Yaz meyvelerinden severek tükettiğiniz karadutun efsanesini duymuş muydunuz? Ben okuduğumda hemen sizinle de paylaşmak istedim;

 

Gerçek bir efsane… Kızın adı tispe ve delikanlının adı piremus… bir zamanlar yaşayan ve birbirine çocukluktan beri aşık olan iki genç…

Yan yana evde oturmuşlar ve birlikte büyümüşler… Onlar birbirlerini ölesiye sevse de, aileleri görüşmelerini istemez, birbirlerine uygun olmadıklarını düşünürlermiş.
İki evin arasında bir çatlak varmış. Onlar geceleri ailelerinin bilmediği bu çatlaktan birbirlerine seslerini duyurur, aşklarını dile getirirlermiş.

Bir gece ormandaki altında buluşmaya karar verdikleri ağaca Tispe, Piremus’dan önce vardığında, avını yeni yemiş ağzından kanlar akan kocaman bir aslanla karşı karşıya gelmiş. Korkarak bir mağaraya doğru koşarken farkında olmadan yolda boynundaki eşarbını düşürmüş. Piremus geldiğinde sevgilisi Tispe’nin eşarbını aslanın kanlı ağzında gördüğünde donup kalmış. O an aklına gelen ilk ve tek şey aslanın Tispe’yi öldürerek yediği olmuş. Tispe’siz yaşayamayacağı için canına kıymaya karar vermiş. Belinden hançerini çıkarmış ve göğsüne saplamış ve cansız bedeni kanlar  çinde yere düşmüş.

Tispe ise korkusunu bir kenara atıp bir an önce aşkını görmek için mağaradan çıkmaya karar verip ağacın altına geldiğinde o korkunç sahneyle karşılaşmış.  

Yerde cansız yatan Piremus elinde Tispe’nin düşürdüğü eşarbı tutuyormuş. Genç kız olanlar karşısında ağlamaktan önce hiçbir şeyi anlayamamış. Ama eşarbı ve uzaklaşan aslanı görünce anlamış.

Onun öldüğünü düşünen Piremus aşkı uğruna canına kıymıştı. Onları ölüm bile ayıramazdı…  Tispe bir an bile düşünmeden hançeri almış ve hiç çekinmeden göğsüne saplamış, vücudu Piremus’un bendeninin üstüne yığılmış.
O anda tanrılar bu yüce aşkı ölümsüzleştirmek istemiş ve bu çiftin üstünde duran ağacı bunların aşkına adamışlar. Piremusun kanını bu ağacın meyvelerine, Tispenin gözyaşlarını ise ağacın yapraklarına vermişler.

O günden beri kara dut ağacının meyvesinin çıkmayan lekesini (Piremus’un kan lekesini), sadece yine o ağacın yaprakları, (Tispe’nin gözyaşları) temizler… Dut ağacının meyvesinin lekesi çıkmaz ama elinize ağacın yaprağını alır ovuşturursanız lekenin gittiğini görürsünüz…
100 gram karadut ;

Yaklaşık 43-45 kalori içerir. 36.4 mg C vitamini içeriği ile günlük C vitamini ihtiyacınızın %61’ini karşılar. 1.9 mg demir içeriği ile günlük demir ihtiyacınızın %10’unu karşılar.

Ayrıca E, K, B6, B3,B1, folat, gibi vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, bakır, çinko gibi mineralleri de içerir.

 

Karadutlu, Kavun Sorbe

500 g kavun

50 g karadut

1 limon suyu

1 yemek kaşığı bal

1 çay bardağı su
kavunlar dilimlenir ve karadutlarla beraber 1-2 saat buzlukta bekletilir. Buzluktan çıkarılan kavun, karadut ve diğer malzemeler blenderdan geçirilir. 1-2 saat daha dolapta bekletildikten sonra taze nane yapraklarıyla servis edilir. Afiyet ve sevgiyle…