Gençler İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

Gençler İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

shutterstock_14564398

Ergenlik dönemi çocukluktan gençliğe geçiş dönemi olduğu için pek çok yenilik vardır. Hepimizin geçtiği bu dönemde kafalar daha karışıktır.  Genç kızlar için beğenilme arzusu ve dış görünüş daha önemli olmaya başlar. Erkekler için dış görünüşe olan ilgi biraz daha geriden gelebiliyor. Kliniğimize gelen danışanlarımız veya sosyal medyadan gelen sorulara baktığımızda da daha çok kızlar dikkat çekiyor.

Ergenlik dönemi aslında fazla kilo konusunda tedbir almak için önemli bir dönem bir o kadar da riskli. Çünkü bu dönemdeki hızlı büyümeye paralel eğer yağ hücrelerinin sayısında artış olursa yetişkinlik döneminde kilolu ve obez olma riski daha yüksek oluyor. Oysa bu dönemde doğru beslenme ve egzersiz ile tedbir alınırsa ileriki yaşlar içinde önemli bir yatırım yapılmış oluyor. Gelelim riskli diğer konuya bu dönemde yapılan yanlış diyetler hızlı kilo verme çabaları büyüme ve gelişmeyi olumsuz etkileyebiliyor. Kısa sürede hızlı kilo verme çabası, beslenme yetersizliği veya aşırı zayıflık durumu cilt sağlığı, saç sağlığı, boy uzaması, adet düzensizliği gibi pek çok durumda etkili olabiliyor. Yanlış diyet yapıp kilo verdikten sonra yeniden kilo alan gençlerin bu konuda kendilerini suçlamaları çok daha agresif çözüm aramaları bazen duygu durum bozukluğu veya yeme bozukluğu oluşturabiliyor.

Ergenlik dönemindeki gençlere tavsiyem iyi beslenmeyi anlamak için kendilerine zaman versinler doğru kaynaklardan edindikleri bilgileri büyükleri ile veya imkanları var ise bir beslenme uzmanı ile tartışarak bir yol çizsinler.

Gençler bu süreçte kazanılan doğru ve yanlış alışkanlıklar yaşam boyu sağlığınızı etkileyebilir. Size önerim; sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmeniz. Tabi ki egzersizle beraber, sevdiğiniz ve ömür boyu yapabileceğiniz bir aktivite seçerseniz görev olarak değil keyif alarak yaparsınız ve bu şekilde kalıcılığı da sağlamış olursunuz. Bununla birlikte egzersiz ve hızlı büyüme besin gereksinimlerini artırır. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Kemiklerin gelişiminde başta kalsiyum olmak üzere protein, vitamin ve diğer minerallerin yeteri kadar alınması önem taşır.  Yetersiz ve dengesiz beslenenler arasında kısa boyluların daha çok olduğunu biliyor muydunuz? Sütün önemi burada ortaya çıkıyor. Süt, sütlü yiyecek ve içecekler kemik kütlesinin artmasında esas olan kalsiyumun en iyi kaynağıdır. Bu dönemde yeterince süt ve türevlerini tüketmenin yaşlılıktaki kemik hastalıklarını önleyici olduğunu da unutmayın. Günlük almamız gereken besin öğelerini karşılayabilmemiz içinde besin çeşitliliği çok önemlidir. Biz bu besinleri 5 ana grupta topluyoruz. Süt grubu, et grubu, ekmek(tahıl) grubu, sebze ve meyve grubu, yağ grubu. Gün içerisinde bu 5 besin grubundan alıyor almamız gerekir. Bunun için tek besin diyetleri veya moda diyetlerden uzak durmaya özen gösterin an iyi çözüm ailenizle birlikte evde pişen yemeklerden ölçülü miktarda tüketmek olacaktır. Dışarıda yediğiniz yemeklerde soslu ve yağlı seçimler ile şekerli içecek ve yiyeceklerden uzak durmanız da boş kalori almamanız için önemli.

 

İlgili Yazılar

Okul Sonrası Çocuklar Nasıl Beslenmeli?

Çocuklarımız, bizim en değerli varlıklarımız bu nedenle onlar için her konuda en iyisini yapmak istiyoruz.   Eğitimleri ve sağlıkları konusunda elimizden geldiğince dikkatli davranmaya çalışıyoruz. Aynı şekilde onlara “sağlıklı beslenme”yi öğretmek de

11 Maddeyle Öğrencilik Hayatında Diyet

Ben üniversiteye 1990 Eylül’ünde Ankara’da başladım ve 49 kiloydum, 29 Ekim tatili için tekrar ailemin yanına döndüğümde ise yani 6 -7 hafta sonra 56 – 57 kg idim. Daha önce

Ergenlik Dönemi Özen İster

Ergenlik, çocukluktan sonra hayatın en hızlı büyüme ve yetişkinliğe geçiş safhasıdır. Kızlarda 10, erkeklerde 12 yaş civarında başlayan bu dönemde hem fizyolojik, hem psikolojik hem de sosyal açıdan birçok değişim

130 Yorum

 1. irem
  Ekim 09, 18:13 Reply

  merhaba ben 17 yaşında lise sn öğrencisiyim liseye girmeden önceki sınav döneminde aşrı kilo aldım boyum 168 ve 75 kiloyum.diyet hastası bir insana döndüm sürekli bunlarla uğraşıyorum veriyorum alıyorum deli gibi yiyip deli gibi kilo alıyorum.diyetisyen kontrolünde 65 e kadar düştüm fakat tekrar geri aldım ne yapmam gerektiğini bilmiyorum ve yine bir sınav dönemine girdim öss denen o stresle yiyiyorum :(bir daha üstüne kilo almamak ve bu kilomu yavaş yavaş vermek istiyorum

  •   
   Kasım 27, 20:46 Reply

   İrem Merhaba,

   İştahının sürekli fazla olması bazen psikolojik bazen fizyolojik kaynaklı olabilir. Bu konuda kendini daha iyi tanımak için http://www.dilarakocak.com.tr/duygulari-besleme/ linkinden faydalanabilirsiniz. Bununla birlikte en doğrusu endokrinoloji ve metabolizma uzmanı ile görüşüp insülin hormonu ve glikoz toleransınızın değerlenirilmesidir.Eğer bu konuda sıkıntınız yoksa beslenme ve diyet uzmanı eşliğinde dengeli beslenme ve egzersiz programı hazırlanarak kilo verebilirsiniz. Bu konuda genel bilgilere de ulaşmak için http://www.dilarakocak.com.tr/kolay-kilo-vermek-icin/ linkini tıklayabilirsiniz.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz…

 2. selin
  Aralık 22, 18:29 Reply

  Merhaba ben 13 yaşında orta son sınıf öğrencisiyim.
  Boyum 1.61cm kilom 56 ve diyet yapmak istiyorum fakat ne yapacağımı bilmiyorum.Bana yardımcı olmanızı istiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum. 😀

  •   
   Aralık 30, 10:55 Reply

   Selin Merhaba,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur. Ergenlik dönemi genel beslenme önerileri ile ilgili http://cadde.milliyet.com.tr/2011/02/24/YazarDetay/1354695/ergenlik-doneminde-beslenme linkine tıklayabilirsiniz. Dilerseniz 0212 240 15 10 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz…

 3. zeynep
  Ocak 02, 20:02 Reply

  Meraba ben 6.sınıfa gidiyorum 1.54 boyum ce 65 kiloyum zayıflamak için ne yapabilirim?

  •   
   Ocak 11, 21:00 Reply

   Zeynep Merhaba,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur. Ergenlik dönemi genel beslenme önerileri ile ilgili http://www.dilarakocak.com.tr/tag/bolgesel-zayiflama/ linkinden ulaşabilirsin. Dilersen 0212 240 15 10 numralı telefondan bize ulaşabilirsin.

   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim…

 4. sakura
  Ocak 20, 18:08 Reply

  meraba ben orta son sınıf öğrencisiyim boyum 1.61 kilom 53.kilomdn şikayeti değilim ama neredeyse vücudumun her yeri yağ ile kaplı kilo veriyorum fakat yağlardan kurtulamıyorum sürekli kaslarım eriyor bu yüzden ne yapmam gerekiyor

  •   
   Ocak 31, 14:53 Reply

   Merhaba,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur. Ergenlik dönemi genel beslenme önerileri ile ilgili http://www.dilarakocak.com.tr/gencler-icin-saglikli-beslenme-onerileri/ linki yardımcı olabilir. Daha detaylı ölçüm ve değerlendirme ile programımıza katılmak isterseniz 0212 240 15 10 numralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz…

 5. buse
  Şubat 18, 13:20 Reply

  merhaba ben 7. sinif ogrencisiyim ve 45 kiloyum yasitlarimdan biraz kilolu oldugumu dusunuyorum sizce ne yapmaliyim ╯▽╰

  •   
   Mart 06, 20:32 Reply

   Buse Merhaba,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur. Ergenlik dönemi genel beslenme önerileri ile ilgili http://www.dilarakocak.com.tr/gencler-icin-saglikli-beslenme-onerileri/ linki yardımcı olabilir.

   Sağlıklıve mutlu günler dileriz…

 6. eda
  Mart 15, 12:52 Reply

  ben 15 yaşındayım boyum 1.61. 63 kiloydum abur cubur tarzı şeyler çok yiyordum bunları kestim her gün 1 saat yürüyüş yaptım ve şuan 48 kiloyum fakat bu süreçte şaçlarım döküldü adet düzensizlği yaşıyorum halada devam ediyor sizin öneriniz nedir ne yapmalıyım ?

  •   
   Mart 25, 15:56 Reply

   Merhaba Eda,

   Kadınlık hormonu östrojen düşük yağ oranı ve aşırı zayıflıktan etkilenir. Profesyonel atlet ve balerinlerde adet görememe durumununda bazen sebebi çok düşük kilo ve çok düşük vücut yağı olabilmektedir. Güzellikle inceliğin sürekli yan yana anılması bireyleri hep daha ince ve zayıf olma çabasına itebiliyor . Bu konuda http://cadde.milliyet.com.tr/2013/12/25/YazarDetay/1812574/dusuk-vucut-yagi-riskli-mi- linkindeki yazım yardımcı olabilir.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 7. başak
  Mart 20, 14:46 Reply

  ben 16 yaşında 173 boyunda 62 kiloyum ve biraz iriyim.sevgilimin yanında şişko kalıyorum.aslına vermem geeken 6-7 kilo ama veremiyorum .diyet yapmak istemiyorum çünkü şu an hala boyum uzuyor ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz?

  •   
   Mart 31, 15:42 Reply

   Merhaba Başak ,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Seninde söylediğin gibi boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur. Ergenlik dönemi genel beslenme önerileri ile ilgili http://cadde.milliyet.com.tr/2011/02/24/YazarDetay/1354695/ergenlik-doneminde-beslenme linkinden ulaşabilirsin. Dilersen 0212 240 15 10 numaralı telefondan bize ulaşabilirsin.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 8. Büşra
  Mart 30, 22:48 Reply

  Merhaba ben 18 yaşndayım boyum 163cm kilom 58 boyuma göre kilomun normal olduğunu söylüyorlar ama ben kilomun fazla olduğunu düşünüyorum kilo vermek istiyorum ama sağlıklı bi şekilde yardımcı olurmusunuz? 🙂

  •   
   Nisan 15, 13:07 Reply

   Merhaba Büşra hanım,

   Endokrinoloji ve metabolizma uzmanı ile görüşüp kilo vermeye engel olacak herhangi bir probleminiz olup olmadığını öğrenmeniz sağlıklı olabilir. Eğer bu konuda sıkıntınız yoksa beslenme ve diyet uzmanı eşliğinde dengeli beslenme ve egzersiz programı hazırlanarak kilo verebilirsiniz. Hareketli bir yaşam kilo vermenin ötesinde sağlığınız için de son derece faydalıdır. Spor yapmaya zamanınız yoksa günlük yaşam aktivitelerini arttırmayı deneyebilirsiniz. Size yardımcı olabileceğini düşündüğüm kolay kilo verme önerilerimize http://www.dilarakocak.com.tr/kolay-kilo-vermek-icin/ linkinden ulaşabilirsiniz.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 9. bilge
  Nisan 09, 10:40 Reply

  Merhaba ben Bilge. 17 yasindayim, boyum 168 kilom 58 her gun sabah aksam 15’er dakika yuruyorum okula gittigim icin. Arada spor yapiyorum. 1 ayda 8 kilo verdikten sonra duzenli spora baslayacagim. Yani ilk aydiyet 2. ay spor. Ne yapmaliyim? Tesekkurler.

  •   
   Nisan 28, 12:30 Reply

   Merhaba Bilge,

   Sağlıklı kilo kaybı için beslenme alışkanlıklarınızın değişmesinin önemli olduğu haftada yarım ya da bir kilo vermeyi hedefleyen dengeli diyetler en uygunudur. Çok düşük kalorili diyetler veya protein ağırlıklı karbonhidratı olmayan listeler vücutta kas ve su kaybı yaratır. Önemli olan kaslarımızı kaybetmeden yağlarımızı kaybetmektir. http://www.dilarakocak.com.tr/kolay-kilo-vermek-icin/ linkinden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 10. mida
  Nisan 12, 17:12 Reply

  Cevap verirseniz çok memnnun olurum .
  16 Yaşında 1.70 boyunda 63 kiloyum . Kilomdan çok aşırı derece rahatsızım . Geniş omuzluyum ve gerçekten çok rahaatsız ediyo beni . Göbek sorunum var . Aynı şekilde bel çıkıklığım . Ve sabırsıızım , bir an önce kurtulmak istiyorum bu kilolardan . Mutlu olmam için 8-9 kilo vermem gerekiyo . Yardımcı olun Lütfen .

  •   
   Nisan 28, 13:00 Reply

   Merhaba Mida,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur. Ergenlik dönemi genel beslenme önerileri ile ilgili http://www.dilarakocak.com.tr/gencler-icin-saglikli-beslenme-onerileri/ linki yardımcı olabilir. Dilersen 0212 240 15 10 numaralı telefondan bize ulaşabilirsin.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 11. Serenay
  Mayıs 13, 19:09 Reply

  Merhaba ben 12 yasinda, 157 boyunda ve 40 kiloyum yaklasik 10-12 kilo verdim. Ama hala gobegimde yaglar var cok zayifladim ama gobegimden kurtulamadim ne yapmaliyim?

  •   
   Mayıs 26, 13:06 Reply

   Merhaba Serenay,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur. Ergenlik dönemi genel beslenme önerileri ile ilgili http://www.dilarakocak.com.tr/gencler-icin-saglikli-beslenme-onerileri/ linki yardımcı olabilir.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 12. Dilara
  Mayıs 14, 09:41 Reply

  Merhabalar
  Ben siklet sporu yapan bi milli sporcuyum iki kere ameliyat geçirdim ve kilo aldım üst siklete çıktım 57 yapıyordum 63 oldum ve boyum 1.63 eski sikletimw dönmek istiyorm ama çok zorlanıyorum . Benim kilo basen çevresine yerleşti . Yağ oranımda %16 çıktı 3 ay önce ölçtürdüğümde . Ben çok sağlıksız kilolar düştüm hiç bir hocam ilgilenmedi 10 gün bişey yemeyip içmeyip 10 kilo vermiştim ama ayakta duramıyordum ve bu şekil defalarca oldu en son sakatlandım ve iştahlıyım çok bu kötü kilo düşmelerden sonra oldugunu düşünüyorm siz bana ne önerirsiniz ne yapmam gerek

  •   
   Mayıs 26, 13:17 Reply

   Merhaba Dilara,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur. Ergenlik dönemi genel beslenme önerileri ile ilgili http://cadde.milliyet.com.tr/2014/05/18/YazarDetay/1884065/ergenlik-donemindeki-diyet-hatalari linkinden ulaşabilirsin. Dilersen 0212 240 15 10 numaralı telefondan bize ulaşabilirsin.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 13. fatma
  Mayıs 25, 17:35 Reply

  ailecek sağlıklı beslenmeye çalışıyoruz ekmek,tuz,şeker tüketmiyoruz abur cubur yemiyoruz bende düzenli olarak spor yapıyorum ama kilo veremiyorum hatta kilo aldım son zamanlarda ne yapmalıyım 🙁 Yaş;18

  •   
   Mayıs 26, 15:00 Reply

   Merhaba Fatma hanım,

   Endokrinoloji ve metabolizma uzmanı ile görüşüp kilo vermeye engel olacak herhangi bir probleminiz olup olmadığını öğrenmeniz sağlıklı olabilir. Eğer bu konuda sıkıntınız yoksa beslenme ve diyet uzmanı eşliğinde dengeli beslenme ve egzersiz programı hazırlanarak kilo verebilirsiniz. Hareketli bir yaşam kilo vermenin ötesinde sağlığınız için de son derece faydalıdır. Spor yapmaya zamanınız yoksa günlük yaşam aktivitelerini arttırmayı deneyebilirsiniz. Size yardımcı olabileceğini düşündüğüm kolay kilo verme önerilerimize http://www.dilarakocak.com.tr/kolay-kilo-vermek-icin/ linkinden ulaşabilirsiniz.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 14. Seda
  Mayıs 29, 10:57 Reply

  Merhaba ben 7. Sınıf ogrencısıyım. 69 kılo ve boyum 163 gıbı. Bos zamanlarımda hep bıseyler yıyesım gelıyor dıyetısyene gıtmeye utanıyorum. 50 kılo olmak ıstıyorum(ıp de atlıyorum) bacaklarım fazla yok ama gobegım benı rahatsız edıyor lutfen yardımcı olur musunuz . Tesekkurler.

  •   
   Haziran 09, 15:58 Reply

   Merhaba Seda,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur. Ergenlik dönemi genel beslenme önerileri ile ilgili http://cadde.milliyet.com.tr/2014/05/18/YazarDetay/1884065/ergenlik-donemindeki-diyet-hatalari linki yardımcı olabilir.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 15. kadriye
  Haziran 12, 09:40 Reply

  merhaba ben 14 yaşındayım 60 tan 49 a düştüm ama bu aralar çok fazla abur cubur yiyorum abur cuburu nasıl bırakabilirim lütfen yardım edin !!!

  •   
   Haziran 24, 17:20 Reply

   Merhaba Kadriye,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur. Ergenlik dönemi genel beslenme önerileri ile ilgili http://www.dilarakocak.com.tr/gencler-icin-saglikli-beslenme-onerileri/ linki yardımcı olabilir.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 16. cansu
  Haziran 13, 17:28 Reply

  Ben 15 yasinda 75 kilo ve 160 m boylu bir kizim benim acil 60 a dusmem lazim ne yapmaliyim

  •   
   Haziran 24, 17:26 Reply

   Merhaba Cansu,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur. Ergenlik dönemi genel beslenme önerileri ile ilgili http://www.dilarakocak.com.tr/gencler-icin-saglikli-beslenme-onerileri/ linki yardımcı olabilir.

   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   • mira
    Eylül 12, 23:56 Reply

    kilo vermesi gerekmez mi lütfen o konuda ayrıntılı cevaplar yazar mısınız yoksa ben kendimde daha da yiyip kilo vermemem gerektiğini düşünüp kilo alıcam şimdiden teşekkürler

 17. Şura
  Haziran 17, 16:48 Reply

  ben 15 yaşındayım 1.62 boyundayım 65 kiloyum çevremdekiler fazaa kilolu görünmediğimi söylüyolar ama ben öyle düşünmüyorum bacak yapım çok kalın benden kilolu arkadaşlarım var ama onların bacakları benimkinden ince ne yapmam lazım kilo vermek için ama diyete de başlıyorum hemen bırakıyorum zayıfladığıma zayıflayacağıma inanmıyorum sizce ne yapmam lazım ?

  •   
   Haziran 24, 17:24 Reply

   Merhaba Şura,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur. Ergenlik dönemi genel beslenme önerileri ile ilgili http://www.dilarakocak.com.tr/gencler-icin-saglikli-beslenme-onerileri/ linki yardımcı olabilir.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 18. berrak
  Temmuz 06, 05:44 Reply

  merhaba! 14 yaşındayım. kilomla boyum orantılı gibi aslında fakat yasıtlarıma ğöre biraz kısayım. boyumun uzaması için ne yapabilirim ?

  •   
   Temmuz 07, 14:47 Reply

   Merhaba,

   Ergenlik döneminde hızlı büyüme sebebiyle, beslenme kalitesi, enerji ve besin öğelerinin
   yeterli ve dengeli tüketimi büyük önem taşır. Buna karşın ev dışında geçirilen zamanın artması ve düzensizleşen yaşam biçimine bağlı olarak pratik ve hazır yemeklerin sıkça tüketilmesi, besin gereksinimlerinin tam karşılanamamasına sebep olabilir.Yetersiz ve dengesiz beslenme sonucunda boy uzaması yavaşlar veya durabilir. Hala ergenlik döneminde iseniz büyüme ve gelişmeniz devam edeceğinden boyunuz uzayabilir. Bu konuda size yardımcı beslenme önerilerine http://www.dilarakocak.com.tr web sitemizden ulaşabilirsiniz.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 19. Sefanur
  Temmuz 09, 05:13 Reply

  Merhaba ben sefanur 18 yaşındayım boyum 1.60 kilom 80 bu durumdan çok rahatsız oluyorum diyetisyene görünmem gerekiyomu yoksa sizin verdiğiniz diyet listelerine göre bir şeyler mi yapayım ama ne olur bana yardımcı olun bir türlü kilo veremiyorum bu durum beni çok etkiliyor 🙁 🙁

  •   
   Temmuz 09, 10:31 Reply

   Merhaba Sefanur hanım,

   Kalıcı kilo kaybı için dengeli beslenme ve fiziksel olarak aktif olmak önemlidir. Hareketli bir yaşam kilo vermenin ötesinde sağlığınız için de son derece faydalıdır. Spor yapmaya zamanınız yoksa günlük yaşam aktivitelerini arttırmayı deneyebilirsiniz. Size yardımcı olabileceğini düşündüğüm kolay kilo verme önerilerimize http://www.dilarakocak.com.tr/kolay-kilo-vermek-icin/ linkinden ulaşabilirsiniz.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 20. berra
  Temmuz 11, 19:53 Reply

  Meraba Dilara hanim,
  Ben 13 yasindayim.boyum 155cm, kilom ise 53.Vucut kitle endeksinde kilom normql göZüküyo r ama ben basen, kalça kismindan sikayetciyim.Ben bir bes kilo kadar vermek istiyorum.Bana uygun bir diyet yazarsaniz çok mutlu olacqgim:)

  •   
   Temmuz 14, 15:47 Reply

   Merhaba Berra,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur. Ergenlik dönemi genel beslenme önerileri ile ilgili http://www.dilarakocak.com.tr/gencler-icin-saglikli-beslenme-onerileri/ linki yardımcı olabilir.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 21. Nazlıcan
  Temmuz 19, 16:43 Reply

  Merhaba Dilara Hanım… Ben 16 Yaşındayım kilom 65 boyum 157 henüz kilo vermeye çalışmadım ama bir ara 1 hafta yemeği içmeyi kesmiştim sadece su içiyordum ara sıra pir parça ekmek peynir yiyordum bayağı kilo verdim ama durdurduktan sonra epeyce tekrar aldım bugün yeni yeni internette sağlıklı diyet arıyorum ergenlik dönemi geçer diyorlar ama bence kilo kalıcı bir durum benim diyetisyene gitme zamanım pek olmuyor daha doğrusu imkanlar el vermiyor ne olur bana yardım edin kaç defa bu durumda oturup ağladım kendimden nefret ediyorum ne yapmam gerek ?? şimdiden teşekkür ederim 🙁

  •   
   Temmuz 22, 16:01 Reply

   Merhaba Nazlıcan,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Beslenme programları hazırlanmadan önce bir endokrinoloji ve metabolizma uzmanı ile görüşüp kan tahlilleri yapılmalıdır. Daha sonrasında beslenme ve diyet uzmanı eşliğinde size özel yeterli ve dengeli bir beslenme programı hazırlanması doğru olacaktır.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 22. elif
  Ağustos 07, 17:35 Reply

  ben 16 yaşındayım ve boyum 1.65 kilomda 69 çok kllu gözüktüğümü düşünüyorum kafama çok takıyorum ama zayıflamaya çalıştıkça kilo veremiyorum bide hemen olsun istiyorumirademe sahip çıkıp çok yemek istemiyorum bunu nasıl başarırım

  •   
   Ağustos 11, 16:42 Reply

   Merhaba Elif ,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur. Ergenlik dönemi genel beslenme önerileri ile ilgili http://www.dilarakocak.com.tr/gencler-icin-saglikli-beslenme-onerileri/ linki yardımcı olabilir.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 23. burak
  Ağustos 10, 01:43 Reply

  Merhaba ben 13 yaşindayim boyum 1.65 kilom 74 zayiflamak istiyorum nasil zayiflayabilirim.

  •   
   Ağustos 18, 17:16 Reply

   Merhaba Burak,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur. Dilersen 0212 240 15 10 numaralı telefondan bize ulaşabilirsin.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 24. hasa
  Ağustos 16, 04:48 Reply

  yaşım 16 boyum 1.82 kilom 94 sürekli voleybol oynuyorum düzenli olarak spor yapıyorum duyduğuma göre kilo vermek için sadece bunlar değil düzenli bir diyet lazım yardımcı olabilirmisiniz ?

  •   
   Ağustos 20, 11:42 Reply

   Merhaba,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 25. buse
  Ağustos 16, 19:17 Reply

  Ben 14 yasindayim 60 kiloyum boyun 1.61 7 günde 10 kilo diğerini yapsam nr gibi sorunlar olur? Kalici hasar derken ne demek istediniz anlamadim. Aciklar misiniz?

  •   
   Ağustos 18, 17:23 Reply

   Merhaba Buse,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur. Dilersen 0212 240 15 10 numaralı telefondan bize ulaşabilirsin.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 26. Dilara
  Ağustos 21, 14:56 Reply

  Merhaba,
  Ben 14 yaşındayım 169cm boyum var ve malesef 72 kiloyum..
  Rica ediyorum lütven bana diyet programı verirmisiniz?

  •   
   Ağustos 26, 11:08 Reply

   Merhaba Dilara,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur. Ergenlik dönemi genel beslenme önerileri ile ilgili http://cadde.milliyet.com.tr/2011/02/24/YazarDetay/1354695/ergenlik-doneminde-beslenme linkinden ulaşabilirsin. Dilersen 0212 240 15 10 numaralı telefondan bize ulaşabilirsin.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 27. İlyas Eren
  Ağustos 22, 15:13 Reply

  Boyum 173 kilom 70’lerde normalim ancak göbeğim var ve ben bundan rahatsız oluyorum neler yapmalıyım ?

  •   
   Eylül 08, 12:25 Reply

   Merhaba İlyas bey,

   18 yaşınızda olduğunuzu düşünerek, endokrinoloji ve metabolizma uzmanı ile görüşüp kilo vermeye engel olacak herhangi bir probleminiz olup olmadığını öğrenmeniz sağlıklı olabilir. Eğer bu konuda sıkıntınız yoksa beslenme ve diyet uzmanı eşliğinde dengeli beslenme ve egzersiz programı hazırlanarak kilo verebilirsiniz. Sadece bölgesel olarak zayıflamak için bir formül maalesef bulunmamaktadır.Bu konuda genel bilgilere ulaşmak için http://www.dilarakocak.com.tr/tag/bolgesel-zayiflama/ linkine tıklayabilirsiniz.Afiyetle Dİyet kitabı edinerek içerisindeki diyetlerden faydalanabilirsiniz.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 28. kezban
  Ağustos 24, 14:20 Reply

  ben 46 yaşındayım.12 parmak ülser hastasıyım.kansızlığım ve halsizliğim hiç bitmedi.sürekli ilaçlarla uğraşıyorum.dengeli besleniyorum fakat hiç bir faydanısını görmedim.ben nereye başvurmalıyım ve bana ne önerirsiniz. LÜTFEN CEVAPLAYIN.TEŞEKKÜRLER

  •   
   Ağustos 26, 13:09 Reply

   Merhaba Kezban hanım,

   Hekim tarafından önerilen ilaç tedavisi çok düzenli bir şekilde uygulanmalı ve bu tedavi, demir yönünden zengin besinlerle desteklenmelidir.Bu konuda fhttp://www.dilarakocak.com.tr/demir-eksikligi-olanlar-nasil-beslenmeli/ linki size yardımcı olabilir.Ülser tedaviniz için http://www.dilarakocak.com.tr/ulser-ve-beslenme/ yazımızdan faydalanabilirsiniz.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 29. asude
  Ağustos 24, 14:36 Reply

  merhaba ben asude.16 yaşındayım boy 1.53 kilo 55.çok kısayım.çok stresliyim.dengeli besleniyorum.yürüyüş yapıyorum.acaba boyum uzar mı .ne önerirsiniz .LÜTFEN CEVAPLAYIN. teşekkürler

  •   
   Ağustos 26, 11:21 Reply

   Merhaba Asude,

   Ergenlik döneminde hızlı büyüme sebebiyle, beslenme kalitesi, enerji ve besin öğelerinin yeterli ve dengeli tüketimi büyük önem taşır. Buna karşın ev dışında geçirilen zamanın artması ve düzensizleşen yaşam biçimine bağlı olarak pratik ve hazır yemeklerin sıkça tüketilmesi, besin gereksinimlerinin tam karşılanamamasına sebep olabilir.Yetersiz ve dengesiz beslenme sonucunda boy uzaması yavaşlar veya durabilir. Hala ergenlik döneminde iseniz büyüme ve gelişmeniz devam edeceğinden boyunuz uzamayabilir. Bu konuda size yardımcı beslenme önerilerine http://www.dilarakocak.com.tr web sitemizden ulaşabilirsiniz.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 30. defne
  Ağustos 26, 22:30 Reply

  merhaba. ben defne. 13 yaşındayım. boyum 1.55 ve kilom 45 kg. çoğu kişi annem babam arkadaşlarım kilolu olmadığımı söylese de ben psikolojik olarak kendimi kötü hissediyorum. içimde sürekli sağlıksız şeyler yeme isteği var ve yiyorum. aynaya baktıkça mutsuz oluyorum. ne yapmam gerek?

  •   
   Eylül 09, 17:09 Reply

   Merhaba Defne,

   13 yaşında olduğu için gelişim aşamasındasın. Bu nedenle önemli olan temel 5 besin grubu olan (süt grubu, et grubu, sebze-meyve grubu, ekmek grubu) yeterli olarak almaktır. Okul çocuklarında beslenme konulu yazım http://www.dilarakocak.com.tr/okul-cocuklari/ linkine tıklayarak sana yardımcı olabilir.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

  •   
   Eylül 09, 17:13 Reply

   Merhaba Defne,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur. Ergenlik dönemi genel beslenme önerileri ile ilgili http://www.dilarakocak.com.tr/gencler-icin-saglikli-beslenme-onerileri/ linki yardımcı olabilir.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 31. Nurcan
  Eylül 04, 16:44 Reply

  ben 16 yaşındayım 100 kiloydum 88’e düştüm ama 88’e düştükten sonra kilo veremiyorum nedeni ne olabilir acaba ??

  •   
   Eylül 09, 17:25 Reply

   Merhaba Nurcan,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 32. busenur
  Eylül 05, 14:00 Reply

  merhaba ben 14 yasındayım1.73 boyunda ve 79 kiloyum abur cuburu cok seviyorum özellikle cikolatayı diyet yaıyorum ve cikolata ara sıra yiyiorum kilo alıyorum sizce napmalıyım ?

  •   
   Eylül 08, 16:26 Reply

   Merhaba Busenur,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 33. Merve
  Eylül 06, 21:02 Reply

  Merhaba ben Merve 15 yaşındayım boyum 165 kilom 54 belki sayısal olarak normal geliyordur ama basenlerim var bir türlü geçmiyor belim basenime göre çok ince kalıyor 🙁

  •   
   Eylül 09, 17:28 Reply

   Merhaba Merve,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 34. Dilara
  Eylül 08, 15:19 Reply

  Merhaba 🙂 13 yasindayim ve bu aralar neden bilmiyorum ogunlerimde karnimi doyursam bile diger ogune fazlaca acikmis bir bicimde giriyorum. Ayni zamanda cikolataya ve tatli yiyeceklere karsi istahimda oldukca artti. Simdi ise com kilo alirim diye kaygilanmaya basladim. Kafam cok karisik. Ne yapmaliyim? Boyum 155 kilom 45 aslinda bana kilolu degilsin diyorlar fakat ileriki zamanlarda bana problem olacagini dusunuyorum ackl cevabinizi bekliyorum 🙂

  •   
   Eylül 15, 15:15 Reply

   Merhaba Dilara ,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 35. Aşkım
  Eylül 09, 01:59 Reply

  Herkes kilo vermek istemiş ama bende almak istiyorum. Yaşım 13. Kilom 45. Boyum da 158. Ergenliğe yeni girdim. Nolur kilo aldırıcak bir diyet verin nolur… Aslında bence düzenli besleniyorum. Ama kilo alamıyorum. Nedeenn? Belki de düzenli beslenmiyorumdur. Lütfen yardım edin.

  •   
   Eylül 15, 15:25 Reply

   Merhaba,

   Çok zayıf olmak az besin tüketimine bağlı ise veya çok yenilmesine rağmen kilo alınamıyorsa farklı sorunların habercisi olabilir. Sağlık kontrolü için tekrar Endokrinoloji ve Metabolizma uzmanına başvurulmalı ve kilo alma programının metabolik olarak herhangi bir engeli olup olmadığı öğrenilmelidir. Doktor kontrolü ardından bir beslenme ve diyet uzmanı programına başvurulmalıdır. .Kişinin bireysel ihtiyaçlarına göre günlük beslenme planı oluşturulmalıdır. Kilo almaya çalışırken genel önerilerimize http://www.dilarakocak.com.tr/kilo-vermek-mi-zor-almak-mi/ linkinden tıklayabilirsiniz.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 36. Betül
  Eylül 11, 17:16 Reply

  Merhaba ben 12 yaşındayım boyum 1.67 58 kiloyum acaba kilom normalmi yoksa vermelimiyim?

  •   
   Ekim 20, 17:10 Reply

   Merhaba Betül,

   Merhaba, boy uzunluğuna göre ağırlığını değerlendirdiğimizdenormal değerler arasındasın, 12 yaşında olduğu için gelişim aşamasındasın. Bu nedenle önemli olan temel 5 besin grubu olan (süt grubu, et grubu, sebze-meyve grubu, ekmek grubu) yeterli olarak almaktır. Okul çocuklarında beslenme konulu yazım http://www.dilarakocak.com.tr/okul-cocuklari/ linkine tıklayarak sana yardımcı olabilir.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 37. ece
  Eylül 11, 18:52 Reply

  merhaba ben 12 yaşındayı ve 75 kiloyum diyeti istemiyorum çünkü abur cuburdan uzak duramıyorum ama zayıflamak istiyorum arkadaşlarım sürekli benimle dalga geçiyor ve bu çok zoruma gidiyor ne yapmam lazım? 🙁

  •   
   Eylül 15, 15:58 Reply

   Merhaba Ece,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 38. Mehmet Çağrı
  Eylül 16, 21:15 Reply

  Merhaba,ben 13 yaşında bir gencim.Boyum 1.55-1.58 arası; kilom 53 -56 arası bir türlü zayıflayamıyorum.Bana (sabah-öğle-akşam) öğünlü
  sağlıklı ve yeterli ,kilo vermemi sağlıyacak bir
  diyet verebilirmisiniz ?

  •   
   Eylül 22, 14:27 Reply

   Merhaba Mehmet,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 39. aslı
  Eylül 18, 21:40 Reply

  merhaba ben 16 yasındayım. 15 yasında 45 kiloydum. boyum 1.64 , suan 53 kiloyum. vüzudumdaki çabuk aldığım yağları yakmak istiyorum çok abur cubur yiyen ve gece çok yemek yiyen bi insanım ne yapabilirim?

  •   
   Ekim 20, 17:16 Reply

   Merhaba Aslı

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur. Ergenlik dönemi genel beslenme önerileri ile ilgili http://cadde.milliyet.com.tr/2011/02/24/YazarDetay/1354695/ergenlik-doneminde-beslenme linkinden ulaşabilirsiniz. Dilersen 0212 240 15 10 numralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 40. merve
  Eylül 19, 17:12 Reply

  Merhaba ben 14 yaşımdayım boyum 155 kilom 57 sizce nasıl? diyet yapmak istiyorum çünkü kendimi kötü hissediyorum ve basenlerim var çok dengesiz bi fiziğim var bana yardımcı olursanız memnun olurum

  •   
   Eylül 22, 14:30 Reply

   Merhaba Merve,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 41. elif
  Eylül 21, 01:16 Reply

  Merhaba,
  Ben 14 yaşındayım boyum 1,58 kilom 70 kilo vermek istiyorum
  Yaklaşık 2,5 senedir çok kilo aldım napıcağımı bilmiyorum lütfen bana yardımcı olur musunuz?

  •   
   Eylül 22, 14:29 Reply

   Merhaba Elif,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 42. enise
  Eylül 21, 22:53 Reply

  merhabalar be 17 yaşındayım ve boyum 160 kilom 50 çok uyumsuz ve boyumun biraz daha uzamasını istiyorum vede kilolarımdan kurtulmak kilo aldıgım zamanda kalça ve basenden alıyorum lütfen yardım edin ne yapmalıyım..

  •   
   Ekim 20, 17:30 Reply

   Merhaba,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur. Ergenlik döneminde hızlı büyüme sebebiyle, beslenme kalitesi, enerji ve besin öğelerinin yeterli ve dengeli tüketimi büyük önem taşır. Buna karşın ev dışında geçirilen zamanın artması ve düzensizleşen yaşam biçimine bağlı olarak pratik ve hazır yemeklerin sıkça tüketilmesi, besin gereksinimlerinin tam karşılanamamasına sebep olabilir.Yetersiz ve dengesiz beslenme sonucunda boy uzaması yavaşlar veya durabilir. Hala ergenlik döneminde olduğunuzda büyüme ve gelişmeniz devam edeceğinden boyunuz uzayabilir.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 43. Aleyna
  Ekim 09, 00:41 Reply

  Merhaba ben 14 yasimdayim.Boyum 1.75 kilom 82.Duzenli bir sekilde beslenmeye calisiyorum ama karnim cok cabuk acikiyor.Ne yapacagimi bilmiyorum.Her zaman kilolu kalamaktan cok korkuyorum.Lutfen bana yardim edin…Simdiden tesekkur ederim…

  •   
   Ekim 21, 11:15 Reply

   Merhaba Aleyna,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

   • fatma
    Ekim 21, 19:39 Reply

    Merhaba ben 17 yasındayım boyum 1.62 kilom 67 bana yardımcı olur musun ve bana en uygun diyet listesi yaparmısınız neolur yardımcı olunuz

    •   
     Ekim 29, 10:33 Reply

     Merhaba Fatma,

     Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur. Ergenlik dönemi genel beslenme önerileri ile ilgili http://www.dilarakocak.com.tr/gencler-icin-saglikli-beslenme-onerileri/ linki yardımcı olabilir.

     Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 44. kübra
  Ekim 10, 21:37 Reply

  ben 14 yaşımdayım 158 boyum var 56 kiloyum ama birazcık göbeğim var yaz tatilinde kilo aldığım için bacaklarım daha kalın gözüküyo ama okullar açıldığında ani bi şekilde kilo veriyorum ne yapmalıyım?

  •   
   Ekim 22, 14:53 Reply

   Merhaba Kübra,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 45. isa
  Ekim 14, 16:26 Reply

  ben 14 yaşındayım kilom 60 boyum 1,55 ben diyetisyene başvurmak istiyorum ama bana diyeyisyen bakarmı ??? bi bilgi werirmisiniz

  •   
   Ekim 22, 14:45 Reply

   Merhaba İsa,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması doğru olur.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 46. Aşkın Bengisu Boy
  Ekim 15, 14:24 Reply

  Merhaba ben 13 yaşındayım yakında 14 yaşına gireceğim.boyum 147 cm kilom ise 59 kg.fazla kilomdan anında kurtulmak istiyorum hatta diyetisyene bile gittim ama bir işe yaramadı.sadece 4 kilo verdim.Lütfen bana yardım edin 🙁

  •   
   Ekim 22, 14:42 Reply

   Merhaba Aşkın,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 47. kübra
  Ekim 16, 23:16 Reply

  merhaba ben 21 yaşındayım 1.63 boyundayım ve 87 kilodayım zayıflamak için ne yapmalıyım

  •   
   Ekim 22, 15:13 Reply

   Merhaba Kübra hanım,

   Endokrinoloji ve metabolizma uzmanı ile görüşüp kilo vermeye engel olacak herhangi bir probleminiz olup olmadığını öğrenmeniz sağlıklı olabilir. Eğer bu konuda sıkıntınız yoksa beslenme ve diyet uzmanı eşliğinde dengeli beslenme ve egzersiz programı hazırlanarak kilo verebilirsiniz. Hareketli bir yaşam kilo vermenin ötesinde sağlığınız için de son derece faydalıdır. Spor yapmaya zamanınız yoksa günlük yaşam aktivitelerini arttırmayı deneyebilirsiniz. Size yardımcı olabileceğini düşündüğüm kolay kilo verme önerilerimize http://www.dilarakocak.com.tr/kolay-kilo-vermek-icin/ linkinden ulaşabilirsiniz.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 48. fatma
  Ekim 20, 20:07 Reply

  merhaba ben 13 yaşındayım boyum 157 kilom 53 ben yaşıma göre kilomun çok olduğunu düşünüyorum ve kilo vermek istiyorum diyet yapmayı denedim ama olmadı bana yardımcı olabilir misiniz? 😀

  •   
   Ekim 29, 10:32 Reply

   Merhaba Fatma,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 49. kaan
  Ekim 23, 18:24 Reply

  Merhabalar yaşım 13 62 kiloyum fazla bişi yemiyorum zaten saat 7de kalkıyorm oglen 12.30 a kadar bşe yemiyorm oglen yemek yiyorum baktm 3 hafta sonra 2 kilo almışım biraz yardm edeblrmisiniz bi diyet listeside bulamıyorm .

  •   
   Ekim 29, 10:36 Reply

   Merhaba Kaan,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur. Ergenlik dönemi genel beslenme önerileri ile ilgili http://www.dilarakocak.com.tr/gencler-icin-saglikli-beslenme-onerileri/ linki yardımcı olabilir.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 50. Rumeysa
  Ekim 24, 16:32 Reply

  merhaba benim kilom 70 boy 1.65 yaşım 15 ben açık lisede okuyorum gün içerisinde evdeyim çok hareket edemiyorum yürüyüş yapsamda ayaklarım ağrıyor. Çok yemek yemem ama arada dayanamıyorum çikolata yiyorum. 10 kilo versem rahatlarım size danışmak istedim ne yapmam lazım benim

  •   
   Ekim 29, 12:54 Reply

   Merhaba Rumeysa,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur. Ergenlik dönemi genel beslenme önerileri ile ilgili http://cadde.milliyet.com.tr/2011/02/24/YazarDetay/1354695/ergenlik-doneminde-beslenme linkinden ulaşabilirsin. Dilersen 0212 240 15 10 numaralı telefondan bize ulaşabilirsin.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 51. nefise
  Ekim 25, 22:28 Reply

  merhaba ben nefise 14 yqsindayim 68.9 kiloyum sizce iyimi boyum 169 cm

  •   
   Kasım 25, 16:17 Reply

   Merhaba Nefise,

   Merhaba, boy uzunluğuna göre ağırlığını değerlendirdiğimizde normal değerler aralığındasın, 14 yaşında olduğu için gelişim aşamasındasın. Bu nedenle önemli olan temel 5 besin grubu olan (süt grubu, et grubu, sebze-meyve grubu, ekmek grubu) yeterli olarak almaktır.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 52. sude
  Ekim 25, 23:07 Reply

  Merhaba. 12 yaşındayım. 149 cm boyum var. 46 kg yim. Göbeğim var. Patates kızartması, çiğ kofteyi çok seviyorum. Cipsi seviyorum. Yemek seciyorum. Yaklasik 5 ya da 10 kilo falan vermek istiyorum. Soyledigim yemekleri hayatimdan cikarmak cok zor olacak ama kilom kcin cikartabilirim. Bana yemek listesi yapar misoniz ? Lutfen rica ediyoruum.

  •   
   Ekim 29, 10:40 Reply

   Merhaba Sude,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

   • sude
    Kasım 11, 16:09 Reply

    Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Bir de kilo vermek için, göbeğimi eritmek için sizden bir yemek listesi rica ediyorum. Lütfen. Yemek Listesi verirseniz beni çok ama çok mutlu etmiş olursunuz.

 53. Beyzanur
  Ekim 29, 12:03 Reply

  Merhaba ben 14 yasindayim boyum 162 cm ve kilom 61 göbeğim var biraz ve bacaklarim kalin ve ben bundan cok rahatsizim.Bacagimi ve gobegimi nasil eritebilirim.Zaten okul oldugu için sabah kahvlati yapamıyorum 6.00 da kalkiyorum. Okulda ogle yemegi yiyorum bir de aksam yemek yiyorum. EKMEGI KESMEYE CALISIYORUM AMA EKMEKSIZ KARIN DOYMUYOR.Ne yapmaliyim

  •   
   Kasım 11, 15:49 Reply

   Merhaba Beyzanur ,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur. Ergenlik dönemi genel beslenme önerileri ile ilgili http://cadde.milliyet.com.tr/2011/02/24/YazarDetay/1354695/ergenlik-doneminde-beslenme linkinden ulaşabilirsin. Dilersen 0212 240 15 10 numaralı telefondan bize ulaşabilirsin.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 54. sevim
  Kasım 08, 09:32 Reply

  bn diyet yaptım ondn sonra 90 kilodan aşağıya inemiyorum

  •   
   Kasım 21, 12:40 Reply

   Merhaba Sevim hanım,

   18 yaşında büyük olduğunuzu düşünerek, sağlıklı kilo kaybı için beslenme alışkanlıklarınızın değişmesinin önemli olduğu haftada yarım ya da bir kilo vermeyi hedefleyen dengeli diyetler en uygunudur.Endokrinoloji ve metabolizma uzmanı ile görüşüp kilo vermeye engel olacak herhangi bir probleminiz olup olmadığından emin olduysanız kilo vermeye devam etmeniz konusunda bazı engeller ve düzeltmeniz gerekenler olabilir. Çok düşük kalorili diyetler veya protein ağırlıklı karbonhidratı olmayan listeler vücutta kas ve su kaybı yaratır. Önemli olan kaslarımızı kaybetmeden yağlarımızı kaybetmektir. http://www.dilarakocak.com.tr/kolay-kilo-vermek-icin/ linkinden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 55. selina
  Kasım 10, 17:57 Reply

  Ben selina 1.68 boyundayim ve 42 kilodayim cikolata hele karam , cips , doner adanada oldugum icinde kebabi seviyorum hele karami hergun yiyorum suratim sivilce doldu frenleyemiyorum lutfen yardim edinnn =(

  •   
   Kasım 21, 15:33 Reply

   Merhaba Selina hanım,

   İştahınızın sürekli fazla olması bazen psikolojik bazen fizyolojik kaynaklı olabilir. Bu konuda kendinizi daha iyi tanımak için http://www.dilarakocak.com.tr/duygulari-besleme/ linkimizi okuyabilirsiniz. Bununla birlikte en doğrusu endokrinoloji ve metabolizma uzmanı ile görüşüp insülin hormonu ve glikoz toleransınızın değerlendirilmesidir.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 56. ayse
  Kasım 16, 23:12 Reply

  merhaba dilara abla. ben 18 yasındayım ve 105kiloyum. nisan ayında mezuniyetim var ve mezuniyetim benim için gercekten cok önemli. zayıflamak istiyorum neler yapmalıyım? bana yardım edebilir misin?

  •   
   Kasım 26, 17:12 Reply

   Merhaba Ayşe hanım,

   Endokrinoloji ve metabolizma uzmanı ile görüşüp kilo vermeye engel olacak herhangi bir probleminiz olup olmadığını öğrenmeniz sağlıklı olabilir. Eğer bu konuda sıkıntınız yoksa beslenme ve diyet uzmanı eşliğinde dengeli beslenme ve egzersiz programı hazırlanarak kilo verebilirsiniz.Bu konuda http://www.dilarakocak.com.tr/kolay-kilo-vermek-icin/ linki size yardımcı olabilir. Dilerseniz 0212 240 15 10 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 57. mesude
  Kasım 22, 20:14 Reply

  ben 15 yaşındayım lisede okuyorum kilom 75 boyum 160 yazın diyet yaptım ve 7kilo verdim fakat okula başlayınca yeniden kilo aldım okulda streste olduğum zamanlar kendimi çikolatadan alamıyorum göbeğim var bacaklarım kalın ve bundan çok rahatsızım artık bende diğer arkadaşlarım gibi incecik olmak istiyorum lütfen bana yarddım edin çok ihtiyacım var bana uygun diyet listesi yapar mısınız rica etsem çünkü ne yapmıtıysam bir türlü kilo veremiyorum LÜTFEN YARDIM EDİN BANA

  •   
   Aralık 02, 15:52 Reply

   Merhaba Mesude,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 58. Seray
  Kasım 22, 22:57 Reply

  Merhaba. Ben 12.5 yaşindayim 55 kiloyum ve boyum 1.58. Göbek bölgem var ve ben eskiden umursamasam da artik canimi sıkmaya başladı. Acaba kilom yaşim için normal mi ? Ve zayıflamak için nasil şeyler yapabilirim ?

  •   
   Aralık 02, 15:57 Reply

   Merhaba Seray,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 59. zeynep
  Kasım 24, 23:55 Reply

  Merhaba hocam ben 25 yaşındayım boyum 172 kilom 58 kullanmam gereken romatizma ilaçlarım var. Günde 3 defa kullanmam gerekiyor ama kaldıramıyorum diye 1 defa içiyorum. Beslenmem çok. Dengesiz bazen çok az yiyorum bazen çok bu yüzden çabuk yorulma, halsizlik oluyor. Rica etsem bana nasıl beslenmem gerekir ne ağırlıklı olmalı yiyeceklerim önerir misiniz.

  •   
   Aralık 02, 18:06 Reply

   Merhaba Zeynep hanım,

   Şikayetlerinizi doktorunuzla görüşüp tedavi planlanması daha sağlıklı olacaktır.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 60. Halimenur
  Kasım 28, 17:37 Reply

  Merhaba benim kilometre boyu ve yaşıma göre uygun olduğu halde hamile gibi göbeğim var. Göbeğimden kurtulmak için ne yapabilirim?
  14 yaşındayım. Vücudumun diğer kısımları normalde . Yardımcı olursanız sevinirim.

  •   
   Aralık 02, 16:59 Reply

   Merhaba Halimenur,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 61. Bilge
  Aralık 01, 00:53 Reply

  Merhaba 14 yaşındayım ve 56 kiloyum boyum 164 cm bacaklarimdan ve kalcamdan rahatsizim

  •   
   Aralık 02, 17:28 Reply

   Merhaba Bilge,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur. Ergenlik dönemi genel beslenme önerileri ile ilgili http://www.dilarakocak.com.tr/gencler-icin-saglikli-beslenme-onerileri/ linki yardımcı olabilir.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 62. cansel
  Aralık 01, 17:34 Reply

  merhaba ben 12 yaşımdayım ve 55 kg 140 cm boya sahibim zayıflamak için ekmeği bile kestim ama kilo veremedim sabah kahvaltı yapamıyorum 6:00 da kalktığım için. düzenli olarak sporda yapıyorum ne yapmam gerekiyor

  •   
   Aralık 02, 18:12 Reply

   Merhaba Cansel,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.