shutterstock_55086013Beden kitle indeksi 30’un üzerinde olan bireyleri şişman “obez” olarak kabul ediyoruz. Obezite sağlık ekince tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır, koroner kalp hastalığı yüksek tansiyon, kan yağlarının yükselmesi, şeker hastalığı, gut hastalığı, bazı kanserler, mide fıtığı, safrakesesi taşları, karaciğerde yağlanma, fiziksel aktivitede azalma, uyku apnesi, depresyon gibi rahatsızlıkları tetikleyebilmektedir. Tüm bunları düşündüğümüzde, obez bireylerin tedavisi için öncelikle endokrinoloji ve metabolizma uzmanı ile görüşüp kilo vermeye engel olacak herhangi bir problem olmadığından emin olunmalı beraberinde bir beslenme ve diyet uzmanından yardım alarak tedaviye başlanması en doğrusudur

Eğer batı tipi beslenme modellerini tercih edip, şeker, tuz, beyaz un aşırı nişastayı bırakmıyor; geleneksek sebze yemeklerimizden, baklagillerden uzaklaşıyor ve tabii bir de hareket etmiyorsanız tehlikeyle burun burunasınız demektir.

Her geçen gün daha fazla kaloriye maruz kalıyoruz ve hareketimiz de azalıyor, bedenimize pek iyi davranmıyor, yağlanmamızı artırıyoruz. Bir de bu yetmiyormuş gibi yeterli su içmiyor ve hareket etmiyorsanız bu tembelleşme, ömrünüzden yıllar çalıyor, bir kez daha hatırlatayım. Hadi şimdi, harekete geçme zamanı!