B1 vitamini (Vitamin B1)

Tiamin  olarak da bilinir.

B12 Vitamini (Vitamin B12)

B12 vitamini besinlerde proteinlere bağlı olarak bulunur, mide asitliğinde serbest hale gelir, ancak bu formda emilemez. Emilebilmesi için mideden salgılanan intrinsik faktöre bağlanması gerekir. Normal alındığı durumlarda % 70oranında emilir. Alım arttıkça emilim düşer. Yetersizliği çok uzun sürede ortaya çıkar. Yalnız hayvansal besinlerde bulunur. Tüm hayvansal besinler B12 vitamininden zengindir. Yetersizliği çok katı vejeteryan diyet uygulayanlarda, barsaktaki divertikül ve fistüller sonucu oluşan bakteri stazında ve parazitler nedeniyle ortaya çıkabilir.

B2 vitamini (Vitamin B2)

Riboflavin olarak da bilinir.

B6 Vitamini (Vitamin B6)

Pridoksin ve türevleri B6 olarak bilinir.

Bağırsak (Intestine)

Sindirim sisteminde midenin pilor kısmından anüse kadar uzanan bölüm. İnce ve kalın bağırsak olmak üzere iki kısımdan oluşur

Bağışıklık (Immunity)

Organizmanın herhangi bir enfeksiyona karşı savunma gücü. Doğuştan olabildiği gibi hastalığı geçirerek veya antijeni vücuda vererek sonradan da kazanılabilir. Bağışıklık , antikorların vücutta stimüle olması ile gelişebildiği gibi, lenfositlerin (T lenfositleri) yardımı ile de oluşabilmektedir. (Tüberküloza karşı bağışıklıkta olduğu gibi)

Bakır (Copper)

Vücutta çeşitli enzimlerin yapısında bulunan elzem iz elementlerden biri.

Bakır kısıtlı diyet (Copper restricted diet)

Wilson hastalığının tedavisinde ve karaciğerde bakır depolarını arttığı diğer bozukluklarda kullanılır. Bakırdan zengin besinlerin tüketimi sınırlanır. Bunlar, karaciğer ve diğer organ etleri, kabuklu deniz ürünleri, mantar, yağlı tohumlar, kurufasulye, mercimek ve bezelye gibi kurubaklagiller, çikolata ve istiriyedir.

Balık diyeti (Fish diet)

Artrit tedavisinde kullanılmak üzere Dr.Colin Dong tarafından önerilmiş bir diyettir. Örüntüsü genelde balığa dayalıdır ve geleneksel Çin diyetine benzer. Çinlilerde romatoid artirit insidansı çok düşük olduğundan böyle bir örüntü tercih edilmiştir. Genelde yararlı olduğu belirtilmekte ancak bazı araştırmacılar bu diyetin klinik yararının olmadığını ileri sürmektedirler.

Barbekü sosu (Barbecue sauce)

Barbekü yapılan etlerin pişirilmesi ve servisinde kullanılan keskin lezzette bir sos çeşidi. Soğan, karabiber, tuz, şeker, domates, sirke ve baharatlardan oluşur. İstenirse içine mango da konulmaktadır.