Her ne kadar ülkemizde bu konuda çok sıkı tedbirler alınıyor ve henüz herhangi bir vakaya rastlanmamış olsa da Dünya’nın dört bir yanını sarmış bu virüs hepimizi tedirgin ediyor. Bu konudaki hassasiyetinizi anlıyorum. Bu konuda merak ettiğiniz bütün soruların en doğru cevabını ve konuyla ilgili gelişmeleri hem Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı web sitesinden hem de Dünya Sağlık Örgütü’nün web sitesinden kontrol edebilirsiniz.  Ben de bugün sizlelre Korona’dan korunmak için Dünya Sağlık Örgütü’nün genel önerilerini paylaşmak istedim;

  1. Ellerinizi sık sık yıkayın

Ellerinizi düzenli olarak alkol bazlı bir temizleyici ile veya su, sabun ile yıkayın

Neden? Çünkü, ellerinizi sık sık yıkamak ellerinizdeki virüsleri öldürmeye yardımcı olur

2. Sosyal mesafenizi koruyun

Öksüren veya hapşıran insanlarla aranıza en az1 metre mesafe koyun 

Neden ? Çünkü , Birisi öksürdüğünde veya hapşırdığında, burun veya ağzından virüs içerebilecek küçük sıvı damlacıkları püskürtür. Çok yakınsanız ve öksüren kişinin hastalığı varsa bu damlacıklar yoluyla virüsü alabilirsiniz.

3. Göz, burun ve ağza dokunmaktan kaçının

Neden? Çünkü eller bir çok yüzeye dokunduğu için virüsler için çok güzel bir ev sahibidir. Ellerdeki virüsü gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza aktarabilirsiniz.

4.     Solunum hijyenini uygulayın

Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu bir peçete veya bez ile kapatın ve sonrasında hemen kullandığınız şeyi atın.

Neden? Çünkü virüs damlacıklar halinde yayılır iyi bir solunum hijyeni uygulayarak virüslerden korunabilirsiniz