Yediğimiz içtiğimiz besinler, kullandığımız taşıtlar hatta giydiğimiz kıyafetler bile karbon emisyonunu ve gezegeni etkiliyor desem? Moda endüstrisinin, tek başına bile yarattığı karbon emisyonunu ile doğayı olumsuz etkileyebildiğini biliyor musunuz?

Üretim sürecinde kullanılan su, kimyasallar ve enerji miktarına ek olarak üretim sonrasında da bu kaynakların çevreye zarar veren içeriklerle tekrar salınması korkunç. Üretilen tekstil ürünlerinin yarısından fazlasının aynı sene sonunda ya tüketim fazlası olarak kaldığı veya çöpe dönüştüğü de unutulmamalı. Sürdürülebilir moda bu yüzden çok çok önemli. Tek bir cümle ile açıklamak gerekirse sürdürülebilir modayı çevresel, sosyoekonomik faktörler dahil olmak üzere uygun şekilde üretilen ve pazarlanan tekstil ürünleri olarak tanımlayabilirim. 

Ortalama bir tişört için gereken 250 gramlık pamuğu üretmek için 2 bin litrenin üzerinde suyun harcandığını biliyor musunuz? Bir tişört üretilirken tam 2700 litre su harcanıyor. Bu, sadece bir tişört için 13,500 bardak su demek. 1 kot pantolon için 10.800, ayakkabı için ise 16.600 litre su harcanıyor.

İhtiyacınızdan fazlasını almayın

İndirimler, kampanyalar, sezon sonu alışverişleri. Hepsi çok cazip geliyor değil mi? Bir çoğu da ihtiyacımızdan daha fazlasını almamıza neden oluyor. Özellikle pandemi döneminde online alışveriş konusunda bir çok kişi sınırları oldukça aştı. Bu konuda da sadeleşmeye gitmemiz gerektiğin düşünüyorum. Gelecek nesiller için, doğa için

Yapmamız gereken en önemli şey ihtiyacımız kadar almak, israf etmemek.

İhtiyaç doğrultusunda yapacağınız alışverişler için ise yerel markaları tercih etmeniz çok daha değerli. Yerel markaları tercih ettiğinizde çok uzaklardan gelen ürünlerin taşınması sırasında çevreye verilen zararın azalmasına yardımcı oluyorsunuz.

Paylaşmayı deneyin

Giymekten sıkıldığınız veya hiç giymediğiniz kıyafetleri de paylaşarak da doğaya destek verebilirsiniz. İkinci el kıyafet almak, kiralamak fikrine sıcak bakıyorum. Bu hareketler arttıkça bilinçli tüketim fikrinin de yayılacak. Çevreci yaklaşımların her geçen gün öne çıkması mutluluk verici. Gezegeni beslemek adına her alanda ve hep birlikte hareket etmemiz gerekiyor.

Susuz tekstil

Tekstilin suyun ve kimyasalların oldukça yoğun kullanıldığı sektörlerin başında geldiğini, iklim krizinin de suyun önemini gittikçe arttırdığını hatırlatmak istiyorum. Her gün boyama atölyelerinde tonlarca suyun arıtılarak doğaya bırakıldığını hayal edin. Su yoluyla atılan kimyasallar su kaynaklarının kirlenmesine ve o bölgede yaşayan canlıların yok olmasına da neden oluyor.

Tüm bu sebeplerden dolayı doğaya saygılı bir şekilde üretimi destekliyorum. Bu alanda çalışmaları olan markalar olduğunu görmek mutluluk verici. Markaların, özellikle üretim aşamasında yeniden kullanım ve geri dönüşümü teşvik etmek için çaba göstermesi önemli.