Fast Food

Hızlı hazır yemek.

Feingold diyeti (Fiengold diet)

Doğal salisilat içeren meyve ve sebzelerin, yapay boya ve tatlandırıcı içeren besin ve içeceklerin diyetten çıkarılması esasına dayanan bir çeşit eliminasyon diyetidir. Hiperaktivite tedavisinde kullanılır. Besinler yanında aspirin, öksürük şurubu, diş macunu, vitamin preparatları ve çoğu ilaçların kullanımı da yasaktır. Dört-altı hafta sonra hastalık tedaviye yanıt verirse meyve ve sebzeler tolere edilebildiği düzeyde diyete yavaş yavaş eklenir.

Fenilketonüri (Phenylketonuria, PKU)

Doğuştan metabolizma bozukluğu hastalıklarından biri.

Fetal alkol sendromu (Fetal alcohole syndrome)

Gebelikte annenin fazla alkol tüketmesi sonucu bebekte oluşan konjenital bozukluklardır. Gebelikte ne miktarda  alkolün güvenilir olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Aşırı alkol tüketenler yanında, ara sıra alkol alan annelerin bebeklerinde de bu sendromun görülebileceği bildirilmiştir.

Fiks menü (Fix menu)

Sabit yemek listesi. Lokantalarda verilecek yemeklerin birkaç kapla sınırlı ve sabit olduğu durumları anlatmak için kullanılır. Müşteri listede yazılı olan yemekler arasından seçim yapamaz. Listedeki yemekler sırasıyla müşteriye sunulur.

Flavanoid (Flavanoid)

Bitkilerin yapısında bulunan renkli  fenolik bileşiklerdir. Karotenoidler dışındaki kırmızı, sarı ve mavi renkli pigmentler bu grupta yer alır.

Folik asit (Folica acid)

Suda çözünen vitaminlerden biridir. Falosin ve folat adlarıyla da bilinir. Bitki ve hayvan dokularında yaygın olarak bulunur. En iyi kaynakları karaciğer, diğer organ etleri, yaprak sebzeler, kurubaklagiller ve diğer tohumlardır.

Fondü (Fondue)

Fransızların yaygınlaştırdığı bir yemek tarzı. Et fondü veya peynir fondü olarak bilinir. Her ikisi içinde aynı araç ve gereçler kullanılır. Kullanılan araç ve gereçler bir istipto ocağı, üzerine  konulabilecek kulplu bir kızartma kabı ve özel olarak yapılmış şişelerden oluşur ve servis, masada bu araç gereçlerle yapılır.

Formüla diyetler (Formula diets)

Şişmanlık tedavisinde kullanılmak üzere kozmetik veya gıda ile ilgili şirketler tarafından hazırlanmış toz veya sıvı formdaki diyetlerdir. Bunların birer öğünlük olarak hazırlanmış miktarları öğün zamanında normal besinler yerine tüketilir.

Fortifikasyon (Fortification)

Bir besinin doğal bileşimine oranla besin ögeleri yönünden daha zengin hale getirilmesi. Ör: tuza iyot eklenmesi, süte D vitamini katılması, bebe bisküvilerine vitamin-mineral eklenmesi gibi.

  • 1
  • 2