Yemeğinizi sessiz ve yavaşça yemek sadece ruhunuz için değil sindiriminiz için de daha iyi. Bekar veya çift olun veya kocaman bir aile ihtiyacımız olan önemli birleştirici güç huzurlu aile sofrası

Kolombiya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, ailesiyle düzenli yemek yiyen çocukların alkol, madde kullanma ve obezite şansının daha az olduğunu ve okulda daha başarılı olduklarını ortaya koydu. Huzurlu bir yemekten fayda gören sadece çocuklar değil. Uzmanlar çiftlerin de huzurlu öğünlere ihtiyacı var diyorrElbette akşam yemeğinde rahatlamanız gerektiğini bilmek ile bunu uygulamak ayrı bir şey. İşte size uygulamaya başlamak için altı ipucu:

  1. Sesi kısın. Hiçbir şey çevrenizdeki sesi kısmak kadar stres seviyesini azaltamaz. Bu cep telefonlarının, televizyonun ve radyonun sesinin kapalı olması ve yemek sırasında telefona cevap verilmemesi anlamına geliyor. Peki fonda ne olmalı? Yumuşak, rahatlatıcı bir müzik stresi anında azaltır. Ailenin her bir üyesi ne dinlenebileceği konusunda önerilerde bulunabilir veya her bir öğünde farklı bir kişi müziği seçebilir.
  1. Modu belirlemek için masayı kurun. Her öğünde iyi yemek takımınızı kullanmak istemeseniz de güzel renkli bir masa örtüsü özel bir görüntü sağlamanın kolay bir yoludur. Tabaklar birbiriyle uyumlu olmadığı zaman bile masayı daha rahatlatıcı bir görüntüye bürümenin yolu bir buket taze çiçekten geçer.
  1. Yumuşak bir ışık açın. Odanın ışığını kısarak masaya birkaç mum eklemek herkesin stres seviyesini azaltacaktır. Küçük çocuğunuz varsa düşmeyeceğine emin olduğunuz şekilde ağır bir tabanı olan büyükçe bir mum seçin.
  1. Sohbeti kontrol edin. Çoğu zaman aile yemeklerini şikayetlerimizi dile getirmek için bir fırsat olarak görürüz. Bu özellikle akşam yemeğini çocuklarının dikkatini çekebildikleri tek yer olarak görüp bunu bir disiplin zamanına dönüştürmek isteyen ebeveynler için doğrudur. Bundan kaçınmak için uzmanlar yemek zamanı sohbeti için bazı kurallar belirlenmesini öneriyorlar. Olumlu olun ve olumsuz yorumları başka bir zamana erteleyin. Azarlamaktan ve vaaz vermekten kaçının ve bunun yerine iyi davranışları olumlu yorumlarla ödüllendirin. Yemek zamanını eşinizin yapmasını istediklerinizin listenizi yapmak, tıbbi sorunlarınızı tartışmak, patronunuzdan veya annenizden neden nefret ettiğinizi konuşmak için kullanmayın. Bunun yerine günün iyi yönlerinden bahsedin veya çok istediğiniz bir tatil planlayın.
  1. Mutfakta soğukkanlılığınızı koruyun. Masa harika olabilir, müzik enfes olabilir, yemek müthiş kokabilir ancak aşçı cinnet geçiriyorsa masadakiler de aynı durumda olacaktır. Eve gittiğinizde mutfağa girmeden önce derin bir nefes alın ve birkaç dakikayı kendinize gelmeye ayırın. Eti sabahtan marine edin veya makarnayı veya patatesleri önceki akşamdan haşlayın. Yemek sırasında ne kadar az yapmanız gereken şey olursa siz de o kadar rahat edersiniz aileniz de.
  1. Gerçekçi olun. Her ne kadar her bir öğünü fırtınadan kaçılacak bir sığınak haline getirebilseniz harika olsa da, gerçekçi olmak gerekirse bunun olmayacağı günler olacaktır. Aile yemeklerinin her gece olması gerekmez. Rahatlatıcı yemekleri gerçekçi hale getirmek için takvimde önceden günleri belirleyin. Ve unutmayın ki akşam yemeği özel bir yemek yiyebileceğiniz tek öğün değil. Eğer kahvaltı planlamak akşam yemeği planlamaktan daha kolaysa o zaman haftada birkaç kez sabahları toplanmak üzere anlaşın. Önemli olan yemek değil paylaşım ve kurulan bağdır.