Baharatın kullanım tarihi çok eskilere dayanır. Baharat eski çağlarda sadece çok zengin insanların soflarında bulunabiliyordu, bir statü göstergesi sayılan baharat o kadar önemliydi ki “Baharat Yolu” olarak bilenen kendisine has bir ticaret yolu bile vardı. Bugün sofralarımızın ve “İyi Yaşam”ın vazgeçilmezi haline gelen baharatın kullanım alanları çok çeşitli, her tür yemekte, tatlılarda, çaylarda, kahvelerde ve daha birçok alanda kullanılabiliyor. Baharatlar pek çok antioksidanı bünyesinde bulundururken, metabolizmayı da hızlandırıcı etki yapabiliyor. Ben diyette tarçını, zerdeçalı ve karabiberi en azından her gün kullanıyorum, bu yüzden bugün baharatlardan bahsetmek istedim.

shutterstock_1192477751

Tarçın

Kan şekeri üzerindeki olumlu etkisi birçok araştırmayla kanıtlanmıştır. Ayrıca anti-mikrobiyal besin olarak anılmaktadır. Beyin aktivitesini de arttırıcı etki göstermektedir. Diyet lifinin iyi bir kaynağıdır. Özellikle geleneksel Çin Tıbbında, taze zencefil ile karıştırılmış tarçın, soğuk algınlığı ve gripten koruyucu olarak tüketiliyor.

duzenli-zerdecal-tuketimi-zihinsel-hastaliklara-yakalanma-riskini-azaltir

Zerdeçal
Zerdeçalın içersisinde bulunan curcumin, iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Kireçlenme ve eklem iltihabı gibi hastalıklara karşı yapılan çeşitli çalışmalar da faydalı olabileceğini göstermiştir.Curcumin‘in bazı tümör türlerini engellemeye yardımcı olduğu bazı laboratuar çalışmalarında gözlemlenmiştir. Bu çalışmalar curcumin içerdiği için zerdeçalın sağlığa faydalı olabileceğini göstermektedir. Diğer bazı laboratuar çalışmaları sonucunda curcuminin cilt hastalıkları, mide ülseri, Alzheimer ve yüksek kolesterole karşı korucu etkisinin olabileceğini bildirmektedir. Bu çalışmaların birçok farklı laboratuarlarda yapılmış olduğunu unutmamalıyız. Araştırmacılar, çalışmalarını zerdeçal üzerine değil de daha çok curcuminin faydaları üzerine yapmışlardır. Bu sebepten zerdeçalla ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyacımız var ancak curcumin içermesi onu şimdiden kıymetli kılıyor.Zerdeçal geleneksel kullanımıyla ve bazı araştırmalarla yıllar geçmesine rağmen henüz kanıtlanmamış bir tedavi biçimidir. Alınması gereken kanıtlanmış bir standart tavsiye edilen miktarı yoktur.
Zerdeçal’ın karabiberle birlikte kullanımında karabiberin içindeki piperin sayesinde zerdeçalın içindeki Curcumin maddesi tam 2000 kat daha fazla aktif oluyor!!!

fft99_mf2264077

Karabiber

Sofralarımızın vazgeçilmezleri arasında yer alan karabiber, sindirimi kolaylaştırmanın yanı sıra hoş kokusu ile hemen hemen bütün yemeklere eklenir. Antioksidan ve antibakteriyel özelliğe sahiptir. Gaz oluşumunu azaltır, terlemeyi arttırır ve diüretik etkisi de mevcuttur. Manganezin çok iyi, K vitamini ve demirinde iyi bir kaynağı kabul edilir. İçindeki piperin isimli maddenin metabolizmayı hızlandırdığını gösteren bazı çalışmalar var. Tüm yemeklere ama özellikle pilava çok yakışır. 1 çay kaşığında 5 kalori içerse de yemek yaparken bunu hesaplamanıza hiç gerek yok.

kimyonn
Kimyon

Sindirimi kolaylaştırıcı etki gösterir. Gaz söktürücü ve sinirleri yatıştırıcı etkisi vardır ve içeriğindeki bileşenlerle bağışıklık sistemini destekler. Antioksidan içeriği ile kanserden koruyucu niteliktedir. Helicobacter pylori gelişimini önleyerek özellikle mide ve akciğer tümörünü engellediğini bildiren bazı çalışmalar mevcut. Koku ve tat vermek için özellikle et yemeklerinde kullanımı tercih edilir. Sebzelerde, çorbalarda, pilav ve içeceklerde de kullanılır. Ayrıca patates ve brokoliye de çok yakışır. Demirin çok iyi, manganezin ise iyi bir kaynağı kabul edilir.
Kuru baklagiller ve brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar, lahana gibi sebzeler gaz problemlerine neden olabilmektedir. Özellikle kimyonun baklagil ve sebzelerle birlikte pişirilmesi sindirim sıkıntılarını rahatlatacaktır.

0649786621328903img_0342
Kırmızı Biber
Acı bir tada sahip olan kırmızıbiber, yüksek antioksidan kapasitesine sahiptir. Temel maddesi olan kapsaisin, anti-tümör etkisi göstermektedir. Vücuttaki inflamasyonla savaşıp, bağışıklık sistemini desteklediği bildirilmektedir . Doğal olarak ağrı azaltıcı etkisi mevcuttur. Aynı zamanda yapılan çalışmalar, kırmızı biberin kan kolesterolünü düşürücü etkisi olduğunu da gösteriyor

baharat

Nane
Nanenin özellikle sindirimi kolaylaştırıcı ve mideyi rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Pankreas, göğüs ve karaciğer tümör gelişimini yavaşlattığını, kolon, deri ve akciğer kanserlerini de önleyici olduğunu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Bulantılara iyi gelir bu nedenle nane, limon kaynatılıp içilmesi tavsiye edilir. Anti-mikrobiyal etki göstermektedir.

Özellikle yoğurda, omlete, menemene, her türlü meyveye, pişmiş lahanaya, havuca, bezelyeye çok yakışır.

YAĞ YAKAN YOĞURT TARİFİME TIKLAYARAK ULAŞABİLİRSİNİZ

Tüm yazılarıma, videolarıma ve tariflerime “Dilara Koçak” mobil uygulamasıyla ulaşabilirsiniz.