Küçük, büyük, egzersiz yapan veya yapmayan herkes için sıvılar ve sıvı desteği hayati önem taşır ama sporcular için önemi biraz daha fazladır, işte 5 farklı sporcu içeceği…

 

Susama hissi geliştiğinde vücut %1’lik su kaybına uğramış demektir ve vücut suyunun %10’unun kaybedilmesi bile yaşamın tehlikeye girmesi için yeterlidir.

Egzersiz sırasında kaybedilen sıvı ve elektrolitlerin yerine konması hem sağlık hem de performans için çok önemlidir.  Su; elbette ki sporcunun performansını kısa sürede olumlu ya da olumsuz etkileyebilecek en önemli besin ögesidir. Ama vücut terlemeyle suyun yanı sıra birçok elektrolit de kaybeder. İşte spor sonrasında içebileceğiniz sıvı ve elektrolit dengesini sağlamanıza yardımcı alternatif spor içecekleri…

DOĞAL MADEN SUYU

 

Doğal maden suyu kemiklerin güçlenmesini sağlayan kalsiyum, kalp ve damar sağlına yardımcı olan magnezyum, mide ve sindirim sistemine destek olan bikarbonat gibi bir çok mineral içerir. Elektrolit ve mineral açısından dengeli yapısıyla doğal maden suyu spor sırasında kaybedilen sıvı ve elektrolitlerin yerine konmasına yardımcı olur. Sodyum-potasyum dengesinin sağlanmasına ve halsizlik, baş ağrısı gibi şikayetlerin ortadan kalkmasına da destek olur.

HİNDİSTAN CEVİZİ SUYU

 

The Journal of the International Society of Sports Nutrition’ın 2012’de yaptığı bir araştırmaya göre Hindistan cevizi suyu hidrasyon ve performans için su ve spor içecekleri gibi iyidir. Renklendirici ve şeker içerikli sular yerine tamamen besleyici ve sağlıklı Hindistan cevizi suyu kullanılabilir.

KARPUZ SUYU

 

Araştırmacılar egzersiz öncesi iki gruptan birine karpuz suyu diğerine de  pembe plasebo içeceği vermişler ve karpuz suyu içen insanların ertesi gün daha az yorgun hissettiklerini gözlemlemişler. Ayrıca karpuzun içerdiği vitamin, mineral ve antioksidanlarla sağlığa yararlı sayısız özelliği de vardır ve tadı da çok güzeldir…

ÇİKOLATALI SÜT

 

Spor içeceklerinin amacı hem antrenmana hem de iyileşmeye yardım edebilmek. İyileşme için en iyi karışım doğru oranlarda karbonhidrat ve protein. Çikolatalı sütün içeriği gibi… İyi karbonhidrat ve protein oranı yanında D vitamini, kalsiyum, A vitamini ve demir içeriği ile oldukça yararlı. Texas Üniversitesi’ndeki araştırmaya göre de ideal antrenman sonrası içeceği olduğu düşünülüyor. İçeriğinde şeker olabilir ama besleyici ve sağlıklı içeriği de mevcut. En iyi sonuç, doğal olanı tüketmektir.

KENDİ İÇECEĞİNİZİ KENDİNİZ YAPIN

 

Eğer spor içeceklerini seviyorsanız yapay olanı tüketmek yerine kendi doğal içeceğinizi yapabilirsiniz.

1 adet muz

8-10 adet çilek

1 şişe doğal maden suyu

Tarçın

Bütün malzemeleri blenderdan geçirin…

 

UNUTMAYIN! Maden Suyu Ve Soda Aynı Değildir

 Soda içme suyu veya diğer tasfiye edilmiş sulara karbondioksit ilave ederek elde edilen yapay içeceğe verilen isimdir. Oysa ki maden suyu yerkabuğunun çeşitli derinliklerinde uygun jeolojik şartlarda doğal olarak oluşan ve minimum 60 yıla yayılan yolculuğu sırasında içeriğindeki mineralleri bünyesinde toplayan, kaynaktan yeryüzüne, kendiliğinden veya teknik usul ile çıkarılan doğal mineralli sulara denir.