Yaz meyveleri için Sevgili Ali ile ( sosyal medya dünyasında nam-ı değer “biristanbulbeyefendisi” ) yazdığımız ‘Sen Hangi Yaz Meyvesisin?’ yazımı okuduysanız bu mizahi bilgiye alışıksınız:)) hadi karar verin bakalım siz hangi kış meyvesisiniz?

 

 

nar-suyu-nasil-yapilirİşkolik Nar

Baştan söyleyeyim ben galiba bir narım, işine bu kadar bağlı olan bir meyve daha tanımıyorum, bin parçaya bölünüp birden çok aktiviteyi aynı anda yürüten kurtarıcımız nar. Kurtarıcı diyorsam espri değil içindeki likopenler, antioksidanlar hain kanser hücrelerine karşı koruyor bizi. Serbest radikallerle cesurca çarpışmak iş tanımının içinde var. Ay canım nar ben seni çok seviyorum peki siz, işine bağlı, herkesin yardımına koşan kırmızı bir nar olabilir misiniz?

ayva

 

Evcimen Ayva?

Ayva söyle Allah aşkına sen boğa burcu musun? Bu evcimenliğin, bu dik kafalığının başka açıklaması olamaz. Biraz da sinirlisin ayvacım, senin gözüne batan ayvayı yedi. Bu kadar düz, bu kadar sert olma, aman dikkat sinir sende lif yüksekliği yapmış bizim için iyi olsa da sana zarar ayvacım. Senin biraz yumuşamaya ihtiyacın var sanki bak tarçınla ıhlamur sana çok iyi gelecek siz kanka olunca bizim de bağışıklığımız güçlenecek, şekerimiz dengelenecek. Siz de hemen parlayan, fikirlerinizi şiddetle savunan biriyseniz hatta boğa burcuysanız zor bir ayva olabilirsiniz.

 

 

kivi_65253Açık Sözlü Kivi

Dost acı söyler derler ama dost acıyı tatlı söyler sözünü de kulağına küpe et sevgili kivi. Tadın yüzümüzü ekşitiyor bazen ama sen yine de gerçek bir dostsun. Tek başına C vitamini ihtiyacımızın önemli bir bölümünü karşılıyorsun, lif içeriyor kalbimize iyi geliyorsun. Arada sırada dozunu kaçırıp ağzımızı kamaştırsan da sensiz bir sofra düşünemiyoruz. Çizgini hiç bozma sen. Peki ya siz? Acaba dostluğunuzla, dürüstlüğünüzle arada can yakan ama yine de vazgeçilmeyen dost bir kivi olabilir misiniz?

 

 

 

orange-04

Kaynana Dilli Portakal?

Ah portakal nedir senden çektiği bu gelinin mandalinanın? Ne yapsa beğendiremez kendisini sana, hep bir eleştiri hep bir şikâyet. Hava soğumaya görsün hemen büzüşür yüzün, tadın kaçar, ekşitirsin yüzleri ama suyuna gidilirse şeker gibisindir, hepimiz biliyoruz ne de olsa anne yüreği değil mi? İnkâr etmeyelim, ne sağlıklı posan var senin, C vitamini deyince de senin ailen gelir aklımıza, potasyumunla kalplerimize iyi gelir, folik asitle gebeleri bile korursun. Ellerinden öperiz portakal. Siz de sivri dilli, eleştirel, zor beğenen biriyseniz arada sırada “Portakal, orda kal.” gibi espriler yapıyorsanız hem tatlış hem de çetin ceviz bir portakal olabilirsiniz.

 

Masum Gelin Mandalina Olabilir misiniz?golden-mandarin

Ne çektin be mandalina? Deden turunçgiller de olmasa bu kaynanan portakal ne ezerdi seni ama olsun sen sabrediyorsun arada sırada ekşisen de, senin dilim dilim yüreğin yeter bize. Genlerinden gelen özelliklerin kaynananla aynı olsa da senin liflerini, vitaminlerini dile getirmeden vicdanım rahat etmez; sen de potasyumunla, C vitamininle bağışıklığımızı güçlendiriyorsun. Peki, sevgili okuyucularım, siz sabırlı, narin, bir sürü parçaya bölünüp her işe koşmaya çalışan bir mandalina olabilir misiniz?

 

 

 

Kütür Kütür Bir Elma mısın?04_apples

Güzel yanaklı elma, kütür kütür sağlam karakterli elma yeşilin ayrı güzel, kırmızın ayrı… Her mevsim baş tacısın ama kış aylarında daha bir güzelsin elma, soğuk yesen de dert etmezsin, öyle sağlam karakterlisin ki hiçbir fırtına hiçbir hava seni yumuşatamıyor. Bencillikten uzak, herkesi düşünüyorsun güzel yürekli elma, sen olmasan kim iyi kolesterolümüzü yükseltip, kan lipitlerini düşürecek, kim LDL’ye karşı savaşacak, yuva vazifesiyle içinde barındırdığın E vitaminleriyle bizi güzelleştirecek? Siz de iyi kalpli, yardımsever, fedakâr bir insansanız kırmızı yanaklı veya yeşil ferah yürekli bir elma olabilirsiniz.