K vitamini (Vitamin K)

Yağda eriyen vitaminlerden biridir. Karaciğer en önemli depo organıdır. Barsaklarda yapılan K vitamininden organizma kısmen yararlanabilir.

Kabartma tozu (Baking powder)

Sodyum bikarbonat başta olmak üzere sodyum alimünyum  fosfat, potasyum hidrojen tartarat, kalsiyum asit fosfat, sodyum aliminyum sülfat gibi kimyasal  maddelerin karışımından oluşan kabarmayı sağlayıcı toz.

Kabul edilebilir günlük miktar (Acceptable daily intake, ADI)

Bir kimyasal maddenin bugünkü bilgi ve araştırma  sonuçlarına göre insanlara zarar vermediği kabul edilen günlük miktarı.

Kafein (Caffeine)

Trimetil ksantin. Kahve, çay, kolalı içecekler, kakao ve kakaolu besinlerin bileşiminde bulunan bir alkaloid. Ayrıca kas  gevşetici, dekonjestan ve antialerjik ilaçların bileşiminde de bulunabilmektedir. Bir fincan (200-250 ml), % 2-2.5 luk instant (içmeye hazır) kahve yaklaşık100-120 mg, bir bardak çay (çay bardağı ve 5 dakika demlenmiş)40-50 mg, kolalı içecekler ise 100 ml de yaklaşık 35-65 mg kafein içermektedirler. Sağlıklı yetişkin bireylerde ağızdan alınan kafeinin tamamına yakın (%99) emilir ve ağızdan alındıktan 5 dakika sonra tüm dokularda görülmeye başlar. Fizyolojik bir engel ile karşılaşmadığından beyin, testis ve fetüs dokularına da ulaşır. Emzikli annelerde süte geçer. Orta düzeyde alınan kafeinin (200-300 mg) iştah arttırcı, uyuşukluk ve zihin yorgunluğunu giderici etkisi olduğu belirlenmiştir. Kafein kalp ve böbrekler üzerinde uyarıcı etki yapar. Bu nedenle bazı araştırmalarda şişmanlık tedavisinde termojenezi arttırarak yararlı etki sağlayabileceği ileri sürülmektedir. Son yıllarda kafeinin koroner kalp hastalığına etkisi üzerinde önemle durulmaktadır. Ancak yapılan pek çok epidemiyolojik çalışmadan çelişkili sonuçlar elde edilmiştir. Bulgular kafeini, içecekleri ile fazla alan kişilerin aynı zamanda atherojenik diyet de tükettiklerini, bu nedenle epidemiyolojik çalışmalardan sonuç çıkarabilmenin pek kolay olmadığını göstermektedir.

Kahverengi sos (Brown sauce)

Un, tereyağı hafif kahverengi bir renk alana kadar kavrulur, üzerine önceden hazırlanmış et suyu (kemikler, patates, havuç, maydanoz, soğan vb. sebzelerle kaynatılarak ) eklenir ve hafif ateşte muhallebi kıvamına gelene kadar pişirilir. Bu sos et yemeklerinde kullanılır. İçine şarap  eklenirse dömiglass sos adını alır, yine et üzerinde kullanılır.

Kahverengi yağ dokusu (Brown adipose tissue)

Skapula ve subskapula bölgesinde yer alan ısı  yapımında görevli yağ dokusu. Bebeklerde yetişkinlere oranla daha fazladır. Rengi damarlanmanın (vascularisaziton) fazla olmasına bağlıdır. Isı oluşumunu arttırarak soğuğa adaptasyonu arttırır. Vücutta fazla kalorilerin yanarak ısıya dönüştürülmesini sağladığı ve bu nedenle kalıtımsal şişmanlığın bir nedeni olabileceği bildirilmektedir. Şişmanlarda kalıtımsal olarak bu dokudaki ısı yapımının ve soğuğa termojenik yanıtın yetersiz olduğu bildirilmektedir.

Kalamar (squid)

Yumuşakçalar grubundan kafadanbacaklı bir deniz hayvanı. Sekiz kısa kol ve iki uzun dokunacı olan mekik biçiminde bir hayvandır. Kalamarın en yaygın tüketim şekli kızartmasıdır. Kalamarlar temizlendikten sonra ince dilimler halinde kesilip, marinasyonda bekletildikten sonra tuzlanır ve yumurtalı, unlu, biralı karışıma bulanarak kızartılır. Ayrıca salatası, güveci, yahnisi, ızgarası ve şişi de yapılabilir.

Kaliper (Caliper)

Linear boyutların ölçümünde kullanılan bir alettir. Kaliperler sabit veya hareketli olabilir. beslenme araştırmalarında kullanılan yaygın tip “deri kıvrım kalınlığını”ölçmek için kullanılan kaliperdir.

Kalori (Caloire)

Isı birimi. Bir kilogram suyun sıcaklığını bir santigrat derece yükselten ısı  miktarıdır.

Kalorimetre (Calorimeter)

Besinlerin enerji değerini belirlemek için kullanılan metal bir aygıt. Bombaya benzediği için “Bomba kalorimetresi “olarak bilinir. 1900 lerde Dr.Atwater tarafından geliştirilmiştir. Ağırlığı ölçülmüş bir besin örneği aygıtın ortasına konur ve suya daldırılır. Besin oksijen eşliğinde elektrik cereyanı verilerek yakılır. Bombanın etrafındaki su besinin yakılması ile oluşan ısı aracılığı ile ısınır. Böylece suyun ısısındaki artış değeri besinin oksidasyonu sonucu oluşan enerji değerini verir. Isı enerjisi  veren besin ögeleri karbonhidrat, yağ ve proteinlerdir. Bomba içinde yakıldığı zaman 1 g. Karbonhidratın 4.1, yağın 9.45, proteinin 5.65 kalori verdiği bulunmuştur. Besinlerin vücut içindeki oksidasyonları sonucu vücudun ürettiği ısı ise indirekt veya direkt kalorimetri ile ölçülür.