Dondurma Her Mevsim Yenebilir

Dondurma Her Mevsim Yenebilir

Merhaba,
Sosyal Medya üzerinden sizden gelen soruları elimden geldiğince cevaplamaya çalışıyorum. İnstagram, Facebook, Twitter hepsi bir yandan biliyorsunuz artık mobil uygulama da App Store ve Google Play üzerinden ücretsiz hemen elinizin altında:) En çok gelen sorulardan biri ”Çocuğuma kışın dondurma yedirebilir miyim?” di
Bu soruyu Sevgili arkadaşım Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Gökhan Mamur’a sordum. ” Eveeeet, yedirebilirsiniz.” diyor.

Dondurma Her Mevsim Yenebilir

Kışın çocuklarınıza dondurma yedirme konusunda ki endişelerinizi anlıyorum. Bu yüzden dondurma konusunda sizi rahatlatmak için bildiklerinizi bir kez daha hatırlatmak istedim.
Süt ve süt ürünleri grubunda yer alan dondurma, içerdiği protein, karbonhidrat, yağ, A, D, E, grubu vitaminleri ve kalsiyum, fosfor, magnezyum gibi minerallerle yeterli ve dengeli beslenme düzeninde tercih edilebilecek keyifli ve çocukları mutlu eden bir alternatiftir. Bence sadece çocuklar değil, büyüklerin de en sevdiği tatlı olarak ilk sırada yer almaktadır. Hatta annelerin çocukla birlikte eğlenerek yediği besinlerin başında geliyor diyebiliriz.
Dondurma yeterli ve dengeli beslenme içinde iyi bir yere sahiptir. Kalsiyum ve vitaminlerle çocuk beslenmesini destekleyicidir. Çocuklar günün üç öğünü dondurma yemek isterler, ancak yeterli ve dengeli beslenme planı çerçevesinde tüm besin öğeleri ihtiyacını ve bu ölçüyü ayarlamak tabii ki anne – babanın sorumluluğuna girer.
Çocukların daha iyi beslenebilmesi için doymuş yağ, tuz ve şeker tüketiminin azaltılması ve ana öğünlerin arasında günde 1 – 2 kez besleyici atıştırmalıklar yenilmesi önerilmektedir.

Keyifli bir Alternatif

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) önerilerine göre
6 – 12 yaş arası çocukların günlük ortalama alması gereken enerji miktarı bin 855 kcal’dir. (Ara öğünlerin, ortalama olarak, günlük toplam enerjinin yüzde 20’sine karşılık gelmeli.)
Bir çocuğun, gün içinde üç ara öğün tüketeceği göz önünde bulundurularak, ara öğün başına düşen enerji gereksinimi yaklaşık 110 kalori olacaktır diyebiliriz. Bu noktada çocuklara özel paketli dondurmalar, hem porsiyon kontrolü sağlanması hem de içerik anlamında doğru tercihin yapılabilmesine yardımcı olur.

İlgili Yazılar

Diyabetliler İçin Yeni Bir Ürün

Diyabetli bireylerin, beslenme alışkanlıkları biraz daha farklı oluyor. Diyabetli bireyler mutfak alışverişlerinde, yemek seçimlerinde bazı zorluklar yaşayabiliyorlar, yeme alışkanlıkları özen istiyor ve marketlerde kendilerine hitap eden ürünleri yaygın olarak bulamayabiliyorlar.

DİYET EFSANELERİ

Kilo kaybetmekle ilgili doğru bilinen bazı yanlışlar, diyet yapmak isteyenlerin büyük bedeller ödemesine yol açabiliyor. Bilgi eksikliği nedeniyle diyet, mahrumiyet ve yasaklar olarak görülüyor. Sonunda doğal olarak vazgeçen ve “battı

GEBELİKTE BESLENME DÜZENİ YAZI DİZİSİ 4 – HAMİLELİK DÖNEMİNDE TÜKETİMİNE AĞIRLIK VERMENİZ GEREKEN BESİNLER

Sevgili anne adayları, heyecanınızı ve endişelerinizi çok iyi anlıyorum, bu dönemin sizin için ne kadar özel olduğunu da, bu sebeple ben de heyecanınıza ortak olarak merak ettiğiniz birçok konuyu derledim,

0 Yorum

Yorum yapılmamış!

Yorum yapan ilk kişi olmak için yorum yapın!

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.