiloyu etkileyebilir.

Örneğin

A Kişisi
168 cm
75 kg
% 35 yağ ise vücudunda 26.2 kg yağ var

B Kişisi
168 cm
75 kg
%22 yağ ise vücudunda 16.5 kg yağ var.

Aynı boy ve kiloda olsa da bu iki insanın ideal kiloları birbirinden farklıdır.

Bunun en doğrusunu öğrenmek için beslenme öykünüzü, ailenizdeki obezite soygeçmişini, beslenme alışkanlıklarınızdaki güçlü ve zayıf yönleri ortaya koyarak bir beslenme uzmanı ile görüşün ve yapılacak ölçümler sonrası ideal ve gerçekçi kilonuzdan emin olun.